[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Последен прочитан стрип
It is currently 06 Dec 2023, 14:22Reply to topic  [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 192, 193, 194, 195, 196  Next
Последен прочитан стрип 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image


- се што најдов по форумите, и би му дошло албуми#1-22 севкупна оцена 8/10

Ова е еден од бисерите на минатото, стрип кој го среќавав тук-таму во Екс Алманах, Стрипотека...
Се секавам многу добро на првите епизоди, и и те како влијаеле за моето осознавање на научната фантастика, и мојот вкус на поджарн кај SF-от.
Самите премиси - патување од една стварност во друга (во конкретниотв случај: димензијата на сништата на Астер Блисток е уствари нашата реалност) е нешто што секогаш ме фасцинираше и даваше слобода на мојата фантазија и имагинација.
За жал (секогаш постои она „за жал“, од сегашна временска дистанца, како стар мрчатор), на овие години ми смета „Лолита Синдромот“ кај француските стрипови (особено тука), кој е неверојано добро преточено во ликот на сајд-кикот Муски. Имено, тоа е 13 годишен (бесмртен) хермафордит, кој, откако ќе ја најде својата животна цел (или љубов), се определува за каков пол сака да биде (свесно), но во тој момент почнува да старее...Овој лик, според мене е уствари најјакиот лик во овој серијал. Таа е таа трансформација на адолесценција во реален живот, што - ако си го читал во точно тој период кога си созревал - дава неверојатен излив на емоции и роматичарски дух што може целосно да те понесе. Претпоставувам дека несвесно така делувал овој стрип кога сум го читал тогаш, без да ја увидам баш таа „нишка“ што ми го правел стрипот „јак“. Сега, при ова (препро)читање, баш тој дел ме иритира и ми преоѓа во некоја блага еротика, на многу блиска линија на педофилија (пак ќе речам, за жал). Останатите (главни) приказни се од секаков карактер: од социјална карикатура, од односи родител-дете, од начин на фумкционирање на светска економија и/или диктатура... и истиете се одлично обработени.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


16 Jan 2017, 11:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


24 Jan 2017, 00:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


24 Jan 2017, 21:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
^ Поради Strange Days, симињам одма. Фала ле, Крале ле :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


24 Jan 2017, 22:05
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
DMZ - втора граѓанска војна во САД. Менхетн е као неутрална зона за која се тепаат завојуваните страни (УСА и ФСА т.е. фри стејтс оф америка илити реднекс) и еден куп фракции. И тука ќе се затекне млад новинар/фотограф кој ќе има ексклузивна можност да известува од островот. Брутално, тензично, сурово, сирово, гнсно, морбидно, драматично, експлицитно итн... можеше да биде дејството во стрипов ама за жал не е. Има неколку интересни епизоди ама тоа е тоа, као целина ми оди на неостварен потенцијал. Цртачо е италијанец од италија и разбирам дека секој сима некаков трејдмарк ама овој не да го иступи со фичото, мислам фичо на менхетн, ај еднаш, ама десет пати низ цел серијал? 6/10

Scalped - E овој гима сите погоре наведени епитети. Секс дрога и индијанци. Арон е ѕвер у пишуење (шо во континуитет се гледа и во Саутерн бастардс) а цртежот на Гера е лудило. 9+/10


14 Mar 2017, 17:34
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Two brothers - После феноменалниот Daytripper уште еден одличен стрип/гн од браќата Ба/Мун. Се работи за стрип-адаптација на реномиран бразилски роман и за кавгите помеѓу двајца браќа близнаци и каде се тоа ќе го одведе семејството, а дејствието е сместено во Манаус во распон од 50тина години на ХХ век. Интересна прича, малку фрагментирана чудно (кратки резови нагло, па се сели дејството неколку години покасно и сл.) и њоњ цртеж, преуба стилизација, ефективни сенки и богатство на детали. Препорака. 9/10

Image


21 Mar 2017, 23:57
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ja si go preprocituvam V for Vendetta momentalno, ama labavo.
Too much work so Lynx a sega i so Komic Brew, vo megjuvreme se obiduvam kolku tolku nekoj privaten zivot da imam isto :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


25 Mar 2017, 16:43
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Jaguar

https://medium.com/@Meskov81/jaguar-b4cfb73cb23b

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


23 Apr 2017, 13:26
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Tyler Cross - Angola - Втората епизода од овој интересен кримич ја прочитав ко тест да видам дал (би ми) се чита(ле) стрип(ои) на фаблето (Блеквју, 5.5"). Ок е, ако се нема на што друго, брка работа. Срипо океј, првио беше бољи мислам. 7/10

Quest for the time bird или тука попознат ко Ратници са Акбара. - Оверрејтед. Мислам ок то фантази мантази, али причата мех. Немав појма дека е толку стар стрипов, првата епизода е од средина на 70ти, преработена 82ра чинам, а понатаму следат останатите. 6/10

Black Science Premiere HC: The Beginners’ Guide To Entropy - илити #1-16. - Мастхевуша е стрипов, одличен сф/опера. Отко ми го пофали пред некоја година чинам Таламар, ѕирнав број2 дигитално и решив да го збирам хард-копи, пошо артот на Скалера си го заслужува тоа... Таман да почнам со збирање на трејдои коа излезе најава за HC па ај чекај уш троа.. па излезе заеб ради грешка го повлекоа тиражо и напраија репринт кој наместо везен (ко шо треба и ко шо беше) беше лепен и има тро гатер-лос шо е лошо пошо има доста спредови.. ал после неколку месеци думање реков јбг и го земав. Па ок е шузнам, треба малку напор за читање, ама ми изгледа дека лепењето е квалитетно и нема да се распадне набргу. Сеа со нетрпение го очекувам вторио HC околу новагодина. 10/10

Image


02 Jun 2017, 18:42
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Head Lopper vol.1 - Ima eden tip so ogromen mac, golema brada i glava od vesterka (so ne prestanue da mele) ide vamte tamte i sece glai. Prilicno dobar lezeren strip. Evidentni se vlijanija na Mignola, Aragones itn.. sho e sosem ok. 8/10


05 Jul 2017, 18:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Najs.

_________________
ејм фор д бушес!


07 Jul 2017, 21:32
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
7 Seeds, manga za nekolku grupi preziveani post apokalipticen svet (povekje kako posle civilizacija inaku okolinata e 90% priroda taka da bilo survival manga) mangava ima super likovi i za mene prilicno dobri presvrti mangata uste trae ne zavrsila ne znam ni koga kje zavrsi ama prilicno mi se dopadna mangava.

7th dragon, kratka manga postavena kako rpg igra, za zal mnogu kratka e i ne e nisto posebno.


05 Aug 2017, 20:50
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
7th Garden, manga za angeli i demon so smeneti ulogi, ima interesna ideja za zal ne e zavrsena mangava, ama osven toa mi se dopadnaa likovite, postavenosta na prikaznata, mi se dopadna mangava.

8.1: Yamada Yuusuke Gekijou, manga koja raskazuva nekolku horror prikazni so povremen srekjen kraj, imase nekolku iznenaduvanja vo mangava, dobar strip.


27 Aug 2017, 23:44
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Hellblazer Pandemonium - One-shot по повод јубилеј, 25 години Хелблејзер чинам. Константин ој Ирак да се справи со зулумите на Нергал. Срам ми е малку, ама ете Делано и покрај то шо го начна Хелблејзеро во башка стрип најчесто ми е ептен досаден. Џок артот така-така, не ја опраи за мене бар. 5/10

---------

Image

Hellblazer City of demons - исто one-shot. Што би било кога со крвта од ЏК би се инфицирале обични луџе. Интересно кратко хорорче, Шон Марфи владее. 8/10

---------

Image

Wonton soup - Дрогашко-кулинарско патешесвие. Типчево шо работи ко спејс-камионџија усвари е кувар и трага по универзумо по најразлични јадења.. oткачено Е, ама здосадуе брзо. Ориџинот на сајдкикот е дефинитивно најинтереснио дел. Битно цртежот пребогат со детаљи (мада не колку други некои негови), па ако е причата тапа барем ќе зјапаш во тоа. 6/10

-------------

Image

The wrenchies - Сакав да ме бендиса пошо интересно изгледа и ми прај мерак артот ама не успеав ни да го дочитам. Пружете му шанса пошо е вон стандардите сепак. 7/10


03 Sep 2017, 09:07
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Image

Three shadows (Pedrosa) - Тажен стрип со извонреден цртеж. Педроса од кого ова ми е трет стрип во колекција да ти бил аниматор. Препорака за аниматори и илустратори. Keywords: action line, emotion, gesture. 10/10


21 Sep 2017, 03:36
Profile WWW
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
81 diver, manga za shogi, od likovi do prikazna do presvrti i sve mi se dopadna, samo steta sto ne e zavrsena, mnogu mi se dopadna mangava.


21 Nov 2017, 10:52
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
87 clockers, manga za overclocking natprevari so nekakov tip na romansa kako glavna tema na stripov. ima interesni likovi i odnosot pomegju niv, mi se dopadna mnogu mangava.
888, kratko dosadno stripce za detektivi, ne mi se dopadna.


19 Dec 2017, 21:41
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
A Bias Girl, manva za dve hiper aktivni srednoskolki, ne mi se dopadna.


29 Dec 2017, 16:15
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
A Fairytale for the demon lord, malku zbunuvacka manva so fantasii mecevi i znae da bide krvava, vo sekoj slucaj interesna manva so tema za sudbina, ne e losa.
A Girls, prilicno zarazna manga koja e pretezno romantika so sci fi elementi mi se dopadna mangava ama ima malku zbunuvacki kraj.


19 Jan 2018, 22:33
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
0-zero-, sci fi manga za sto bi bilo ako se mozes da imas, interesna manga, mi se dopadna.
007 series, samit naslov kazuva manga za agent 007 vo ovoj slucaj live or let die i thunderball, ima interesen pristap ama ne bese nisto posebno mangava.
0805 no Hengao san, kratka manga prikazna lajterska, prosecna manga.


24 Jan 2018, 23:33
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
100 Handred: Takabatake Enaga Tanpenshū, manga smestena vo post apokalipticna atmosfera mnogu kratka ama e interesna za citanje.


31 Jan 2018, 22:19
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
100 ways of an exorcist, manga za isteruvanje na duhovi koja e prikazana na komediski nacin, prosecna manga.


07 Feb 2018, 10:51
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
11 eyes, depresivna manga so pozitiven kraj, se raboti za kraj na svet i lugje so sposobnosti, ne e losa mangava.


28 Feb 2018, 16:30
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
12 beast, pomalku smesna akciona avanturisticka manga steta sto ne e zavrsena, mi se dopadna mangava.
12 Days Before Graduation, mnogu zbunuvacka manga so los crtez, ne mi se dopadna mangava.
12 Nin no Yasashii Koroshiya - Leo Murder Case, dramska manga so elementi na akcija, ima interesni likovi i interesna prikazna, ne e losa mangata.


15 Mar 2018, 20:36
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 15 Oct 2009, 20:53
Posts: 1394
Reply with quote
138°E, kratka horor manga epten jeziva, voopsto ne mi se dopadna.
1980, kratka manga sto opisiva na kratko zivot za crtac na manga, nisto posebno.
2xbone, akciska manga so nadrirodni elementi so nekolku bitki zosto mangava uste ne e zavrsena, ima interesen seting i likovite se pomalku interesni ne e losa mangava, interesna e.
2011 Mystery Fragments, kratka horor manga sto ima mal horor seting, nisto posebno.


22 Mar 2018, 21:04
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 192, 193, 194, 195, 196  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron