[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Закон за пензиско и здравствено осигурување!
It is currently 10 Jun 2023, 03:02Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Закон за пензиско и здравствено осигурување! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Се думаф дали да го пишам ова на форумов пошто нали-да не забегваме со политика-ама пошто професиите ни се такви,т.е базирани на хонорари-па да се фрли некој ум.

ИНаку има и група на фејсбук за ова : https://www.facebook.com/pages/%D0%9D%D ... nref=story

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 11:30
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Инаку според новио закон шо не е ниту објаснат ниту ништо-а е потпишан во 2008 и објавен летово (кај е објавен то е упитно) секој хонорарец шо ќе земи над 9500 денари за истите на државата (демек засебе) мора да и плати 30-40%.....значи покрај 10% шо плаќаме персоналец треба да плаќаме + 30%....


Од законот се ослободени-пратеници,министри,советници,судии,пензионери и заслужни спортисти.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 11:32
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


28 Nov 2014, 14:00
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Најди си некој од тие „поеднаквите“ (пензионер од фамилија, ми делуе најчесно :D) и готово. :D


Иначе околу 35-6% е сосе персоналецот. Ај тоа, туку и секој договор ќе треба да го носиш лично во ПИОМ и ФЗО за да ти одредат арач од него... а после тоа секако сам ќе треба и шалтери да бркаш... може и ќе ти остане време за цртање. :evil:


28 Nov 2014, 16:39
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Акооооо. Нареден пат со 110% нека тепаат. Малце е 30%. Над 50 треба. Битно споменици да има.

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


28 Nov 2014, 16:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Можи и со резидентни сметки во братските соседни држави или payoneer...па ни то 10% нема да ги видат...
КАко и да е-законот е мизерен-и се надевам дека ќе падни на уставен или се глејме у СКопје :)

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 16:50
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 16:53
Profile WWW
Џуниор Џедај

Joined: 11 Sep 2014, 10:34
Posts: 16
Location: Битола
Reply with quote
Законот важи за домашни работодавци. Ако парите ги префрла странски работодавец, останва само персоналецот од 10% (прашав лично во УЈП Битола).


28 Nov 2014, 17:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
е како сега то? во она соопштението бедно пиши дека ако договорот е од странска фирма мора да се преведи кај овластен преведувач.... или почнаја да попуштат или предпоставката дека и кутри вработени во ујп пензиско и здравствено немат појма шо и кој плаќа и шо плаќа....

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 17:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
go papame site

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


28 Nov 2014, 17:32
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
i da e tochno to za stranski prilivi...ushe poloshe zakono poshto aj sho gi deli lugeto na funkcioneri.sho ne olakjat i obichni gragjani sho plakjat- tuku i gi deli na tie sho plakjat oti zemat denari a tie sho zemat evra neplakjat....

ova ne znam koj go ima smisleno ama ne treba da postoj.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 17:36
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Денес нешо се распитуев кај стручно лице (книговодител) и ми рекоа дека во секој случај мора да имаш регистрирано дејност (муабето со молерите, водоводџиите и сл од пред некој месец, кој прати), а тоа е као ТП (трговец-поединец) шо си носи ризици одредени (ако те репнат казни едно друго, одговараш со се што е на твое име, од сметки преку имот до раценозе и сл. :/).
Ради то ме советваа фирма да отворам... ал незнам.


28 Nov 2014, 17:42
Profile WWW
Џуниор Џедај

Joined: 11 Sep 2014, 10:34
Posts: 16
Location: Битола
Reply with quote
И мене не ми беше до крај јасно ова за хонорари од странство, па решиф да прашам директно „на изворот“ во УЈП. На крајот на краиштата, кај ниф ќе треба да се поднесат пријавите и тие ќе треба да решат за данокот. Интернетот (а поготово FB) трпи се’ :) Јас сакаф да знам доволно рано, за случајно ако треба од почетокот на 2015та да се поднесва „по ново“ - да бидам информиран и спремен (барем психолошки :)).

Еве, ако можи уште некој нека оди до локалното УЈП и да праша дали ќе се смени нешто во постапката за пари шо идат директно од странство , па да размениме информации. Претпоставувам дека 100% сигурно ќе знајме во јули 2016, ко ќе стигнат решенијата за 2015 :)


28 Nov 2014, 17:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
То шо никој незнај како е регулисан законоф го прај уше пострашен...

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 18:38
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
ова ќе да е.

http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/ ... godina.pdf


28 Nov 2014, 19:42
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Законов е поврзан со промените кои ги воведоа на почеток на годинава во УЈП - дека сите кои имаат годишни приходи над оние со минимална плата (околу 100.000) ќе мора самите да си плаќаат за социјално, здравствено и пензиско осигурување, а не да им ги покрива државата. Што значи, овие 36-37 проценти (од нето до бруто) се истите кои останатите работодавачи ги плаќаат за своите вработени, ништо повеќе. Во некои случаи, и помалку.

За вас самовработените, freelancers исл, доколку остварениот приход во месецот е помал од минималната плата (околу 8500), ослободени сте од давачки. Ако е над, еднаш месечно одите во Фондот за здравство (па тие после ги праќаат до УЈП итн) и ги носите сите договори од претходниот месец, и ви се пресметува основица, од која потоа се пресметуваат процентите и точниот износ кој ќе треба да го платите за тој месец. Од 15-ти до 15-ти оди циклусот.

Во ваш случај, законот не прави разлика од каде се парите, странство или дома, што значи и странските договори ќе треба да се вклучат. Најверојатно преведени на македонски, како што спомна Мичо, бидејќи обично така функционира нашава бирократија, но за тоа ќе треба да прашате уште еднаш. Ако се во странска валута, се конвертираат во денари, според курсот на НБРМ.

Казните за непријавување договор се меѓу 500 и 1000 евра.

Мичо: Регулисан е преку УЈП и Државен пазарен инспекторат. Може да има простор за мрдање (читај: затајување/непријавување) за договорите/парите кои доаѓаат од странство, поточно од одредени држави, бидејќи не знам колку може нашево УЈП да има увид во нив, ама не знам колку е тоа мудро.

ЕДИТ: Точна бројка за минимална плата за 2014 е 8.800, што значи 105.600 годишно.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


28 Nov 2014, 22:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
SUper.
SO ogled na to sho morash da uplatish zdrastveno i penzisko bez mozhnost za izbor ili za stolb.
Vrabotenite koi rabotat honorarno ke mora duplo da platat.
Politicarite se izemeni od zakonov.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 23:03
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Имаш избор за столб. Капиталниот е тој што мораш да го платиш како сите што го плаќаат, приватните пензиски фондови се твоја работа.

За хонорарците, идејата е да ги плаќаат во бруто, не во нето, тоест тоа да биде пракса, во кој случај не би плаќале од свој џеб, туку би платил нарачателот на услугата. Колку ќе се оствари, друг муабет.

Не се изземени политичарите т.е. државните функционери. Државата плаќа за нив. Изземени се само некои специјални награди и надоместоци, како оние за спортисти, детски додаток исл, односно не се сметаат како остварен приход. Се’ друго се смета.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


28 Nov 2014, 23:13
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ova super zvuci vaka samo tro so ne e.

Drzhavnite funkcioneri se jasno i glasno oslobodeni od plakjanje danok so nekoe nebulozno objasnuvanje-inaku izmemeni se pratenicite,sovetnicite,ministrite,sudiite,penzionerite i zaslhuzhnite sportisti (oti naprimer zasluzhnite doktori ne se izemeni to e drugo)
Zato i tolku vreva ima-posto si ja naredija dechkite.

Sekoj drug so zema honorar do 9500 ke mora da si go plati sam (ova vazhi i za vraboteni)-da odi po shalteri i da plakja.
Znaci sekoj koj zema honorar-mora da plati osven pogore navedenite-akteri,muzichari,dizajneri,hostesi,fotografi itn....sho ima zemeno honorar....i to posle ke mu go delat vo zdravstveno i penzisko.
Primer ako nekoj zemi honorar od 10000 denari sho ke bidi shofer na manakievi.....3000+ ke mu zemi drzhavata za navodno zdrastveno i penzisko (kako da verva nekoj vo to)
Zakonot na hartija e nachkrapan bezveze i so miljon dupki-se nadevam ushednash deka ke padni na ustaven.


Inaku for d rekord-penziskiot i zdravstveniot fond se pred krah- demek honorarcite ne plakjale.....a dechkite sho se oslobodija od plakjanje naraja eden katraljon skulpturi.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 23:27
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
1. Целосно повлекување на законот
Некој правник треба да ни го протолкува законот и неговата корелација со сите други закони за да дознаеме колку тој се вклопува во целата легална слика или е „протнат“ набрзина, кршејќи права и закони, за да се полнат дупките во буџетот.
Потребни ни се правни одговори на следниве прашања:
- Дали некој според законот смее да ни наложува плаќање на придонеси за пензиско и здравствено осигурување ако тоа ние како граѓани а НЕВРАБОТЕНИ не го сакаме? Дали ова може да помине? Не сите хонорарци се и вработени, зошто некој им наложува да плаќаат во ПИОМ и ФЗО ако не сакаат. Можеби сакаат да си плаќаат осигурување на друго место, или да си ги чуваат парите во џеб. Нивно право. Смее ли ова да го прави државата?
- Дали е законски да има двојно плаќање на придонеси (кај хонорарците кои се вработени)? Која е добивката од тоа? Дали со тоа не се ставаат во подредена позиција во однос на други категории на граѓани?
- Дали е законски определени групи на граѓани да бидат изземени од законот? Што е тоа што нив ги иззема од законот?
(Понатаму слободно додадете свои мислења и предлози)
2. Одложување на законот
Одложување на неопределен период додека ЕФИКАСНО не се регулираат сите подолу наведени прашања:
- Дали ДРЖАВАТА е подготвена за почеток на примена на законот? Се работи за 200 000 хонорарци. Дури и да работи ПИОМ секој ден во месецот, треба дневно да прими/обработи околу 7000 хонорарци.
- Знаејќи ги километарските редови во ПИОМ за обичното секојдневно работење, колку нови шалтери за реализација на овој закон отвори владата во последниве 4 месеци од донесувањето на законот?
- Колку нови луѓе обучи и вработи да се справат со овие 200 000 нови апликации месечно?
- Дали 20 филијали и 10 деловници во општините на ПИОМ се доволни за опслужување секој месец на 200 000 нови апликации.
- Со оглед на огромните гужви и редови пред шалтерите на ПИОМ, како и кога вработените хонорарци ќе пријавуваат приход во ПИОМ? Дали ќе им се плаќа чекањето и отсуствувањето од работа? Дали за нив ќе бидат определени посебни времиња за аплицирање?
- Колку сите оние кои остваруваат хонорарна дејност се запознаени и подготвени да го применат новиот закон? Не сите мајстори, занаетчии, ... читаат на интернет и знаат да ги пополнат формуларите. Владата во УЈП ги има имињата на сите хонорарци. Дали ДЕТАЛНО И НА ДОМАШНА АДРЕСА, на начин како што ги доставува решенијата за плаќање на данок, ги запознала за новите измени и КАКО понатаму во врска со нивниот единствен случај, ќе треба да постапуваат при реализирањето на хонорарна работа и пријавувањето на приходот?
- ДАЛИ владата има ПРЕЦИЗНО одговорено на СИТЕ прашања во врска со примената на законот?
Дали со законот прецизно се опфатени сите подслучаи? Хонорарци има во многу различни категории и со најразновидни времетраења на договори (за 2 часа, за 2 дена, за 2 месеци...). Со странски и со домашни компании... Дали СИТЕ се ДЕТАЛНО ИНФОРМИРАНИ за тоа КАКО и КАДЕ ќе треба да поднесат барања, што треба да ДОНЕСАТ, ПОПОЛНАТ...
- Дали владата има подготвено/отворено 200+ (по една на 1000 хонорарци) бесплатни телефонски линии со ЕКСПЕРТИ од оваа област на која граѓаните ќе можат да добијат ПРЕЦИЗЕН совет за нивните обврски и да се избегнат ОГРОМНИТЕ ГУЖВИ и НЕРВОЗИ по шалтерите, нервозните и нељубезни службеници подготвени да ве убијат во секое време (чест на исклучоците), прашањата без одговори...
- Дали владата има подготвено и ДЕТАЛНО ИСТЕСТИРАНО софтверско решение кое ќе им овозможи на граѓаните да ги пријавуваат своите хонорарни приходи преку интернет,
на тој начин одбегнувајќи ги гужвите и губењето на драгоцени часови од нивниот живот по шалтери и разни административни простории?
- Дали заразите и болестите кои неминовно ќе се добиваат и пренесуваат во гужвите на шалтерите и подружниците на ПИОМ ќе бидат лекувани приоритетно за хонорарните работници и дали ќе добиваат двојно подолго боледување заради двојното плаќање на давачките?
(Понатаму слободно додадете свои мислења и предлози)
3. Промена на законот
Овдека тешко дека може да се менува нешто, бидејќи законот е КАТАСТРОФАЛЕН и удар ИСКЛУЧИВО И ЕДИНСТВЕНО по нас, хонорарците. Промената би опфаќала само
- Вклучување на СИТЕ граѓани БЕЗ ИСКЛУЧОК во категоријата на ПИОМ/ФЗО обврзници по приходи од хонорарна работа.
Но тоа АМА БАШ НИКАКО не би ја променило ситуацијата за нас хонорарците туку само ќе ги вклучи категориите кои ја запржуваат целата оваа чорба (СО ЧЕСНИ ИСКЛУЧОЦИ).
(Понатаму слободно додадете свои мислења и предлози)
Од горе изнесеното, мојот став е јасен. Јас сум за наоѓање правна основа за целосно повлекување на законот, или за негово одложување додека не биде МНОООГУ детално ИСЧЕШЛАН и во ВИСТИНСКИ прилог на хонорарните работници без задирање во нивните граѓански права. Јас како невработен хонорарец, ЧЕСНО преку ПДД го полнам буџетот на државата колку и секој друг ЧЕСЕН граѓанин, а за
мојата пензија и здравствено осигурување сам ќе решам/се погрижам онака како што се снаоѓам и за ова парче леб што го вадам.
За крај би сакал да ги повикам новинарите, како најдиректно засегнати со овие проблеми, а како луѓе кои се во ситуација нешто да кажат и нивното да се слушне, да притиснат преку сите средства кои им се на располагање (радио, телевизија, новини, блогови, интернет...) ПРОТИВ реализацијата на овој СРАМЕН закон наменет за бескрупулозно цицање на дополнителни давачки, а со цел да се заштитат правата на обичниот граѓанин.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 23:29
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ova pogore od fejsbuk e kopirano.

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 23:30
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
I ova isto od fejs:1 категорија: Граѓани за кои законот не важи (Нееднаквост, изземање од закон) - уште тука овој закон веднаш паѓа во вода.

2 категорија: Граѓани кои се вработени, за кои веќе еднаш се плаќаат придонеси, но ќе плаќаат повторно, ама за платеното нема да добијат НИШТО подобро во поглед на здравствената заштита од оние кои плаќаат само еднаш и немаат дополнителни авторски хонорари. (Нееднаквост и двојно оданочување, кое е непознато во
современите законодавства)

3 категорија: Граѓани кои не се вработени, кои законот ги става во ЦЕЛОСНО НЕРАМНОПРАВНА ПОЛОЖБА (повторно нееднаквост) бидејќи ИАКО плаќаат ИДЕНТИЧНО ИСТИ придонеси за ПИОМ и ФЗО како и вработените, не можат
да ги уживаат и бенифициите на вработените (право на боледување, неработни денови за празници, платен годишен одмор, 13-та плата...). (Повторно нееднаквост)

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 23:32
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


29 Nov 2014, 00:03
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
1. Видови договори за кои се применуваат законските одредби од ЗПЗСО:
Договор за дело, авторски договор, друг договор од извршување физичка и/или интелектуална работа со кои физичкото лице остварува приход кој во нето износ е повисок од износот на минималната плата утврдена со закон.
2. Договори кои не се опфатени согласно законските одредби од ЗПЗСО:
Примања на професионални спортисти (премии, трансфери),
Примања на функционери, пратеници, советници и други носители на јавни функции (избрани и именувани лица),
Надоместок по основ на стипендии,
Договори за јавна работа кој ги склучуваат единиците на локалната самоуправа,
Договор за закуп,
Волонтерство согласно со закон,
Надоместок за судии, поротници, вешти лица, и стечајни управници,
Надоместок за врвни спортисти,
Договор за дело, авторски договор и друг договор од извршување физичка и/или интелектуална работа со кои физичко лице – корисник на пензија според прописите од пензиското и инвалидско осигурување не подлежат на плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување.
3. Задолжителни елементи на Договорот
Предмет на Договорот
Договорни страни
Датум на склучување на Договорот
Време траење на Договорот
Бруто износ на надоместокот
Превод на македонски јазик, ако е на странски јазик со овластен преведувач.

_________________
ејм фор д бушес!


29 Nov 2014, 00:08
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Znachi-ako pratenik e vo komisija za ovaj zakono-i dobie honorar za to sho e vo komisijata-ne plakja pridonesi?

_________________
ејм фор д бушес!


29 Nov 2014, 00:10
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 131 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron