[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Yahoo! Sports Fantasy Basketball
It is currently 30 May 2023, 02:05Reply to topic  [ 6 posts ] 
Yahoo! Sports Fantasy Basketball 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Знам дека на најмалку од еден од вас ова ќе му биде интересно (поздрав до Раста), а и ќе ми се најде тесктов за на друго место, така да... Другите нека ми простат за досадниов топик... :D

Со група другари сме навлечени на NBA Fantasy Basketball, a најдобри услови за тоа нудат на Yahoo!, така да нашата лига Elfasko Open егзистира таму скоро една деценија. Се' започнало сезоната 2001/02, а јас им се приклучив следната година. Првата сезона биле само 4 екипи, а од 2003/04 па до денес сме 12. Раста инаку е еден од основачите, но од (до денес се уште неразјаснети) причини, не' напушти на крајот од 2003/04. :( Инаку, од 2006/07 навака сме истите 12 екипи. Работава си ја тераме сериозно, во текот на сезоната и на крајот редовно се збираме по кафулиња и кафеани, за да разговараме како тече сезоната, треба ли некои промени во правилата (комесарот на лигата има моќ да менува некои работи, а и да казнува - како admin :)), а последната средба, најчесто кај "Злате", ни е за доделување на пехарите на новиот шампион, од кои еден е преоден, а еден останува во трајна сопственост, изгравиран... 8-) Сите овие години комесарот е ист (за тие што го знаат, тоа е Алф) и изгледа мандатот му е доживотен - нешто како Фидел Кастро испаѓа... :lol:

Нешто за системот на натрпеварување... Лигата ни е од тип Head-to-Head и секоја недела секој од нас е во директен дуел со екипата на друг менаџер. Вкупно сме 12 екипи/менаџери (хм, се повторувам...). На почетокот на секоја сезона, на една од нашите собиранки, влечеме ливчиња од барабан (т.е. тањирче за кикирики :lol:) и така го утврдуваме редоследот на бирање на играчи. Првиот извлечен бира последен во првата рунда, а последниот извлечен бира прв, значи го има првиот пик. Во втората рунда последниот извлечен бира прв, а првиот извлечен бира последен. Така, по овој систем имаме 14 рунди, бидејќи секоја екипа има по 14 играчи (сме играле и со по 15 играчи, тоа е работа на договор пред да започне секоја сезона). Кој следи NBA знае како тече еден Draft. Избирањето на играчите е "во живо", значи се закачуваме на страната на лигата што ни ја овозможува Yahoo! Sports и секој има по минута и половина да избере играч, и така 14 рунди по 12 играчи. Ако за даденото време не избереш играч, Yahoo! бира за тебе. Кога се бираат играчи, покрај нивниот квалитет, важна е и позицијата на која играат, бидејќи треба да имаш играчи за секоја позиција: PG (point guard), SG (shooting guard), G (guard), SF (small forward), PF (power forward), F (forward), C (center) и Util (на оваа позиција може да ставиш било каков играч, независно дали е бек, крило или центар). На G може да игра и PG i SG, на F може и SF и PF. Значи важно е играчот, покрај тоа што треба да го бива, да може да игра на повеќе позиции... Да е сестран што би рекле. Позициите на играчите ги утврдува Yahoo! врз основа на тоа на која позиција/ии играчот навистина игра во NBA. Brandon Roy например е PG, SG и SF, што значи може да игра на тие позиции, плус G и F. Од вкупно 14 играчи во секој тим, во еден ден активни можат да бидат максимум 11, а останатите тројца остануваат на клупа (BN). Позициите кои треба да ги пополнат тие 11 играчи се: 1xPG, 1xSG, 2xG, 1xSF, 1xPF, 2xF, 2xC и 1xUtil.

Е сега, секој играч носи поени, скокови, асистенции и др. врз основа на учинокот кој го има во "правата" NBA, секогаш кога неговиот тим игра натпревар. Во игра се 12 статистички категории, а покрај споменатите три тука се и: минути во игра, процент на реализација од поле и од линијата за слободни, погодени тројки, украдени и изгубени топки, блокади, лични и технички грешки. Во овие 12 категории, секоја недела се натпреваруваш со екипата на друг менаџер и на крајот од неделата се гледа која екипа во која категорија е поуспешна. Кој има повеќе поени таа недела е победник во поени, кој пак има помалку изгубени топки и лични грешки е победник во тие категории и така со ред. На крај од неделата дуелот може да заврши 6:6, 12:0, 7:5, итн., но може и например да биде 6:4, а две категории да завршат нерешено и сл... Следната недела нов противник, па штом изиграш со секого по еднаш, играш повторно со секого уште по еднаш и така се додека не заврши нашата регуларна сезона и не започне плејофот. Во сезоната, според вкупно добиени (W), изгубени (L) и изедначени (T) статистички категории се прави табела. Еве ни ја табелата во моментов (јас сум Saruman's 14 - значи не ми оди најдобро сезонава):

Image


***** ПРОДОЛЖУВА *****

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


25 Dec 2009, 13:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
alf ima najmnogu tituli do sea?????

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Dec 2009, 14:16
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


25 Dec 2009, 14:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 26 Oct 2013, 00:03, edited 2 times in total.25 Dec 2009, 14:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
bravo bravo
ete mi gi moite smokeri :D

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Dec 2009, 14:57
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


25 Dec 2009, 15:05
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron