[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци
It is currently 29 Jan 2023, 02:58Reply to topic  [ 546 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Next
M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци 
Author Message
Џуниор Џедај

Joined: 02 Aug 2013, 13:15
Posts: 92
Reply with quote
Како иде продажбата Драгонеро ? Како што очекувате ? Подобро ? Полошо ?


20 Nov 2014, 19:01
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Еве накратко... Драгонеро е стрип од кој имаме големи очекувања во таа смисла што е нов како жанр, актуелен, визуелно и сценаристички поинаков од сето она што досега сме имале можност да читаме и може да привлече нова публика. Ако се земат предвид овие карактеристики и тоа што практично за прв пат во целиот регион редовната серија се појави на македонски јазик, тогаш продажбите се под очекувањата. Од друга страна, ако го погледнеме како "алтернативен" и "нетипичен" стрип во однос на ликовите и приказната, тогаш продажбата е задоволителна, односно во рамките на она што може да се очекува од едно издание кое нема од претходно "своја" читателска публика. :D


20 Nov 2014, 20:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
а во превод, ќе си го терате, без да стравуваме од брзо гасење?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


21 Nov 2014, 09:09
Profile YIM WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Секако. Претходниот коментар се однесува на првичните оценки во однос на очекувањата :D


21 Nov 2014, 10:07
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Драгонеро е закон :)#Загор бр.9
Наслов: „До последен здив“
Текст: Moreno Burattini
Илустрација: Esposito Bros
Во продажба на киосците ширум Македонија

Image

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 14:19
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
набавено бај д веј :)

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 14:21
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote


28 Nov 2014, 14:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Има некој конкурс за Драгонеро....да го нам ке го постирам...неш илустрација ово оно....

_________________
ејм фор д бушес!


28 Nov 2014, 14:22
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Охрид уште не е дојден новиов број... :?

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


02 Dec 2014, 16:21
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Благодариме за информацијата. Ќе го контактираме дистрибутерот, најверојатно е некој превид, па ќе пишеме повратен одговор :)


02 Dec 2014, 16:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Фиљан љуѓе испаѓате со брзиве риплајој ептен.

_________________
ејм фор д бушес!


02 Dec 2014, 16:35
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Едно табче стои нон-стоп отворено на макстрип :)


02 Dec 2014, 16:40
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
За новиот Загор бр. 9 добивме информација дека во Охрид е дистрибуиран уште во петокот, но е оставен во магацинот на дистрибутерот и не е поделен. Од утре ќе го има на трафиките :D
Уште еднаш благодариме за информацијата.


03 Dec 2014, 10:34
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Алал вера. Ваква техничка поддршка (ич не е соодветен збороФ ама не ми текнува друК) нема на друго место.


03 Dec 2014, 11:39
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Да споделиме и на форумов неколку фотки од Бункер и Југотон :)

Image

Image

Image

Image


13 Dec 2014, 10:36
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
‪#‎ДиланДог‬ бр.5
Наслов: „Воскреснување“
Текст: Tito Faraci
Илустрација: Daniele Bigliardo
Во продажба на киосците ширум Македонија

Image

_________________
ејм фор д бушес!


16 Dec 2014, 16:20
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Ekselente! Uste da ne e epizodava tesko sranje.
Tuku, ekipa od M-Comics, iako e rano, da se priklucam i jas
kon predlogot posle oroginalniot broj 209 da napravite kvanten skok ili do
epizodata "Nov zivot" (valjda #337) ili do oficijalniot nov pocetok "Spazio profondo".
posto kontinuitet kaj Dilan ionaka nema pa na novite citateli ke im bide seedno sto ke citaat,
a fanovite ionaka vise gi imaat ili lesno mozat da gi najdat broevite od 210 pa nataka.
Da ne zboram sto ke bidete ekskluziva kako prvi vo regionot :)
Se ova sekako ako SBE nekako ne ve koci ili ogranicuva.


17 Dec 2014, 00:23
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Предлог сосема на место и под(д)ржан од мојата маленкост... Само уште да е изводлив, стискаме палци за тоа.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


17 Dec 2014, 00:41
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Редно беше некој да прокоментира и да даде поддршка за предлогот :) фала.
Изводливо е, зошто да не, Луденс го направи тоа пред неколку години кога , за да не се дуплира. Чудно што бр.209 не го издадоа, останаа многу фанови без тој број од било која едиција - М-Комикс ќе биде прва на балканов што ќе го издаде тој број :geek:

М-Комикс, го купив денес (вторник) Дилан Дог новиот број. Го кинам најлончето, го отварам стрипот и ми удри шамар една силна реа на мирис од боја. Овој проблем со силната миризба на боја го имаа и Весели Четвртак, па се поправија. Претходните 4 броја од ДД не мирисаше принтот вака на боја, зошто сега ваква негативна промена? :|


17 Dec 2014, 02:16
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote


17 Dec 2014, 07:28
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Предлозите се на место, особено што има пример во регионот за издавач кој пресконал цели 90 броја од ДД (од 208 на 300). Како и да е, Луденс продолжи со издавање на броевите од редовната серија и после 208, вклучувајќи го и бројот 209, но во рамките на едицијата Луденс Екстра и најверојатно ќе ја прекине кога ќе стигне до 299. Претпоставуваме дека луѓето од Панини и Бонели имаат своја политика во однос на нумерациите на сите серии на Балканот и внимаваат на тековните изданија токму поради различните периоди на отпочнување со издавањето во пооделни земји. Овој аргумент колку и да изгледа ограничувачки ние го гледаме како шанса да со тек на време и македонските изданија на некој начин се доближат до сериите во регионот и до оригиналната серија во Италија и веруваме дека порано или подоцна тоа ќе се случи.


17 Dec 2014, 10:41
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Да ја споделиме и на форумов најaвата за 2015-та година :) Голема благодарност за поддршката до сите форумџии.:)

Драги пријатели,
Месец по месец, стрип по стрип, полека изминува и оваа 2014-та година. И како што е ред, на крајот на секоја година се навраќаме на она што е сработено во текот на годината, но и правиме планови за идната година. Во 2014-та, почнувајќи од 17-ти март, објавени се 18 стрип изданија од сериите од стрипови "Загор", "Дилан Дог", "Магичен Ветер" и "Драгонеро". Во оваа прилика би сакале да Ви се заблагодариме за Вашата поддршка и вниманието со кое се проследени сите наши изданија, а истовремено и да ги најавиме изданијата за следната година. Според издавачкиот план за 2015-та година, во месец јануари започнуваме со третиот број од стрип серијата "Драгонеро" и десеттиот број од стрип серијата "Загор", а во месец февруари следува шестиот број од стрип серијата "Дилан Дог". Исто така, би сакале да Ве известиме дека, почнувајќи од 2015-та година, ќе има промени на периодот на излегување кај редовните сериите "Загор" и "Дилан Дог", односно, и двете серии ќе излегуваат со ритам од месец и половина, се надеваме на задоволство на сите, додека стрипот "Драгонеро" останува на двомесечен ритам.

Image


24 Dec 2014, 12:28
Profile
Џуниор Џедај
User avatar

Joined: 19 Dec 2013, 16:42
Posts: 19
Reply with quote
А дали Магичен Ветер ќе продолжи да искача ?


24 Dec 2014, 13:20
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Да, Магичен е изоставен од најавата затоа што во овој момент се уште не сме одлучиле кога ќе продолжи со издавање и пред се во кој формат, дали повторно како редовна серија или повеќе епизоди заедно


24 Dec 2014, 13:43
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Само терајте напред... в година добиваме 8 броја од ДД. 8-)

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


24 Dec 2014, 17:27
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 546 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron