It is currently 21 Mar 2018, 17:52Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Skopjedesign Week 2012 - СТРИП! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Голема чест ми е да најавам дека во рамките на Skopjedesign Week 2012 што започнува на 4 септември а ѓе трае до 10 септември,ќе се разговара и на тема СТРИП,конкретно за стрипот кај нас.

Терминот е 9 септември во 16.00 часот (недела) а ќе говориме јас,Здравко Гиров и Александар Русјаков.

Пoвеќе информации малку покасно-ом накафе сеа.


Image

_________________
ејм фор д бушес!


01 Sep 2012, 11:03
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Програмата е овде-----> http://ministryofpleasure.net/program.html

_________________
ејм фор д бушес!


01 Sep 2012, 11:05
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2646
Location: Skopje, Makedonija
:: Стрип Автор
Reply with quote
Taka de, samo za strip da se zbori, toa treba... :D

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


01 Sep 2012, 11:24
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Treba ami kako! BRAVO! I'll do my best to be there!

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


01 Sep 2012, 12:03
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Image
Браво! Почнува пак сезона а? Така така :D :D

:mrgreen:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


01 Sep 2012, 12:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Сезоната никогаш не ни завршила....спремам сега нешо материјали...па се глејме наредната недела-ако сакате после мој и по едно да прајме таман :)

_________________
ејм фор д бушес!


01 Sep 2012, 12:25
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Sounds good to me!

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


01 Sep 2012, 13:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
така треба

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


01 Sep 2012, 13:44
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6514
Location: Skopje
Reply with quote
...ce ve posetam.....:)


01 Sep 2012, 23:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Куршумли ан - центар на креативноста и светскиот дизајн


Во рамките на Неделата на дизајн во Скопје (Skopje design week 2012), македонската јавност ќе има можност да присуствува на изложби, презентации, работилници и предавања на врвни уметници и дизајнери, а вечерва на отворањето (20 часот) концерт ќе одржи Георги Шарески Трио


Куршумли ан во Скопје од вечерва до 10 септември во рамките на Skopje Design Week 2012 ќе биде домаќин на креативците од целиот свет и дизајн-дестинација не само за наши, туку и за странски дизајнери. Македонската јавност ќе има можност да присуствува на изложби, презентации, работилници и предавања на врвни уметници и дизајнери, а вечерва на отворањето (20 часот) концерт ќе одржи Георги Шарески Трио", настан кој е дел од богатата музичка програма што ќе ја следи Неделата на дизајнот. Според организаторот "Министерството за задоволство", намерата на настанот кој годинава се одржува по втор пат, е поврзување на македонските дизајнери со домашните и странски компании.

"Годинава земја во фокусот на овој настан е Финска, што се поклопува со фактот дека нејзиниот главен град Хелсинки е годинешна светска престолнина на дизајнот. Оттаму доаѓаат не само експонати, туку и група млади етаблирани дизајнери, кои можат да одржат неформален мастер-клас со нашите дизајнери, а и да воспостават соработка со наши компании. Нашата цел е да покажеме колку дизајнот е неопходен за економијата и ја облагородува средината во која живееме", вели Јасна Шоптрајанова Вртева.

Дел од програмата на SDW 2012 се и гостувањата од Велика Британија на дизајнерите Le Gun и Jade Folawiyo која ќе одржи предавања и за студентите на Европскиот универзитет РМ на 6 септември со почеток во 11 часот.

Во Куршумли ан во наредните седум дена ќе бидат присутни над 50 гости од сите земји од регионот, како и од Полска, Чешка, Словенија... Дел од настанот е и гостувањето на престижната патувачка изложба на Клубот на арт директорите, нејзиното 90. издание, како и 9. издание на АДЦ Young Guns. Претставниците од Миксер од Белград, најголемиот регионален фестивал на креативноста, Дан Д од Загреб и Софија дизајн вик исто така ќе бидат присутни со свои презентации и предавања.

"Особено значајно е што годинава имаме поголемо присуство на македонски дизајнери и компании кои развиваат свој оригинален дизајн, а треба да се одбележат и индивидуалните мини-изложби на повеќемина дизајнери од неколку земји", додаваат организаторите. Покрај изложбениот дел на двата ката на Куршумли ан и во просторот зад него, особено значаен дел на SDW 2012 се и работилниците, презентациите и дискусиите што ќе се одвиваат постојано во текот на овие седум дена. Гарнир на сево ова се и богатата гастро и музичка програма со учество на повеќе диџеи.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=37170B7 ... DFE209D67B

_________________
ејм фор д бушес!


04 Sep 2012, 13:01
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Дел од " нашето " катче :mrgreen:


Image

_________________
ејм фор д бушес!


04 Sep 2012, 13:02
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
instant like

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


04 Sep 2012, 13:05
Profile YIM WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Prashanje, dali ushte stoi toa deka ti i Zdrave ke govorite za stripot vo Makedonija vo Neleda?

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


04 Sep 2012, 13:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Jas i Rusjakov da.
Zato e i temava.

Zdrave nema da zbora-posho ke mu ja shmugni vo Grcija.

_________________
ејм фор д бушес!


04 Sep 2012, 13:17
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Ok in that case, fala na infoto. :D

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


04 Sep 2012, 15:56
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 27 Aug 2011, 03:15
Posts: 2755
Location: Скопје
Reply with quote
Mичо, ко ќе дојш да се јавиш да правиме гозба, слушаш?

_________________
што се мора не е тешко


05 Sep 2012, 12:12
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
E idam de nedela....vo 4 e predavanjeto....setnem to e.....

_________________
ејм фор д бушес!


05 Sep 2012, 12:24
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 27 Aug 2011, 03:15
Posts: 2755
Location: Скопје
Reply with quote
THEMICO wrote:
E idam de nedela....vo 4 e predavanjeto....setnem to e.....

Aми после то предавањето ојме у кафана... а да пиеме кафе пред предавањето...

_________________
што се мора не е тешко


05 Sep 2012, 12:33
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
че се благовремено искоординираме :)

_________________
ејм фор д бушес!


05 Sep 2012, 12:40
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 04 Mar 2010, 23:16
Posts: 2784
Reply with quote
Kazujte navremeno shto i kako ke se organizira. :P

_________________
Never forgive! Never forget! For the Lion and the Emperor! The Fallen will repent!


05 Sep 2012, 12:42
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15543
Location: Skopje, Macedonia
:: Стрип Автор
Reply with quote
да бе, пишете, може и цане ќе сака да помине, да види што работите...

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Sep 2012, 12:44
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
ејм фор д бушес!


05 Sep 2012, 12:46
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16740
Reply with quote
Гарант Мичо ќе набавува плочки во Скопје, а се вади со некакви предавања...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Sep 2012, 14:42
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
nekaj jaj ekler v mocart-sam....

batali go nesreknikot.

evo ova use nekoja fotka-super mi izglea mestovo...

Image

_________________
ејм фор д бушес!


05 Sep 2012, 17:21
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21513
Location: Битола!
Reply with quote
Image

Image

Image

Image

_________________
ејм фор д бушес!


05 Sep 2012, 17:22
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: