[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Последен прочитан стрип
It is currently 04 Mar 2024, 15:04Reply to topic  [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next
Последен прочитан стрип 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Да ти кажам право, и јас се замислив како го купувам (брррррр, хороори...) и го читам во хартиена форма (хахахаха, комедии...)
Во Хартија се чита само ДвоцеФката.
Чврс.

@Tet0eC: Што се однeсува за Повратак Земји, мислам дека се наоѓа во еден од групните линкови од Fibra од првите постови на топикот за симнување.
Ако и тоа не запали, односно не го најдеш таму - повикај пријател: 1234! :) :) :) бидејки јас веќе го избришав...знаеш дека кубурам постојано со (непостоечко) слободно место на хардот... :(

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


08 Jul 2016, 22:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Не е во Фибра фолдерите, прво таму проверив, па потоа (џабе) акав по Интернетов... Ќе чекаме да се комплетираат англиските, тогаш.

ПС. Ни на крај памет не ми беше дека си го купил, туку дека некого си прелажал да ти го даде на читање :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


08 Jul 2016, 23:20
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


11 Jul 2016, 14:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Неколку кратки серијали на купче

https://medium.com/@Meskov81/%D0%BE%D0% ... .phzt8315d

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


12 Jul 2016, 09:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
јас пак сум up-to-date со TWD (The Walkig Dead , бе). од #138 - #156. оцена: Мех, во надолна линија.

Image Image

Некако идат на варијанта да трае ( итрае, и трае, и трае....) што подолго.
Во последната страна ќе направат некој шокантен момент, и „наставиче се у следечом делу“... почнува да иритира тоа.

После Неган немаат некој јак негативец, и затоа - иди на сигурна варијанта (види слика погоре) „Врати го пак во игра“.

Ќе причекам пак година- две :D па пак ќе ги прочитам вака на јуриш. :lol:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


12 Jul 2016, 11:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


12 Jul 2016, 11:48
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Абе, летнаа и овие дваесетина броја, ама онака, рутински.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


12 Jul 2016, 12:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


12 Jul 2016, 12:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


12 Jul 2016, 13:55
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
На „летниов распуст“ читав различни стилови и различни колоритни стрипови.
Вистинска уживанција!*

*Покрај Загита, се разбира.
Ама за него следи долга рецензија (и од него многу се прочита - дури и се препрочитаа и ланските броеви - по грешка, а ама за тоа ќе читате понатаму...)
Тој не влегува во делот стрипови туку во делот „мачење“.


Image
Asteriksov Zabavnik #48 Астерикс на Корзици. оцена 10/10
Ете од кај сум го научил „погледот што убива“ нацртан со громчиња и „смрденото козјо сирење“. Кога ќе си најдам ваков раритет инстантно се враќам во златното доба на моето детство со добрите стрипови и неугасената жед за нови и нови стрипови...

Image
Bijeli lama (Jodorowski & Bess) Kolorka 7 Fibra 2010 оцена 9/10
Историјата на Тибет раскажана од Ј(Ж?)ородовски - или негово видување на истата. Не е ни важно, ја постигнува целта...
Интересно склопено, со држење на постојано внимание на овие 300-и-кусур страници страници на интегралов на Фибра.

Image
Biser Strip #51 Hogar оцена 8/10
Хех. Хогар во Англија. Бонбонче.

Image
Biser Strip #70 Popaj оцена 4/10
Некој просек, од носталгични причини. Приказната- линеарна.

Image Image ImageImage Image Image Image

КУПЧЕ ТАЛИЧНИ ТОМОВИ (види наслови, ме мрзи да ги пишувам) оцена Безвременска 10!
Сите приказни се ремек дело! Мислам дека за која приказна да ја започнеш, едноставно ќе уживаш во секој даден момент. Толку за ова.

...следи уште...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


03 Aug 2016, 23:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image
Човек који је убио Таличног Тома оцена 9/10
Ова е нај „Дарк“ Таличен Том што досега сум го читал.
И што е најинтересно, одличен РЕДИЗАЈН на стилот и ликот. (Take that Zagi Dear!)
Ако сте љубител на Талични Том (ко мене) ова не треба да се пропушти, особено што многу убаво е нацртано.

Image
Muchacho by Lepage оцена 2/10
Доста ми е од педери.
И од идеали.
*За идеали гинат будали*
Двојче само заради цртежот.

Image
Иванпире оцена 4/10
Очекував повеќе добив помалку (од Trillo/Bernet)
Овој тандем имал далеку подобри приказни.

Image
Rio Rides Again by Doug Wildey оцена 8/10
Начекав некои линкови со пакети од Марвелови новели, и ова ми се допадна.
Класичен вестерн, а секоја сцена/цртеж ми изгледа ко оние постерите за филмови кои ги цртале рачно.
До толку е добар цртежот.

Image
Наполеон: Безимениот коњаник оцена 9/10 Втората епизода од овојс еријал, и веќе сум навлечен.
Го има шмекот на првите Дилан Дози, и вреди да му се посвети внимание.

Image
Fulu by Trillo/Risso oцена 10/10
„Една бразилска легенда вели дека од толку илјадници робови само една црнкиња успеала да ја избегне судбината на своите сонародници и да се врати на своето афричко тло...“ XVII век, магии, љубомора, страст, неправда, убиства...све има. Цртачов мислам дека има и неколку епизоди од Натан Невер, ако не се лажам (Љубиша поправи ме ако грешам...)

...и најдоброт (и последно читано) за крај:
Image
Pet Bagdadskih Pripovjedaca Vehlmann/Duchazeau (Kolorka 8 Fibra 2010) оцена 11/10!
Ова е „Малиот Принц“ меѓу стриповите.
Приказна за совршената приказна - а преплетена со илјадници приказни!
Секој кадар е приказна за себе.
Секоја мисла има толку хуманост што те тера да застанеш и промислиш.
При првото читање „излегов“ со неверојатно позитивно чувство.
По второто читање- бев многу тажен.
А ќе ја читам уште најмалку два пати, и сигурно ќе најдам нов детал што повтроно ќе ме воодушеви.
и не знам со каква емоција ќе завршам.
А приказната е навистина многу проста.
Само дали сакаш да ја прочиташ...или разбереш... :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Aug 2016, 00:25
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
^ Заборавив да напоменам: ако некој е заинтересиран за некој посочен наслов од овие гореспоменати, а не може да го најде во Симнувачаката секција, „прозорецот“ за превземање од кај мене е отворен во следните 48 часа, после тоа ги бришам сите .... :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Aug 2016, 00:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Талични „мрачниот“ ама одма пуштај линк!
Ако не те мрзи и се друго од жанрот вестерн!
Би ти бил многу благодарен.
ПМ, ФБ, шо ти е позгодно тоа.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


04 Aug 2016, 17:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


05 Aug 2016, 01:50
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


05 Aug 2016, 06:26
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Баш сте згодни и давајцава со коментариве.....идете гледајте Одред на Отпишанте и/или прочитајте некој стрип!

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Aug 2016, 08:41
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Aug 2016, 08:51
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Jas samo da kazham alal vera na trudot za recenziive, simnuvam kapa i dubok naklon.


05 Aug 2016, 10:44
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Благодарност и до тебе за . ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Aug 2016, 10:49
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


05 Aug 2016, 23:36
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Linkot e tri posta pogore.
Ova e scanlacija, a kako sto samiot znaesh, pojma neam dali go ima vo hartieno izdanie...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Aug 2016, 00:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Не знам дали го промашив тој прозорецот бидејќи касно доаѓам на славје, ама ако го имаш уште, клај линк од Фулу...

EDIT: Nevermind, на втора проверка го најдов во Фибра четворката.

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


06 Aug 2016, 18:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Milo mi e sto ti bev od pomosh. :D

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Aug 2016, 18:35
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Духот на Маниту ме водеше :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


06 Aug 2016, 18:40
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
на плажа денојве се исчита еден дебел сочен Essential Wolverine и еден дебел ама посен ДД макси.

Есеншелот ги содржи Wolverine vol.2 #1-23. X-men се нешо као повлечени, мртви за јавноста од икс причини (не знам не сум читал) и Логан инкогнито живее како „Едноокиот“ во градот Мадрипур еј таму некаде ЈИ Азија и се впушта во разноразни исправања кривидрини, притоа обидувајќи се да не го откријат дека е Вулверин. Друштво у кадар му праат 2-3 рибетини и еден пилот, башка еден куп егзотични негативци. Тралалајки, ама ми ги надминаа очекувањата и шознам, претежно забавно за читање олд-скул стрипче на кое може и би му се навратил повторно.

Диландогот со 3 епизоди која од која полоша. Toa што сите беа цртани од мојо омилен ДД цртач - Рои ич не помогна. Бљак.


10 Aug 2016, 00:12
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4877 posts ]  Go to page Previous  1 ... 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron