[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - STRIP CENTAR-VELES
It is currently 27 Sep 2020, 01:15Reply to topic  [ 990 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 40  Next
STRIP CENTAR-VELES 
Author Message
Reply with quote
СЦМ=автори

Тоа би значело дека целата активност на овој форум и на овие луѓе е во доменот на графичкиот дилетанзтизам и не е значајна за стрип културата во Македонија? СЦМ е синдикално движење кое води евиденција кој е автор во Македонија и се поистоветува со нив?! Кого го застапува СЦМ, неколку талентирани деца од Велес и неколку талентирани деца од ромската заедница во Велес?! Зошто овој форум се нарекува скопски кога не се сите од главниот град? За разлика од овој форум, кој за мене е вистински промотер на стрип сцената во Македонија, на тој регионалниот се избриша темата Стрип Работилница и воопшто нема интерес за домашното творештво, додека овде постои цел сегмент посветен на стрип таблите, илустрациите, анимациите и стрип советите. А твојот пријател, со славно потекло од Аргеадите, на секое ги навредува домашните автори кои не му се подобни, а ги брани тие со кои моментално има добри односи. И ретко од твоја страна имало оградување од тие негови коментари, а тие автори вашата институција ги наградувала во минатото. На една од минатите средби на членовите на овој форум, се собраа повеќе луѓе (автори и љубители на стрипот) отколку што вие би собрале учесници на вашата манифестација. И тоа се случува на неделна средба, месечна, замислете колку би имало публика ако се направи некоја манифестација?! Како што вие редовно ја следите работата на овој форум, така и дел од нас следиме што коментирате вие, колку да имаме предвид што навистина се мисли. Овде се објавувале и информации за изданијата од прилепскиот издавач, додека Синдром не верувам дека е промовиран на вашиот регионален затворен форум. Работата на овие автори овде е отворена, за сета публика, токму како што и стрипот и уметноста се отворени, со јавна намена, за целата публика да ги види и да може да даде свој коментар. За разлика од регионалниот затворен форум, овој соработува и со стрипови.ком - најголемиот регионален стрип форум и интернет портал и објавува нови изданија од просторите на поранешна Југославија. Само јавноста ќе каже кој колку вреди и колку ќе постигне. А ти со твоите коментари, со своето однесување само губиш, не добиваш!


04 Jul 2010, 18:03
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
SCM ne e oficijalna institucija i na NIKAKOV nacin ne go zastapva interesot na strip avtorite kaj nas tuku pred i se na sopstveniot dzhep.
Sekoj so barem pola mozok mozi da go konstatira toa.
Videte im sajt.
Videte im proekti.
Videte im se so sto se zanimavaat.

Nacekaja dupka vo prostorot i na toa se dolzhi i nivnoto dejstvuvanje i nivnoto NEPRAENJE APSOLUTNO NISTO na strip scenata kaj nas.


Zaradi tipovi kako TOMCE ovde i negovite "ortaci" i sorabotnici sme na losh glas segde.


Kjutevne dolgo-ama nema shansa poke-dosta vreme ni plukavte po zanaetot.

Se nadevam deka ova nema da vi bidi posleden strip salon(ako voopshto se odrzhi dets it)....ama so vakov odnos APSOLUTNO sum nesiguren za vashata idnina kako institucija.....


A ako se odrzhi festivalot(???????) se nadevam ke imate dovolno kromid za sendvichite.SRAMOTA!SRAMOTA!SRAMOTA!

_________________
ејм фор д бушес!


04 Jul 2010, 18:23
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Skywalker, за овој последен пост, ако го мислиш (а знам дека го мислиш така!), во мое лично име (како модератор) ТИ БЛАГОДАРАМ за твоето мислење и твојот став за и околу форумов. Најдобар комплимент што сум го добил во последно време. И тоа (лично) ми значи многу, бидејки првичната цел е постигната (барем една од нив, сега за сега...). Толку и Терам(е) Понатака...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Jul 2010, 20:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
пошто немам намера да се дообјаснувам,
само ќе ви пишам на вас

Скај: иако не се знаеме, истото ко од моја уста да е излезено, ептен реален муабет (за тие што можат да гледаат со свесни очи)
Мич0: Манифест, брат!! Толку.
Темков: Во право си, тоа е работа за уредникот, акаунтот или некој трет!
Мешков, како меурчињата?

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Jul 2010, 21:27
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
..а мене нешто да ми кажеш? :cry: (Кај ми е Сонцето?)


_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Jul 2010, 21:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
тебе со меурчиња ќе ти зборувам, ама не од швепс :)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Jul 2010, 21:36
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Доста инспиративни меурчиња Раста.
Мислам аман веќе, и мене како последна алка од целава приказна (само колекционер сум) ми е дојдено преку глава, ајде да не видов со свој очи што се случува па да кажеш “наивен мешко„ како што би рекол Ацика...........ама ова ги премина сите нормални па и ненормални граници.
И сеа ќе си играме баби и жаби ко демек еве Томче подава рака па никој неќе да ја прифати............
Убаво си кажа Скаи ако некој некаде има шанса да се промовира како цртач. сценарист и сил тоа е овој форум, преку Синдрмот кој е ваша креација е исто, она што беше во Аеродром јасно покажува за стрип цртачите, Лесковац да не зборам бев видов и мило ми е што бев дел од цела таа екипа таму а и што ги видов графичките „дилетанти“..........
Само знаете како е секој со своот ум и разум........

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


04 Jul 2010, 21:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Jul 2010, 12:23
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote
I second that ili vo prevod: Se pridruzuvam kon "chestitkite".

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


05 Jul 2010, 13:54
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Ништо од реплицирањето на Томче. Очигледно ни направи...
Image
...т.е кај „двајца-без-тројца“ форумот.

Штета.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Jul 2010, 22:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
:mrgreen:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Jul 2010, 22:40
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Меѓународен младински стрип фестивал
“АЈДЕ ДА СТРИПУВАМЕ” Бејрут, Либан

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес, на покана од организаторите, учествувапе на младинскиот стрип LETS OMIKS (АЈДЕ ДА СТРИПУВАМЕ) којшто с еодржа од 27 до 29 јули кампот Шатила, Бејрут, Либан.
Проектот беше остварен од организациите COSV, Инсан и Најдех како и Самандал, а поддржан од Европската делегација за Либан.
Проектот опфати неколку работилници низ Либан како и конкурс. Беа доделени награди во три категории на тема мултикултурализам. Една од категориите опфаќаше автори од 18-30 години од Либан, додека друга категорија ги опфаќаше и интернационалните стрип автори.
Третата категорија ги обединуваше Либанците, Палестинците и мигрантите наградувајќи ги најдобрите дела создадени во текот на работилниците низ целиот Мај.
На финалната работилница присуствуваа стрип автори од Либан, Италија, Холандија, Мароко и Македонија. Во текот на работилницата беше создаден стрип на кој работеа сите присутни автори.
На 29 јули во Младинскиот Палестински Центар во кампот Шатила беше оддржана финалната изложба и церемонијата на која се доделуваа наградите за најдобрите дела. Првата награда ја доби 20 годишна Палестинка и 17 годишна Либанка.
Целта на овој проект беше да поттикне дијалог и размена помеѓу културите и цивилизациите.

_________________
ејм фор д бушес!


10 Aug 2010, 10:45
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Браво за ова.НЕ сум знаел дека СЦВ стои позади авторите од Македонија.Фала.


Image

_________________
ејм фор д бушес!


25 Aug 2010, 08:58
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Јас не гледам слика...

Инаку, зад кои автори стои Томче? Со рацете во џеб... :roll:

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


25 Aug 2010, 10:45
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Незнај ни Томче.....ево сликата....

Image

_________________
ејм фор д бушес!


25 Aug 2010, 10:47
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
i foka od uste nesto sho ke ima na 'festivalot":

Sendvich so kromid(ko lani)

Image

_________________
ејм фор д бушес!


25 Aug 2010, 10:49
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
:mrgreen:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Aug 2010, 10:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
I ova-za da gi vpishat iminjata na laureatite i ucesnicite na hartija-za da im oddadat chest-isto ko lani

Image

_________________
ејм фор д бушес!


25 Aug 2010, 10:56
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
имам само еден коментар за исечокот од весник
NO COMMENT

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


25 Aug 2010, 11:56
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
ПА богами како е се тоа фино срочено, мислиш овие од СЦВ се ренесанса на стрипот во Макеоднија.
Абе ајде нека си кршат глава.....а у суштина многу е просто, сакаш стрип, купуваш стрип, читаш стрип имаш талент црташ стрип или пишуваш стрип......тоа е кратко и јасно.
Многу е лошо ко ќе се забораи суштината а тоа е стрипот.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Aug 2010, 12:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Што е тоа стрип-организатор?

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


25 Aug 2010, 12:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


25 Aug 2010, 12:40
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


25 Aug 2010, 12:41
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Јас сум да се унифицира дефиницијата на Барајан за стрип организатор. :D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Aug 2010, 12:46
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


25 Aug 2010, 12:47
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 990 posts ]  Go to page Previous  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 40  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron