[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - 6 МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА СТРИП И КАРИКАТУРА-ПРИЗРЕН 2010
It is currently 29 Sep 2021, 03:04Reply to topic  [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
6 МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА СТРИП И КАРИКАТУРА-ПРИЗРЕН 2010 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Image

_________________
ејм фор д бушес!


30 Sep 2010, 21:37
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..jako izglea.....


30 Sep 2010, 21:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
http://kurir.mk/makedonija/kultura/3485 ... karikatura


Македонски автори ќе учествуваат на Меѓународен фестивал за стрип и карикатура
-Петок, 08 Октомври 2010 09:39-
На Меѓународниот фестивал за стрип и карикатура во Призрен - Косово, ќе учествуваат 20-тина македонски стрип автори.

Image
Фестивалот ќе биде отворен вечерва.

На фестивалот, Здружението за промовирање на стрип културата „Макстрипови“ ќе промовира дела на 15 автори од Македонија од сите возрасти (од 15 до 50 години). Покрај нив свое претставување имаат најавено и повеќе независни стрип автори од земјава. Во рамки на фестивалот ќе се промовира и третото издание на македонскиот стрип магазин „Синдром“.

Гостувањето во Призрен со промотивниот магазин „Синдром“ ја претставува присутната енергија на голема група млади и малку постари ентузијасти, која е присутна и твори веќе подолг период на нашите простори, изјави претседателот на здружението „Макстрипови“ Здравко Гиров.

Фестивалот за стрип и карикатура во Призрен го организира косовското Здружение на стрип автори „Џеннет комикс“ со поддршка на Министерството за култура на Косово. На фестивалската изложба што ќе трае до 15-ти овој месец, освен косовските и македонски стрип автори ќе учествуваат и автори од Србија, БиХ, Бугарија, Романија и Турција.

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


08 Oct 2010, 09:21
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


08 Oct 2010, 09:21
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
super
ubo da si pominite :)

_________________
ејм фор д бушес!


08 Oct 2010, 09:53
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Aug 2010, 20:59
Posts: 2839
Location: Amsterdam
Reply with quote
Cekame izvestuvanje! :)

_________________
"Тој шо бара - ќе си го најди."


08 Oct 2010, 18:47
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
^ и стискаме палци за некоја награда во МакСтрип :D

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


08 Oct 2010, 18:49
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...So sreca na site nashi ucesnici ..i ubavo da si pominete... :)


08 Oct 2010, 19:33
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Со срејча и убав помин.


09 Oct 2010, 01:31
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote
Sega se vrativme so Davor. Super si pominavme. Imame mnogu sliki. Ima pozdrav stripchinja so Brad Baron i Dampir em katalozi za uchesnicite. Prizren e mnogu ubav grad i se nadevam deka vo bliska idnina festivalov kje bide ushte pomasiven. Ima kup sliki. Site shto uchestvuvaa imaat golemo BLAGODARAM. od Gani. Za slikite kje morate da pochekate posho sea imam gosti em umoren sum. Denovive vetuvam. :)

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


10 Oct 2010, 14:17
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...braos....Ajde da vidimi so ima novosti...odmorete prvo... :)


10 Oct 2010, 16:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Супер.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


10 Oct 2010, 21:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
еве поголема тура слики
за жал, малку закаснивме поради гужва на граница
па стигнавме покасно од планираното и го пропуштивме отворањето :(

затоа утредента, со Здравко го фативме денот од рано рано... и се пуштивме на шетање низ Призрен
Многу пријатно градче, убава чаршија со навика за пиење кафе (вриеше околу 12ч)
Најинтересно ми беше што на една улица сликавме џамија, црква и катедрала

Image
Image
Image
Image

реклами за фестивалот имаше низ цел град
Image

Image
Image

а најдовме и време и да посетиме етнолошко музејче (ова е во дворот)
Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Oct 2010, 21:41
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Еве ги делата на авторите кои ги испративме
за сите има по еден каталог кај мене
Хамамот, местото каде што беше изложбата, мене ми го направи меракот, супер локација

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Oct 2010, 21:46
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..monogu ubavo gradche...a guzvata vo sekoj grad na Kosovo e ko ritual..sekade ja ima...


10 Oct 2010, 21:49
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Имаше многу дела кои беа претставени на изложбава,
еве еден дел, најмногу ги бендисавме некои турски автори, како и двајца Индонезијци (профи скроз)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

и ова ни беше најомилениот автор
Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Oct 2010, 21:51
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
WOOOOW
Супер сликите а и цртежите.
ОДЛИЧНО.
:D

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


10 Oct 2010, 21:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
а еве и дел од дружењето во Призрен

Домаќинот кој прекрасно не пречека, Гани Сундури
Image

големата реклама пред Хамамот
Image

Image

Image

Image

Еден од најстарите активни цртачи кои сум ги запознал во мојот живот Трн Муризи (ова му е псевдонимот, не правото име)
Image

малку време се потроши на цртање (ама стварно малку)
Image

Image

Image

групна фотка пред крај
Image

и најслаткото за крај
само мал дел од личната колекција на Гани
која е разноврсна, може да ги задоволи сите вкусови
Image

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Oct 2010, 21:57
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
освен гостите од Македонија
имаше гости од Турција
како и што дојдоа на кратко дружење и новите издавачи од Приштина, Експик
екипа која делува сериозно, за 2-3 месеци извадија 8-9 броеви
а во план им е да вклучат и четврти јунак, сега за сега остануваат на бонели

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


10 Oct 2010, 22:02
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
....brao ....super dela ....bravo za site ...... :)


10 Oct 2010, 22:04
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Aug 2010, 20:59
Posts: 2839
Location: Amsterdam
Reply with quote
Odlicen lokalitet. Bravo na site. Rasta, za slikite.

_________________
"Тој шо бара - ќе си го најди."


10 Oct 2010, 22:14
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Лепо лепо

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


10 Oct 2010, 22:14
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 21:06
Posts: 1308
Location: Vinica,Makedonija
::
Reply with quote
Super ste pominale.Uste podobro sto dosta mak avtori imale izlozeni dela na festivalot.Ajde uste sliki :)

_________________
http://darbog-darkmore.blogspot.com/


11 Oct 2010, 00:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
super....epten mi prai merak prvo izborot na mesto za odrzuvanje na festivalov, vtoro crtezite koi sto se fenomenalni....

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


11 Oct 2010, 01:01
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Уште еден одличен фестивал, опуштена атмосфера, дружење и зезање... Имаше доста гости, можеби требаше да дојдат уште, ама се на се пример како треба да изгледа еден стрип настан, каков треба да биде каталогот, како треба да биде покриен од медиумите, и на каква локација треба да биде изложбата... Нормално, гостите бевме сместени во хотел, дури и патот ни беше платен, а домаќинот се потруди да се осеќаме како да сме отишле на слава кај некој роднина, а не на фестивал... :mrgreen: Запознавме доста турски и косовски автори и издавачи, а изданијата нивни се подобри од оние на Весели Четвртак, и можат да се рамнат со хрватските. Искрено, не очекував многу од фестивалов, ама бев пријатно изненаден од организацијата и од домаќинот, Гани Сундури. Догодина, ни вети уште помасовен и подобро организиран фестивал, па здравје боже, планирам да одам пак. Штета што немам апарат, ама и овие фотки од Давор доволно покажуваат како сме си поминале.

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


11 Oct 2010, 12:54
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron