It is currently 21 Mar 2018, 17:52Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
7 gates - bienale Skopje 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Vcera bev na otvaranjeto na bienaleto
nad 700 umetnici (od nad 40 zemji) zemaat ucestvo!!!
denovive ke treba da se rashetame niz muzeite i galeriite vo gradov, ke ima premnogu raboti da se vidat!
znam i deka nasi lujge ke ima :D
tuka ima informacii:
http://bjcem.org/default.asp
http://skopjebienale2009.mk/

ako setkate i slikate, slobodno spodelete!!!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Sep 2009, 07:39
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
The Skopje's Biennial location:

• Dom na Armija- Creativity House and Meeting Point
Applied Arts, Music, Visual Arts, Workshops and Conferences

• City square
Music

• Restaurant Pivnica
Gastronomy

• National Gallery of Macedonia Mala Stanica
Visual Arts

• Museum of the city of Skopje
Visual Arts, Applied Arts, Images on the move

• National Gallery of Macedonia- Daut Pasin Aman
Literature

• National Gallery of Macedonia- Cifte Aman
Visual Arts

• Museum of Macedonia- Kursumili An
Visual Arts, Images on the move

• MNT- Macedonian National Theater
Theatre

• KIC- Cultural Informative Center
Applied Arts, Visual Arts

• MKL- Youth Cultural Centre
Applied Arts, Theatre

• Museum of Contemporary Arts
Visual Arts

• Macedonian Opera and Ballet
Dance, Applied Arts, Theatre, Visual Arts

• Drama Theatre
Dance, Theatre

• EU info center
Workshops and Conferences

Kej Vardar
Music

Park Stage
Music

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Sep 2009, 07:40
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Eve interesni fotki na net:
http://www.flickr.com/photos/bjcem/

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Sep 2009, 07:44
Profile YIM WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 27 Jan 2009, 16:50
Posts: 312
Reply with quote
Ke ima stripoi?


04 Sep 2009, 16:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Ke ima....

_________________
ејм фор д бушес!


04 Sep 2009, 18:47
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2646
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Вчера и јас бев на отварањето, а и денес прошетав малку, па си земав од тоа брошурите... Се утепав од барање, ама изгледа не пишува... Дај ако знае некој (од учесниците) нека каже кој ден ќе бидат изложбите на стриповите и каде...?

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


04 Sep 2009, 22:41
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Nasiot strip e vekje izlozen u dom na ARM, odma sproti vratata od kino salata. Samo printoite mnogu mali. Mislam deka e nekoja A5-ka ili taka nekako.

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


05 Sep 2009, 10:29
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Планирам да ѕирнам таму,од колку до колку е отворено,да не знаете?
п.с.Таламар мноооогу ми се допаѓа твојов нов аватар,многу слатко прваче(пионерче) што чита стрипче(се со Че),тоа да не си ти како малечок :) ?


05 Sep 2009, 22:41
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
околу биеналето разгледајте го следниов линк http://www.bjcem.org/default.asp

растаман, таламар, дарбог, даркнес, сентинелот и јас учествуваме со стрип кој е изложен во домот на арм, во длум просторијата :D (од кога ке влезете во домот на арм, десно по скалите горе на кат). јас уште не сум бил да видам :? али сите останати се поканети да видат и да коментираат, нормално :mrgreen: а после изложбата, еден дел од стрипот ке биде поставен и тука на форумов ...

линковите шо ги постираше раста подолу разгледајте ги подетално и нормално, секаков куриозитет околу било шо со биеналето слободно постирајте, коментирајте.... ;) шо има јас исто ке ставам колку шо ке ми остава времето, доста сум зафатен периодов со обврски ...

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


06 Sep 2009, 18:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
ekipata sto ja nabroja Jovce, pretstavena e so zaednicko ime
FULL CIRCLE

eve kaj se naojgame...
koga ke vlezes vo ARM, levo za nakaj koncertnata sala...
http://issuu.com/bjcem/docs/dlum_gallery

eve i na nivniot sajt sto ima za ovaa strip ekipa
http://www.bjcem.org/dettagli_artista.a ... edition=28

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Sep 2009, 07:14
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
rastaman wrote:
ekipata sto ja nabroja Jovce, pretstavena e so zaednicko ime
FULL CIRCLE

eve kaj se naojgame...
koga ke vlezes vo ARM, levo za nakaj koncertnata sala...
http://issuu.com/bjcem/docs/dlum_gallery

eve i na nivniot sajt sto ima za ovaa strip ekipa
http://www.bjcem.org/dettagli_artista.a ... edition=28


хм. контактите шо ги ставиле не работат. и не знам зашто одбрале само 2 контакти кога им ги пратив на сите и мејлојте и блогојте...за македонските автори ми рекоја дека ги оставале последни за се, така муабет ми праеа, демек странциве имале предност нешто. се надевам ке има корист од та стратегија.

во секој случај, нашето пријавување толку беше набрзина заради нивни пропусти, шо сосема рандом фотки им испратив од сите нас авторите :mrgreen: и лично ич не ме бендисва така шо морав да работам, али јбг. не можи све да ни е погодено на крају крајева.

а принтојте се А4 формат, освен ако не ги сменале..во шо тешко некако ми се верва. али се е можно, сепак сме македонија. :shock:

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


07 Sep 2009, 13:59
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
ќе забораев да спомнам дека акредитација за авторите постои. растаман то го има проверено па ако не ти е мака растамане, повтори ги тие информации и овде. кој сака од авторите погоре набројани можи да скокни до скопје и да се рашетава наоколу со беџојте од биеналето... имаи др некои поволности. треба да оди до домот на арм и да праша таму за ова и да се претстави кој е (име и презиме) и под кое име му е групата пријавена (тоа е FULL CIRCLE).

;)

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


07 Sep 2009, 14:04
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
toa e
samo odis vo ARM, kaj garderobite
ima bonovi za rucek i vecera (sekoj den)
spomnaa deka i za bus vazat, ama ne sum proveril
maicki, katalog (ogromen), penkalca...
i uste nekoi raboti...

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


07 Sep 2009, 14:07
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Bravo za trudot dechki....

_________________
ејм фор д бушес!


07 Sep 2009, 14:15
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7504
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Morgana wrote:
п.с.Таламар мноооогу ми се допаѓа твојов нов аватар,многу слатко прваче(пионерче) што чита стрипче(се со Че),тоа да не си ти како малечок :) ?

И јас како пионерче (тука некаде) го читав истото стрипче од аватарот... :)

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


07 Sep 2009, 14:30
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2646
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Па и јас сум бил некое 2,3-то одделение тогаш... Инаку, оваа насловна, и насловните на Блек од тој период ги црташе Jean-Yves Mitton (Blackstar, Silver Surfer, Fantastic Four...), и беа нешто незаборавно... Инаку, како за информација, Блек е французин...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


07 Sep 2009, 15:15
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Мене искрено целото ова биенале ми е многу конфузно,кој е ,каде,што,кога...се е така раштракано низ Скопјево.


07 Sep 2009, 22:37
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
Laf wrote:
Morgana wrote:
п.с.Таламар мноооогу ми се допаѓа твојов нов аватар,многу слатко прваче(пионерче) што чита стрипче(се со Че),тоа да не си ти како малечок :) ?

И јас како пионерче (тука некаде) го читав истото стрипче од аватарот... :)

Вие сте биле напредни,јас уште читав Политикин забавник и стрипчињата со Мики(мислам во склоп беа со П.З.)-Микиев забавник...така нешто беше,сум заборавила веќе :? :)


07 Sep 2009, 22:40
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
THEMICO wrote:
Bravo za trudot dechki....


фала мичо ;)

Morgana wrote:
Мене искрено целото ова биенале ми е многу конфузно,кој е ,каде,што,кога...се е така раштракано низ Скопјево.


да, делува конфузно. уствари е остаено на самиот гледач да се снаоѓа и да си бара шо е и кај е. основната ствар е сепак сајтот и чоек да си ја данлодира програмата и да оди строго само на она шо го интересира. инаку скроз ке се изгуби во гомилата ствари. плус, прв пат им е, па сега ке има и пропусти, нормално :mrgreen:

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


08 Sep 2009, 01:48
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Morgana wrote:
Мене искрено целото ова биенале ми е многу конфузно,кој е ,каде,што,кога...се е така раштракано низ Скопјево.


zatoa ima programa, sigurno nema se da stavat na edno kupce, a i za razlika od drugi raboti koi se organizirat super im e sredeno

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


08 Sep 2009, 14:42
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 30 Jan 2009, 01:43
Posts: 878
Reply with quote
dare_sum wrote:
Morgana wrote:
Мене искрено целото ова биенале ми е многу конфузно,кој е ,каде,што,кога...се е така раштракано низ Скопјево.


zatoa ima programa, sigurno nema se da stavat na edno kupce, a i za razlika od drugi raboti koi se organizirat super im e sredeno

Јас постојано сум информирана на Фејсбук,имам и другарче од факултет кој е меѓу организаторите,така пак го имам тој впечаток на премногу работи наеднаш и на многу места...тоа е само мој впечаток.Јас не напаѓам,а ти не мора да браниш,може ако сакаш да дадеш предлог за некои работи што е убаво да се видат,иако јас не сум во можност да се рашетувам по целиот град,ти мислам дека си многу послободен. Овој тип на манифестации одговара за студенти и луѓе без обврски,што е супер,јас планирам само на некоја од изложбите да одам.


08 Sep 2009, 22:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Smetam deka sekoj ke gi poseti manifestaciite sto go interesiraat, i za istite ke si se informira :)
E be skopjani sho nemate :D...

_________________
ејм фор д бушес!


08 Sep 2009, 22:26
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 11:18
Posts: 1899
Location: SKOPJE
:: MRZA!!!!
Reply with quote
THEMICO wrote:
E be skopjani sho nemate :D...


SE sto vas vi fali! :lol:

_________________
Pepe Le Pew: Why did everyone leave? Oh, but of course! Already I have achieved a post of honor, and have been left to defend the fort. Viva la Republique!


08 Sep 2009, 23:21
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 04:41
Posts: 530
Location: Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Damjan wrote:
THEMICO wrote:
E be skopjani sho nemate :D...


SE sto vas vi fali! :lol:


нас кур у г`з ни фали :mrgreen:

_________________
„Јас го разбирам свето како поле за културно заебавање меѓу стрипаџите“.
Гоце (пред да ја формулира мислата во за нас веќе познатио облик)

https://www.facebook.com/fantasyillustrationbitola


08 Sep 2009, 23:49
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
....jovce vo posledno vreme e katastrofa napraen :)

_________________
ејм фор д бушес!


08 Sep 2009, 23:54
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: