It is currently 11 Dec 2018, 13:20Reply to topic  [ 990 posts ]  Go to page Previous  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 40  Next
STRIP CENTAR-VELES 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Знам дека темава е апсолвирана-и то во корист на Велешани ама ево овака едно моје сликовито видување(пошто нали сум проклет,а они од ВЕлес се ок)

Че пробам сликите да зборат.......ама ко мала рекапитулација на шо то прат овие 2-цата од Велес.....2011

Недозволена злоупотреба на фотки т.е дела (шо годинава го воздигнаја на ниво на ептен асли крадење)


Image


Само измислено фалење за дела шо ни ги напрајле нит ке ги напрат па не се ни кадри да ги напрат и да сакат

ImageНормално реакцијата од наша страна беше ова-на што заѓутеја привремено.....пошто нели се јавуват еднаш во годината....


ImageЕ годинава-после вербалните увертири на Велешкијо поет-решија да се покажат тро поќе.Во пресрет на 10-јубилејен фестивал....пишаа писмо до медијумите-со назнака ЗА МАКЕДОНСКИО СТРИП!

"

Македонскиот стрип заслужува подобри услови

Томе Трајков, Стрип-центар на Македонија, Велес

Стрипот и стрип-културата во светот се релативно нови области (околу 120 година) и мошне бргу се прифатени како средство за комуникација. Едноставниот пристап на раскажување на приказна преку слика ги плени луѓето од самиот почеток, па затоа стрипот се здоби со репутација на „деветта“ уметност. Стрипот е приказна која е базирана на сценарио и е раскажана преку слики. Од литературата стрипот го има преземено текстот, дијалогот и сценариотo; од графичките уметности и сликарство ги наследил боите, перспективата, композицијата, односот на светло и темно; а од кинематографијата стрипот ги има преземено плановите, кадрирањето, аглите и монтажата. Стриповите се одраз на човековиот живот во изминато или современото општество, без разлика дали приказната се случува во некој замислен свет на самовили или во научно-фантастична битка. Стрипот не e ниту ограничeн во поглед на приказната - тука може да има и чудовишта, и митологии, и вонземјани, нема граници. Секоја приказна во стрипот си има и соодветна морална и едукативна димензија. Стриповите навлегуваат во психологијата и во филозофските прашања. Еден од великаните на стрипот, Хуго Прат, има речено дека „тој ги црта текстовите и ги пишува сликите“.

Стрипот во минатото беше многу популарно средство кое на младите им овозможуваше, читајќи го да „патуваат и фантазираат“. Освен запознaвање со техники на ликовна уметност, имаа соодветен тип на неформално учење и запознавање со историја, географија, антропологија дури и знаења од природните науки. Toj е погоден и за пренесување на историјата. Пример наоѓаме во делата на стрип-доајенот Миле Топуз, како Цар Самоил, Петар Делјан, Карпош, Ѓорѓи Војтех, Гаврило Радомир... Вакви примери има и во земјите на поранешна Југославија, само да го спомнеме добро познатиот „Политикин забавник“.

Во Јапонија и Франција стрипот го полни буџетот на својата земја со по 5-6 илјади наслови во форма на стрип-албуми. Поранешна Југославија имаше голем пазар на стрипови, во 1980-тите години беше меѓу првите пет земји во Европа по издаваштво. Стрип-пазарот во Европа во 2010 г тежел 400 милиони евра, а во САД и Јапонија уште повеќе. Огромен дел на влијанието на француската култура оди на стрип-индустријата, а на македонската публика и' се продава стрип преку разни предмети и играчки стрип-јунаци од странство. Зошто да не се создаде еден со македонски бренд, а потоа тој стрип производ (јунак) да се продава на разни начини?

Стрипот има и своја социологија, која е дел на социологијата на масовни медиуми и социологија на супкултура, а пошироко припаѓа на социологијата на култура и уметност. Стрипот е и космополитска култура и е погодна за создавање клима на подобри меѓуетнички односи. Стрип-центарот на Македонија тоа го применува. Настрана политичкото опкружување, на досега организираните интернационални стрип-салони во Велес меѓусебно другаруваат автори од Грција, Бугарија, Хрватска, Србија, Косово, Албанија.

Некои влади одделуваат огромни суми за стимулација на стрипот во нивните земји, на ликовни академии сериозно се изучува. Во Хрватска тој се изучува факултативно, а на академија во Софија се изучува два семестра во групата за дизајн и илустрација. Стрипот во Македонија не се изучува како посебен предмет, ниту во базичното образование, ниту во средното уметничко „Лазар Личеноски“, ниту на Академија. Но во последно време се забележува зголемен интерес за стрип кај нив.

И покрај можностите што ги дава стрипот, во сегашниот момент македонската стрип-уметност го нема вистинскиот третман од властите, издавачите и јавноста. Постои голема разочараност на македонските стрип-чинители при споредба на условите во другите земји со нашите состојби. Стрип-центарот на Македонија со седиште во Велес секоја есен го организира традиционалниот Меѓународен салон на стрип. Преку оваа активност порано младата, но сега веќе поразвиена македонска стрип-сцена се запозна со познати автори од други земји, организатори на фестивали. Во тоа потполно успеавме, ефектите се видливи.

Радува податокот дека освен поафирмирани, значително се зголемува бројот и на помалку афирмирани стрип-творци од Македонија. Големиот импулс, како меѓу младите од Велес и други градови, обезбеден преку гостување на атрактивни гости на Салонот, солидниот медиумски публицитет создаде уште поголем потенцијал за стрип во Македонија."

Превземено од утрински весник........http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4FC0 ... C77870720C
Испадна дека ептен биле патријоти овие бе......арно ама....неколку дена по то-фкау....офишл стаф на овај истијо шо пиша текс за македонски стрип и македонски автори......

Image


Да не је грешка?
И по неколку дена-фкау....наградените во Велешта.......слабо македонци некако?"МЕЃУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА СТРИП
ВО СКЛОП НА
10 ЈУБИЛЕЕН ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН САЛОН НА СТРИП„ВЕЛЕС 2012“
ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИ
1 награда „Златен Стрип“ Стеван Субиќ,Србија за стрип„ТРАГОВИ“
2.награда Марко Стојановиќ(сце нарио),Марко Врандечиќ(цртеж) и Дамјан Михаилов (колор) за стрип „НАЈАМНИК“
3 награда Марко Стојановиќ(сценарио) и Милорад Вицановиќ Маза(цртеж) за стрип „КУЛА’
најдобро сценарио: Марко Стојановиќ,Србија
специјална награда од организаторот –Стрип центар на Македонија -Велес за:
• Весна Ничевска Саравинова(цртеж) и Александар Стефанов(сценарио)
За стрип„BREAK ON THROUGH“
• Вања Урукало Онирик ,Србија за стрипот„ВУЧЈИ СТИД“
Награда за уметнички израз
Јоана Санецка (текст) и Силвиа Рестецка(цртеж) (обете од Полска) за стрипот „A FOREST“
Награда за дебитантски стрип :Емилија Божиновска и Стојче Тоциновски за стрипот
„МАРКО КРАЛЕ И ТРИ НАРЕЧНИЦИ“
Награда за најдобар учесник до 18 г
Џошкун Аџијевски ,Скопје, Македонија (17 г) за стрипот „БЕСМРТЕН“
Награда за најмлад учесник
Лука Мидоски,Велес,Македонија (7 г) за стрипот„ПРЕДИСТОРИСКА КРИЕНКА“
Специјални награди за соработка
• Центар за афирмацију стрипа (удружење стрип аутора Црне Горе)- Котор со училиштата за стрип во : Котор, Подгорица и Тиват
• Општинско основно училиште „Васил Главинов “ Велес
• Гани Сундури, Косово"


И ко шлаг на сето ова......

1 награда за автор до 18 години.....по малцинска линија предпоставувам....во одсуство на било какво жири......или па чоек шо се разбира од стрипој....Image


Уствари шојма везе бе се ова...важно беше преполно за авторо на Загор.....сликано за време на дури преостанатите 5690 гости пушеја надвор....ImageА кај се другите 180 дела?
Кај се делата на наградените?
Кој е во жирито?
Кој е се член на Стрип ваквово во Велес?
Кој е предавач во тоа стрип им школата?
Шо напрајфте во ебани 10 години постоење?
Кој автор излегол од кај вас?
Кој стрип?
Итн?

Фестивалов е под државна капа,финансиран од министерство за култура,невладини организации и град Велес......наводно за промоција на македонскиот стрип....


Како?

_________________
ејм фор д бушес!


24 Oct 2012, 13:55
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Normalno odgovor nema da dobieme, posto sega se ceka da padne snegot, da se podzaboravi na se ova, i dogodina ova vreme, pak ista pesna.... :roll:
Inace, Meskov kolumni ke pisuvase nesto... do kaj e rabotava?

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


24 Oct 2012, 14:58
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Остајте колумните,дали Макстрипови здружението реагираше официјално на плагијатот оваа година???За поединци знам дека имаат реагирано,ама ме интересира дали е реагирано од здружениево??

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


24 Oct 2012, 16:08
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Колку шо ми е познато-здружението реагира цело време...а по последниоф авто гол...

_________________
ејм фор д бушес!


24 Oct 2012, 16:11
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Каде реагирало ме интересира??Министерство за култура??Општина Велес??Весници??

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


24 Oct 2012, 16:15
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Се во свое време....немора само здружение да реагира само...можат и поединци....

_________________
ејм фор д бушес!


24 Oct 2012, 16:16
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:15
Posts: 575
Reply with quote
Поединечно е реагирано,мене ми беше чудно здружениево зошто не реагирало.Вие си знаете...
поз

_________________
I love the smell of fresh comics in the morning!!!


24 Oct 2012, 16:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ko ke ima konkretni informaci...valjda ke bidime site blagovremeno informisani :D :D :D
+mozis i ti da reagiras kako poedinec,posto sepak ova se sponzorira i od tebe...
poz

_________________
ејм фор д бушес!


24 Oct 2012, 16:33
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Konan Makedon wrote:
Поединечно е реагирано,....
Каде, ако смеам да прашам?
Konan Makedon wrote:
...мене ми беше чудно здружениево зошто не реагирало.Вие си знаете...
поз
Не е фер да го фрлиме веднаш сите „адути од ракавот“ нели? ;) ...или - би го цитирал Миленце:
THEMICO wrote:
Се во свое време....

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


24 Oct 2012, 16:55
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Треба да реагира и здружението, што се однесува до колумната Темник напишана е чека да биде објавена (ваљда деновиве)
Убо е то што поединци реагирале, битно е во ваква ситуација да реагира и здружението.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


24 Oct 2012, 17:28
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
битно е сите да реагират.
е сега јавно излагање околу то шо се прај т.е планира,ко представник на сцв е катадневно на форумов,е во најмала рака глупо.
кроце....

_________________
ејм фор д бушес!


24 Oct 2012, 17:54
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Micho, vo tvojata rekapitulacija zaboravi na izlozbata vo tvoe ime, bez da te prasaat sto ja napravija pred nekolku godini, i na napisite po vesnici i ovaa godina kade pisuvase "Македонски стрипаџии на фестивал на Косово", moja slika i slika na uste 3-jca drugi avtori, i tekst kompletno posveten na SCV... znaci bukvalna zloupotreba, i pokraj opomenata...

http://www.ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=21626#

Na mojata reakcija okolu tekstot, strip operatorot odgovarase so haiku poezija, a na drugiot forum drsko napisa nesto kako "mozam samo da se pocesam"... :shock:

Mene vo celava situacija edno nesto ne mi e jasno: I pokraj se, lugjeto od Strip Centarot resija da molcat, ne najdoa doblest nitu da se IZVINAT... Znaci, mi teknuva na sportistite kako Ben Johnson, Merion Jones, Lens Armstrong aktuelen... Iako se raboti za amerikanci, iako se sportisti, zamislete kolku tie zrtvuvaa, pari, tituli, cela kariera i cel zivot im se smeni, ama resija na krajot da ostanat LUGJE, i barem da si ja priznaat JAVNO greskata... so lazenje i mamenje ne se postignuva nisto, a i se sto e postignato eden den moze lesno da se izgubi. Ako nisto drugo, ostavija dobar primer, od koj moze da se nauci nesto, i poradi toa ke im bide prosteno... barem od nekogo. :? :roll:

Ama poznavajki ja "doblesta" so koja raspolagaat ovie lugje, izvinuvanje nikogas nema da dobieme, ni privatno, a uste pomalku javno. :roll:
Sega najverojatno smisluvaat kako da ni nastetat uste povekje... :(

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


24 Oct 2012, 22:10
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Inaku da, toa ke zaboravev da napomenam, svesni sme za talentot na mladiot, ama eve sto nacrtal istiot toj mlad pred samo nekolku meseci, na toa multi-kulti rabotilnicata odrzana vo Skopje, kade sto operatorot povtorno bese drzok so zborovite kako "Srede Skopje, Veles cuka"...:

Image Image

I sega:

Image

Epa nie nafta ne pieme, sekoj normalen ke ja vidi drasticnata razlika... :roll:
Vie ne krevajte buka, ama bruka si e BRUKA!

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


24 Oct 2012, 23:32
Profile WWW
Магус Регуларус

Joined: 23 Dec 2009, 14:54
Posts: 1209
Reply with quote
Lele lele, rezili nevideni!!!
Lugjevo samo potvrduvaat deka se slabo pismeni vo poleto na stripot i deka postojat iskluchivo za da lapaat sredstva od ministerstva i razni nevladini organizacii za da ne pravat nishto.
Se nadevam deka vakvata nivna rabota ke ima kraj.
Zdruzenieto definitivno MORA da zazeme oficijalen stav okolu rezilenjevo i toa jasno i glasno.
Individualnite stavovi i dopisi do soodvetnite adresi normalno deka se vo igra, ama kredibilitetot na zdruzenieto e sepak toa sto treba da udri pojako ;) .
Dosta beshe, aj da rabotime.

_________________
http://igorcomics.blogspot.com/


24 Oct 2012, 23:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Ставот е јасен,
а тој е истиот став како и на членовите што веќе си го искажаа своето мислење во претходните постови на овој топик!

Јавна реакција ќе има, дури и многу порано е спремана во однос на барањава за да се реагира.
Не е одма реагирано, затоа што чекавме СЦМВ да излезе со официјална реакција за плагијатот.
Нема никаков демант, извинување, поништување или билошто слично!

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Oct 2012, 08:01
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
rastaman wrote:
Не е одма реагирано, затоа што чекавме СЦМВ да излезе со официјална реакција за плагијатот.
Нема никаков демант, извинување, поништување или било што слично!

Ај сега, и ти многу бараш...не се они улави да си ја сечат гранката на која седат...

Во најдобар случај, ќе го наместат малиот како „жртвено јаре“...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


25 Oct 2012, 08:41
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Ме влечете за јазик, ама реков ќе ќутам.... :twisted:

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Oct 2012, 08:48
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Meskov wrote:
Ме влечете за јазик, ама реков ќе ќутам.... :twisted:

А кога било проблем тебе да НЕ те влечат за јазик ??? :P

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


25 Oct 2012, 08:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Крале не су у право за жртвеното јагне, ама реков не пишам веќе на темава, вчера имавме убав муабет, знаеш кој е мојот став, уште еднаш ќе повторам тука сум ако требам, ама вака од коментирање безвезе луѓе што не знаат добиваат погрешна слика а тоа знаеш дека не е во ред.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


25 Oct 2012, 09:04
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
http://www.sendspace.com/file/fs02in

утре повеќе (т.е во други формати, слика и сл.)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


25 Oct 2012, 22:19
Profile YIM WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 23 May 2009, 10:18
Posts: 461
Reply with quote
јас имам само уште нешто да додам на тема:
леле мерак, леле сеири

_________________
Пазете се... демниме бавчи!!!


26 Oct 2012, 00:05
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Фак ју Пепи-ме предухитри за таглајнот....
Биче весеља :)

_________________
ејм фор д бушес!


26 Oct 2012, 06:54
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 15:41
Posts: 167
Reply with quote
Мајтапи, Мајтапи !!!

_________________
црко је форум!


26 Oct 2012, 08:12
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
Image

Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


26 Oct 2012, 10:22
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote

:ugeek:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


26 Oct 2012, 11:56
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 990 posts ]  Go to page Previous  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 40  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron