[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци
It is currently 21 Feb 2024, 06:46Reply to topic  [ 546 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next
M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци 
Author Message
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Поздрав до сите членови на форумот, љубители на стрипот, илустратори, стрип сценаристи, колекционери... Со задоволство би сакале да ве известиме дека од следната недела во продажба на Македонските киосци ќе се појави ново стрип издание Загор на Македонски јазик, а во текот на овој месец стрип серијата Дилан Дог. Покрај овие бестселери од италијанската издавачка куќа SBE, од следниот месец, за првпат на Македонски јазик, излегува и вестерн/хорор приказната Магичен Ветар, која што неодамна доживеа и свое издание на Американскиот пазар. Се надеваме дека овие наши изданија ќе ја збогатат понудата на Македонската стрип сцена, ќе го задржат вниманието на сите стари и нови читатели, а можеби ќе бидат и поттик за издавање на други светски стрип серии и изданија на Македонски јазик, како и од домашните автори.
За сите новости од М-комикс во врска со сите стрип изданија, можете навремено да се информирате на нашата официјална Фејсбук страница https://www.facebook.com/pages/M-comics ... 674?ref=hl
Голема благодарност до администраторите на форумот за можноста на споделување на информациите.
Со почит,
М-комикс


Last edited by M-comics on 06 May 2014, 14:52, edited 1 time in total.14 Mar 2014, 16:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Аирлија.
За многу години, па со среќа -да опстоите што е можно подолго на овие простори....

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


14 Mar 2014, 16:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Зубодае!

_________________
ејм фор д бушес!


14 Mar 2014, 16:11
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Se nadevam deka ne se raboti za istiot staro-nov izdavac od Prilep, za koj nemam bas najdobro mislenje, a i pogolemiot del od clenovite na forumot go delat moeto mislenje... ako ne, samo napred.
Samo so um, i bez kurcenje od tipot "prviot izdavac na stripovi vo Makedonija ever"... Sekogas se raduvam na novi izdavaci na stripovi, ama se nadevam deka ne se raboti za edni isti lugje koi ne mu mislat nisto dobro na stripot vo Makedonija, tuku samo isklucivo polnenje na sopstveniot dzeb, i koga ke vidat deka toa ne e taka lesno so stripovite, brza zarabotuvacka malku potesko, odma se otkazuvaat i ja prefrlaat vinata na site drugi osven na sebe.
Aj so sreka neka e!

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


14 Mar 2014, 16:23
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Со среќа нека е!

Неколку прашања:

1. од кои броеви ќе се почнат Загор и Дилан - дали од почеток, или можеби од некои покасни периоди? Ако не сте одлучени, ја ако би бирал, сум за второто - старите епизоди се многу пати репринтирани од разни издавачи на балканов и генерално читателиве ги имаат веќе набавено во хартиена форма, дали на српски, дали на хрватски, дали на македонски (од тоа малку што се има издадено овие 20тина години). Поатрактивно би било да се издаваат епизоди од периоди кои не биле издавани до сега, а има такви и од двата серијали.

2. колкава ќе биде цената по примерок?

3. каков ви е планот за темпо на издавање? Еден стрип месечно?


14 Mar 2014, 16:51
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 30 Jul 2009, 01:19
Posts: 364
Location: Macedonia
Reply with quote
Со среќа!
Image
Инаку мислам дека логоата можеле да се решат и подобро


14 Mar 2014, 17:03
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Благодарност до сите за честитките и подршката.
Почетните броеви ќе бидат наскоро објавени, всушност од самото излегување на пазарот. Во секој случај се од понов датум.
Предвиденото темпо на излегување (барем за почеток) е Загор месечно издание, Дилан Дог двомесечно издание и Магичен Ветар исто така двомесечно издание.
Инаку, доколку се земат во предвид сите изданија, темпото би било по едно издание на секои 15 дена (приближно).
Што се однесува до Македонските логоа... На предната корица стои исклучиво оригиналното лого (насока од издавачот), а кириличните логоа се неофицијални и се желба на М-комикс за да се задржи употребата на Македонскиот јазик и кирилицата. Можеби има и подобри решенија а и не значи дека не се подложни на измени.


14 Mar 2014, 18:02
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Spored mene, tempovo vi e dosta ambiciozno ko za pocetok, ama aj daj Boze da uspeete... inaku da, logoata na kirilica... jok
I mene me interesira od kade ke pocnete... valjda ne od pocetok, t.e. od 1969 izdanijata...

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


14 Mar 2014, 18:11
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Ауууу, БРАВО!!!

Кент уејт :mrgreen:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


14 Mar 2014, 18:45
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Според сликиве што ги пласираш на Фејсбук, (а претпоставувам тие се обработените страници од стриповите) ќе да станува збор за понов Загор (јбте станав и Стручњак за Овој ....ахм.....јунак. :roll: )

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


14 Mar 2014, 18:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Сигурен сум дека кој и да сте-долното ниво кое го имаја претходните изданија-како и во квалитет така и во однос кон муштериите-и да сакате не можете да го достигнете (долно ниво).
Пошто е форум за стрипој евидентно ке има критики и пофалби.
Ако сте паметни-ке постапувате професионално со муштериите-и пријателски со другарите-и сите ќе имаме ќар од добро друштво-не толку добри стрипој (мојо став за барем Загор е познат) и причина поќе да си пишиме ко да немаме шо да прајме.
:)


Одмене имате подршка и сепак една голема резерва-заради претходни искуства со сличен издавач...
Се читаме ко ќе има за шо да се читаме.

_________________
ејм фор д бушес!


14 Mar 2014, 19:37
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Јееее Загор на македонЦки. Пак. :D

СосТреќа нека е! Да тргни па да видиме и други изданија сем таЉанскиве.


14 Mar 2014, 22:25
Profile WWW
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Ubavi vesti :)

So srekja neka e, ocekuvame uspesna i plodna megjusebna sorabotka ;)


14 Mar 2014, 22:36
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Ја само се надевам дека издавачов е запознаен со хронологијата на стрип издаваштвото во претходниве 20-тина години во РМ и сите подеми и падови, добри и лоши потези.
Ако знае што се случувало и на што треба најмногу да внимава, тогаш ќе може да се надева на успех на долгорочен план. И секако, посакувам се најдобро!


14 Mar 2014, 23:49
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 29 Mar 2013, 03:08
Posts: 373
Location: Кичево
Reply with quote
Ај аирлија :D


14 Mar 2014, 23:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Како што ви пишав и на твитер, со среќа нека е и се надевам на успешна работа!
Апдејтирајте кога ќе излезат првите изданија за да се испазарат!
БРАВО уште еднаш и со среќа работа.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


15 Mar 2014, 08:20
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 23 May 2013, 12:56
Posts: 724
Reply with quote
Со среќа другарчиња, па и некој стрип албум со тек на време, што би рекле македонци, за многу години да е...... :)


15 Mar 2014, 11:01
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Ова испадна многу наеднаш некако, ама во секој случај пријатно изненадување. Целосна подршка за издавачов, ќе ги земам сите изданија. Само мала сугестија дека стрип како Дилан Дог заслужува месечен ритам на излегување.

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


15 Mar 2014, 17:40
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
cestito i ovde!
cekame da vidime sto i kako, normalno pustajte i naslovni i sl.
so srekja, se nadevam za brzo vreme kje uspeete da prosirite repertoar.
ako ne e tajna, koi lugje se vo ekipata na M - Comics, i dali osven SBE
imate plan za rabota i so drugi izdavaci?

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


16 Mar 2014, 10:52
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Го пазарив првиот број од Бункер.
На прв поглед делува доста средено издание, цената е 119 денари, италијанската нумерација е од бр.510.
Поопширно со слики со се ко ќе се малку покасно!
БРАВО дечки уште еднаш.
:D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


17 Mar 2014, 13:27
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 08 Mar 2010, 22:10
Posts: 281
Reply with quote
Загор број 1
наслов: "Речни волци"
текст: Diego Cajelli
илустрација: Paolo Bisi
Од денес 17.03.2014 во продажба во Скопје,
од утре 18.03.2014 во продажба ширум Македонија

Image

мене Загор ич не ми е интересен за читање. За насловот можеле и поубав фонт да најдат на буквите


17 Mar 2014, 13:57
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ДОбро изгледа....нас од провинција којнеба.....ке чекаме :)

Браво дечки за стрипов-Загор го неќам,ама ќе ви напрам пазар.....Македонија вечна!

_________________
ејм фор д бушес!


17 Mar 2014, 14:27
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 08 Mar 2010, 22:10
Posts: 281
Reply with quote
со тврди корици е што е 119 денари или ?


17 Mar 2014, 14:36
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Не, пластифицирани се кориците.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


17 Mar 2014, 14:36
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 08 Mar 2010, 22:10
Posts: 281
Reply with quote
Некој што купил да сликне како изгледа . Предходниот издавач што повеќето тука и не го поднесувате стриповите му беа лошо испечатени и изработени .
Корицата набубруваше и се појавуваа како меурчиња од фолијата , страниците не убаво залепени па во секој момент очекуваш да ти се распадне во раце, кога ќе ги наредиш по број стриповие на полица една е поголем формат една е помал формат сите различно како му текнало ги испечатил и да не пишувам многу многу.

Од ова очекувам бар тродупло подобро и поредовно на трафикиве да го има ,а и очекувам малку да изненадат со нешто друго не само од Бонели и итаљанциве . Загор не ми е интересен за читање ,Дилан Дог и не сум го читал. Али ако ми се бендиса вака при прво гледање во трафика би го купил .


На форумот Кајгана отворив тема па кој сака нема оди таму исто нека пишува
http://forum.kajgana.com/threads/m-comi ... %BA.72877/


17 Mar 2014, 15:15
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 546 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron