[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Авантурите на ДвоцеФката и Дебелио
It is currently 04 Dec 2021, 05:24This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Авантурите на ДвоцеФката и Дебелио 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Jul 2011, 18:24
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Jul 2011, 18:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Jul 2011, 18:33
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Image

Весели Четвртак

Е овој специјалец не почнува веднаш со нашиот црвено- маичест и жолто-флекав јунак и оноа што се тркала до него, туку со Џими Гитара. Да пишуеше Лидерот сега, ќе ја дознаевме целата историја за овој јунак, ама не е тука. Ако не знете кој е типов (како мене) тогаш треба да знаете дека он е фин дечко, ама и лош. Ама уствари и не е толку лош - добар е у душа - ама сакаат да го мислат дека е лош. И другар му е на ДвоцеФката. на нас што не интересира, тука е штосот - добил писмо дека на Нашиов ни Загорчо му е потребна помош...и нормално притрчал во помош на љубениот...ахм...другар му. Исто такво писмо добиваат и некои други другати - акробати ли, глумци ли...не запамтив, важно -татко и два (или три?) сина, кои исто притрчуваат во помош (групњак?).
Арно ама, ова да ти било намештаљка - не ги пратил нашиот Дух Кој Оди, туку некој друг - кој ги заробува....

Image
стр.20. „..е кај најде баш сега кога почнав со драпањево...нефер играчи!“

Сега улетуваат нашите јунаци и дознаваат дека Џими Гитара и Тоби Саливен (Таткото де) се фатени.
Попатно доаѓа и трет јунак, идијанецот Салко (брееееј мора и мулти- етно да биде?) арно ама лошите не успеваат во акцијата...во меѓувереме во затворот - Џими и Тоби:

Image
стр.40 „чек, чек...ШТО??? Па што мајка барате Вие тука? За да ве фатат????“

И тука следи акција-реакција , ти реков ми рече...за да ги спасат побратимите, арно ама повторно се насанкани : наместо да ја спасат кочијат во која мислат дека се заробени другачињата, напаѓаат испорака на злато која сега е во рацете на лошиот (сеуште непознат) негативец...и Загорчо доброволно решава да се предаде на лошиот батка. Тука кутрите сценаристи не знаеле како да го спојат крај со крај и најбанално го решиле проблмот - “еве сам ќе идам натаму...“....и доаѓа моментот на негативецот:

Image
стр.97 „извини друже, како тоа ја ОСЕТИ неговата омраза???...сеуште не си му свртел грб за да ОСЕТИШ како се ШИРИ околу себе...“

...кога тоа да ти бил Бучер (Касапинот) - пак тука фали Ејсика со точна историја кој е и што е типот, ама за нас е битно дека е лош и сака да мислат за него дека е лош. Толку. И дека сакал да му се освети на Заги. Со тоа што ќе гледа како му ги убива пријателите пред негови очи, па на крај и него.
И таман решија да го мачат Заги, кога индијанецот Салко - цап, ги спасува Џими Гитара и Тоби Саливен, и...

Image
стр.108.“Што бе, Вие сеуште не сте мртви??? Зашто овие не се скинати веќе...?
Сигурно ве чувале за мутираните гргечи што имаат ласери на глава и не ве ставиле на очајно спората машина за умирање....(Остин Пауерс, ениуан?) :lol:

Image
стр.109.„ПтВиинн, ПтВиинн....не е злобен бе мајмуне, заради него си сеуште жив!“

и од тука па до последните 3 страни го бркаат Лошиот Касап кој сака да побегне со златото, ама Загорчо го фаќа (и го убива на финта, ама после попува дека баш и не сакал да го убие, ама јбг, сам налетал на куршумот...). И то.
Нема глуп гег и смеење на крај, само патриотско дерење на Дебелио:„ Како бе не свати Касапинов, кога сме заедно сме неуништиви!“ Ни мене не ми е јасно. Место по еден куршум на секого у чело, за жал - тој си го попи баш тоа.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Jul 2011, 22:08
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Image

Весели четвртак (Одабране приче 11)

Прво ќе почнам со добрите работи: досега еден од поуспешните негативци во Црвенава-Одисеја-без-Крај. Мортимер ужасно потсеќа на шерлоковиот Мораирти и има ужасно добро интро во самиот стрип, но - толку...Генерално, самиот стрип ме потсеќаше на Betmen Detective Stories од 80тите, но само во неговиот концепт - во начинот на раскажување и во следење на трагите е - тапа! Нит споено нит реално....

Но да почнеме од почеток. Базирано на култниот филм (кој пак е базирна на книга од Мајкл Крајтон), Мортимер се спрема да опљачка голема сума на пари преправајки се во милион ликови. Неговиот помошник се вика Ребит (Rabibt) затоа што...ахм...растура по њујоршките квартови? Не бе - таДааам - има зајачка уста. Аха. Тогаш стварно мора да е лош. Е сега има други ситни крадци кои работа за него итн, итн...Загор и Дебељуцата доаѓаат од некаде (појма неам каде, најверојатно претходно биле секаде , само не у Дарквуд) и се во Њујорк...Прво налетуваат на просјак (кој не е просјак) кој го прелажува Чико (а кого друг) па се вмешува Загор, па му ја учукува една кршејки врата во гостилница - и оп! си наоѓаат соба...и нормално секси дел Чико во спавачица!!!

Image
стр 37 „...кај уште се палам на ова твојава тантела а тек да ми запееш срце мое... “

Во меѓувреме, овој просјакот е убиен од Ребит заради нерасчистени сметки, а тоа Заги го гледа- трча по него, арно ама овој се крие во крчмата, па таму една тепачка, па доаѓа полиција веднаш!(ова е биртен момент бидејки подоцна ќе му се навратиме), и го набедуваат Загор за нарушување на јавен ред и мир, убиство и надразнување на спавачицата на Дебелио. И тој на тоа додава:„ Додајте го ова и на оптжницата. Давање отпор на претставник на јавен ред и мир!“ и му ја учукува една на цајканот (колку што приметувате, има многу учукувања...) Но, цајканите се (секогаш) побројни, и го совладуваат нашиот ни сакан херој...не се секирајте, сеуште сме само до 55 страна. Уште дооолго ќе го тупат.
Го затвраат во затвор - како по обичај, Загорчек си наоѓа таму стара љубав...извини..старо другарче, од онаа „страна на законот“ - грофот од Лапалет! (е сега он уствари и не е така лош, ама другите сакаат да мислат дека добар ..уствари лош...уствари - тоа беше ...ми се измешаа брзините...) Кој пак му раскажува дека му помагал на некој непознат да украде нешто о приватен сеф, и одкога завршил, го наместиле за кражба и го „стрпале“ во затвор...и одма дедуктивен заклучок - мора да е истиот негативец! (бидејки Ребит беше споменат) Решаат да побегнат - овој грофов спретен со брави, а Заги наш со учукуење - па плеска неколку цајкани попатно - на кој еден му ја зачука толку силно што се удри во креденецо, се отвори вратилката - а кога таму - го чека неговата верна секира!...WTF???Аман, можеа барем претходно да ја „најават“, ако не друго (пр. креденец со запленето оружје, доказен материјал, итн...)

Image
стр.104 „...и така загина целата 34 Њујоршка Полициска Станица, од ненадејно гушење.“

И, само што излагаат од затворот и, за да соберат информации, одат - каде не друго место - ако не во кафана! абе нели таму цајканите и го ФАТИЈА ЗАГОР? или скроз заборави, тоа беше едно 30 страници порано? И таму - почнува муабетот со Тастерот...

Image
стр.110 „..а кога ми се пиеше вода ми правеше џин-тоник, а наместо чајче земаше пиво и...“

Во меѓувреме се запознаваме со лепшата половина на Мортимер, згодната Сибил, која е болна за цртање на цртежи од кровои, што подоцна ќе му биде една од трагите на Заги да ги најде лошковциве, и за кроење на лоши заговори. Му се утрапуваат на Ребит во станот, а попатно (???) убивајки го Тастерот (или некој сличен на него т.е. потрошна роба) правејки голема локва крв на подот.

Нашиве пак јунаци сега пак го бараат Големиот Бин кој треб да ги доведе до вистинскиот пат. арно ама не знаат дека ги чека таму замка. И после многу перипетии (на едно 20 страници - од стр.128 до стр.147) Загор нормално победува и ги собира податоците...

Image
стр.146 „..чекај, чекај тек сега ќе почне да го голицка, па да видиш што е - малтретирање...“

...во следните 20 страници има еден лош гег со змија отровница, кој Мортимер го зезнува главниот банкар да ја напушти собата каде пто е клучот од сефот, и замисли - му успева од прва. Ништо битно.

Овие нашиве пак, Идат накај Њујорк за да најдат станот на лошите и...

Image
стр.166 „...а ако имаше черепи - тогаш сигурно е добар знак?!? Добри пепељари за по дома...“

тука почнуваат глупавите заклучоци демек - „ако има бара од крв а нема тело - сигурно не е домаќинот убиен туку некој друг“ (што бе, тој не може ли бишче дома да си коле? :mrgreen: )или „сега ги имаме цртежите - да почнеме да шетаме по крововите за да го најдеме станот од каде се нацртани“...

но за да не бидат приметени (се сеќавате, полиција ги бара...јас веќе заборавив на тој момент) -Загор се маскира:

Image
стр.187 „...не бе -нема шанси никој вака да те препознае...Загор е облечен во новиот модел на Жан Пол Готје - директно од Европа! (малку реклама не е на одмет)“

Од кај бе ги наоѓаат облекава и спавачициве - нит торба, нит куфер , нит ништо не носат а цело време се пресоблекуваат???
Енивеј, го наоѓаат станот, наоѓаат мапа на железница за движење на дотичниот воз, но...кога е пљачката?

Image
стр.197 Дебелиот го спасува денот!

Како ли дојде до оваа генијална идеја? Виде календарот- заокружен датум и - БАМ! тоа е тоа! Нити дека тоа би можело да значи некоја значајна годишница на парот што живеел тука, нит дека има закажано на забар или пак едноставно типката си води евиденција за менструалниот циклус? Мора да е пљачката, и ништо друго! Од тука почнува ко луд да трча по возот двоцеФкава, па почнува да се тепа до Ребит на возот, ама му помога истиот цајкан (кој нешто му станува сомнително а нешто и Загор му беше набацил претходно од муабетот...), па се учукуваат тука и ...Ребит паѓа од воз, го наоѓа БАШ Мортимер по пат (ама тој веќе е маскиран за никој да не го препознае) и по неуспешната акција - му ја киднува. Не го фаќаат, бреееј.....приметив, барем досега, ниту еден негативец не го фатија. Умираат само второстепени јунаци и непотребни ликови...спремно за продолжетоци, нормално...
Битното, на Заги се му опростија.
Сега се осеЧам подобро.

Да не ги прераскажуваа негативците однапред постапките на нивниот план (јамб у најава) стрипов (можеби) ќе имаше многу многу подобра динамика. Вака, јок. Но, тоа сум само јас - „мразачот“ на Загор - со моите размислувања...

До следното читање - слушајте го секогаш Мешков! ;)


_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


11 Aug 2011, 12:08
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
ImageImage

Тамо где протиче река и Трапери из Форт Ероуа (Весели Четвртак бр.20 и 21)
Не сакав да ве ѓњавам со колумна, а и дефинитвно ќе бидам пократок. :D
Прво, благодарност до Лаф за читање на оваа приказна во хартиена форма.
Кутрите стрипови, преживееава цурење на бојлер. :lol:
Второ, Ви ги доделувам на понатамошно читање (па затоа скоро целиот текст ќе иде во спојлер)

Повторно, ко за почеток - добрата работа: цртачот Mangiantini. Претпоставувам дека е од новата генерација на италијански цртачи, и тазе вработен во Бонели (бидејки, по некое време ќе почне да црта ко Џиан Луиџи... :lol: ). Со исклучок на Загор и Чико, кои мораат да личат ко што личат (+/- спавачица, нинџа одело, балетанки...) останатите ликови се разликуваат целосно. Значи не е: Загор + брада = негативец; Загор + долга коса=женско; Загор + плава коса= неговиот пријател Џими Гитара - важат истите комбинации и со Чико...
Приказната (на Mignacco) е тиња. Првично се гради добар суспенс (точно до стр.26) за да преминеме на шеткањето на Заги и Дебелио низ Дарквуд(ската) шума... ...немам оцена за ова. Освен, добар цртеж. Колку-толку...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


13 Aug 2011, 22:29
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762


p.s. ...за ваквото надразнување е крив ! :mrgreen: :lol:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


23 Mar 2012, 15:33
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Мал Тизер, или што би рекол Заги - Мал Гзочеш...

Image

...уште да го напишам текстот што ми се врти во глава, ама сега ќе треба многу повеќе слики, за да се долови Уникатноста на оваа авантура, па да го симнам бројов и електронски и да средам делчињата....уште све! :D

п.с. Благодарност до Лаф за материјалот,а богами и одредени посочени детали! ;) И тебе те расипав... :lol:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


31 Jul 2012, 13:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762


Посебно му е се оштрев на овој број, бидејки е цртеж на Фери химселф. Уживање и зезање на секоја можна страница!Специјалецов почнува ко класична научна фантастика, без научна, па ни без фантастика...бидејки паѓа метеор (во близина на Дарквуд, разбира се) со големина на два шлепeра плус два слона, а на некои 50тина (и со зборови: педесетина) метри се наоѓа цело индијанско племе- живо, здраво - кое го здогледува Најголемиот Дијамант што може да постои на светот. Знаев дека индијанците се појаки и од Диносаурусите! :D
Нејсе, приказната продолжува во едно смрдливо рударско село, каде профинетиот нос на Дебељуцата ја маркира најблиската кафана со печени пилиња и најсвежо пиво! И нормално, Заги и дечко му си го наоѓаат стариот пријател со добро порно име:Не само што има најдобро име, туку на некои цртежи не знам дали е гол или облечен овој лик - еве уверете се сами...Е сега - во салонот влегува слеп чикица со дете (индијанец), за кој нашите два јунаци го препознаваат:


Значи, на овој порно актеров ептен му се израдуваа, а на овој старов пријател, кој очигледно не е истиот како што го знаат - не го поздравуваат дури ни од општа култура! :o
Овој чикица ја раскажува приказната за големиот дијамант кој го ослепел гледајки во него - ама претходно му го спасил живото на детево, па тоа му го спасило животот што го извлекло од таму (и уште му дужи!) , бидејки тоа е свето место на ...Вувузелите, (заборавив како се вика племето - еве прочитав, ВУВУКАНИ биле - ама боље е Вувузели ...)...бла, бла, бла.Битно е дека локацијата е непозната. Ваква информација привлекува огромен број на пробисвети, кои насилно ќе го тераат слепецот да им каже. Во самото измачување, го убиваат и индијанчето решава да им го каже правиот пат - за да им се освети што го убиле неговиот пријател! :shock: Што логика беше ова? Прво, веќе не му должи веќе на човекот (бидејки не го спаси и тој си умре) и второ, - кидабела бе од бледолики!!! Тие се лошите, заборави ли?

Сабајлето следниот ден на сред улица во кола се наоѓа лешот на стариов (...и ич не ми е јасно од кај се појави кочијава, бидејки СИТЕ пешачеа натму наваму, и зашто некој имало потреба да го носи лешот од сред прерија - од каде беше убиен - во ова село? Аутопсија? Некрофилија?) Сите веднаш сконтуваат дека е заради Дијамантот, во меѓувреме и еден - да речеме богаташ - е опљачкан (динамит и намирници) од истата банда и решаваат дека треба да ги следи некој. Но која будала ќе се нафати на таков опасен подвиг???Е зашто бе друже?


Уствари, треба да прашам: Ако е вакава работава, Зашто воопшто го пушти да лута сам вечерта, со дете,без дури ни да се поздравиш со него? Или, за тебе важи девизата: Добар пријател е мртов пријател?

Како и да е, богаташов се решава да ја финансира експедицијава, и Чико како што е стрвен и дрчен, го преполнува ранецот:


Тука му се развикува Дечко му, и овој Дебелиов решава да го испразни (има лош гег, или т.н. комик релиф) меѓутоа, веќе на стр.49, ранецот изгледа - вака! (Што ранец ќе беше ова? Стреч Ранец???)^ На истата страна ги здогледуваме и Лошковците, ама од позади! *намиг, намиг* (па колку умилно ги вика Загорчек - „гулапчиња“, се гледа дека ептен му (се) прави ќеиФ!). Не бе, така ти се чини - Тие играат оро, ама индијанско!
Кога стигнав до оваа точка на стрипов, постојано се прашував - зашто побогу луѓево цело време пешки идат? Па овие - лошиве, опљачкаа милион работи - коњи не можеа да земат???? или Дебелово, ај што сака да крка, ама начелно е мрзлив - набави бе коЊ! или мазга, магаре...и доаѓам до заклучок дека Фери го мрзело коњи да црта. Ќе личат многу на луѓево, и нема сите да ги собере во кадар.

Рипнувам неколку страни, акција - реакција, ти реков - ми рече, дрн, дрн. Ќе си читате ако ве интересира.
Битно ги навлекуваат и Вувузелите на себе, и ни ги напаѓаат нашите херои. Тука Заги храбро изјавува:


Проблемот е што тоа навистина многу кратко трае, бидејки само после три слики, ДвоцеФката пука со едноцеФка, т.е. со пиштол! И ти си ми бил човек од збор, како не бе...


Вувузелите ги ставаат во теснец, и Заги наредува:Пак прерипувам неколку страни и досаден (шетачки) дел., па од Страна 88: повторно Загор ги тепа Вувузелите, бидејки тие успеваат да ја стават во смртоносна заседа Бандата на Лошковците, во која приметуваме дека Детето индијанче фали. Се пробива Загор наш до обрачот и го растура, попатно убивајки еден Вувузелец...


....стигнува до бандата (со ужасно иритирачка реченица како најава - „оденадеш се појави Загоровата атлетска фигура“) и им вели:Стоп.Значи, да резимираме: Загор тргна да ги фати (и по можност убие) Лошковците бидејки му го убија пријателот (најверојатно и дете од „малциството“), и за да не се сквернави свето место/Дијамант на одредно индијанско племе, а попатно претепа 18 од нив (Вувузели племето де!) и 1 уби (заклучно до 99та страна, ги броев!) а ги спасува Лошковците!?! :shock:
Ок, кој го пишувал ова Ѓ()&РЕ?????? (Toninelli, btw) Толку плитка можеше ли да биде оваа средба и динамика???

Приказната продолжува (во кратки црти):- нема враќање назад, тераат по патот накај дијамантот, излегува дека и Богаташот исто така бил Лош и тој тргнал за Дијамантот, А Дебелово и Порно звездата го наооѓаат - ама не ослепуваат бидејки е ноќ, тоа било финтата! Се собираат околу него рано насбајле, пуцачина, општ хаос, погодуваат ранец со динамит, експлодира и - цела планина се срушува врз „Тотемот“! Тогаш доаѓаат Вувузелите, за среќа - меѓу нив и Детето индијанец, и паѓа ваков муабет:

АБЕ НЕ МЕ ЗАЕ&АВАЈТЕ!!! „Чисти срца“, „знам дека е така“ „така и беше“........муабетов е тотално разочарувачки. Уште поразочарувачки е и овој уште подлабок муабет, кој се почесто го приметувам:
Крај.

п.с. Заборавив да кажам дека во последниот кадар Чико кажува некоја глупа реплика, на која сите слатко се насмеаја и отидоа да јадат, ама тоа се подразбира. Фери е.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


01 Aug 2012, 21:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Прв пат ќе бидам краток и НЕМА да го зезам Црвеното- Со-Жута-Флека -Дуо, бидејки стрипов што го прочитав беше добар.
Но мора да расчистиме зашто е добар: Бидејки ова ВООПШТО НЕ Е ЗАГОР!
Сценарио на Склави, („таткото“ на Дилан Дог), цртежот на Донатели (се разликува Лик од Лик!), а целата приказна е адаптиран LOTR, што би се рекло - овде кој сакаш лик стави (цело време додека го читав ги заменив ликовите: наместо Заги - Дилан Дог, наместо Дебелото - Гручо) и стрипов феноменално функционира, односно нема да се примети битна разлика! Бидејки во овој стрип главни „ликови“ се: нов измислен свет, магична книга (наместо прстен), волшебници, тип што личи на Хи-Мен и е замена за Viggo Mortensen, итн...тотално нетипична авантура за Бонели во тој период. Секоја страна има многу информации, има динамика, скоро и да нема “празен од“, освен можеби, Крајот е малку конфузен и набрзинка решен, ама не смета многу...

Има тука и еден субјективен момент: ме врати стрипов на моето детство, и на времето на интезивно дружење со Лаф и разменување на стрипчиња. Лаф многу често го црташе вилењакот што баш тука се појавува, и ми текна дека и јас го имам започнато овој стрип (оригинално, ова се броевите ZS#639 - Plamena lobanja, ZS#640 - Na krilima noci и ZS#641 - Horde Zla), но не и целосно прочитано (или можеби го имам цел прочитано, ама поради просечниот крај, го имам (под)заборавено...). Затоа, од почит на good old times, не го р’чкам денес... :mrgreen:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


20 Aug 2012, 09:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Редно време беше...еве еден мал тизер:

Уште од почетоткот на октомври го имам ова за „работен проект“ ама пустото, „тргни-застани“ е ...само по ќенеф се чита(ше), и тоа кога веќе не се интересни податоците на шампоните и прашоците за перење....

Се надевам дека до крајов на годинава ќе го „објавам“ новиот Осврт, освен ако нешто друго не ме замаја во меѓувреме...(текстот е горе долу напишан, ама сликите и „декорацијата“ доцни....)

Како и да е - КРш Е!!!! :mrgreen: (Крале Решил да шкрта...)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


23 Dec 2012, 20:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Мораше цела година да помине за да се појави текст од мене :) ...ги наследив особеностите на еден несуден самопрогласен издавач кој, најпрво ќе се испофалеше со нов стрип, па после долго време немаше ништо од тоа...нејсе, да се вратиме на Ѕвездата на ова шоу:
Image
Една од моите најмили епизоди, во старт - од две причини: 1. Фери црта и 2. Заги го попива во стрипов „културно“!!!!

Уште од самиот почеток почнав да се смејам: У сред пустиња, стои човек во вечерна тоалета, наоблечен до гуша на 40 степени, со коњско седло (?) и чека превоз!

Image
А 20ка за с.Подогрец понува од тука?

Интрово е фантастично! На кој ли му текнало ваков вовед, морал да биде културно напушен...кочијаја нормално не застанува, па малку акробации, па малку претепување на стариот кочијаш, па малку бутање пари у уста, и костимогарфијата е спремна за S&M bondage...изивинете, за претставување: ТА-ДАААм ! СУПЕРМАјК!!! Дечко спреме за све, издава стипови, шитка ЦДа, прави осврти, свири на обоа и знае одлично да плете (Некои од рабоотит Фери на брзање не можел да нацрта, ама ќе му веруваме на збор ;) - но сепак, плетењето не го пропуштил:

Image
...сигурно зборува за плетење, или за S&M предигра?
п.с. Седлото веќе не е во игра. Не се појави никаде понатаму.

Додека се возикаат, Супермајк Од прва погодува што работи Дајнамик Дуо!

Image

Доаѓаат у местото (а не е твРЏАва ниту мочуриште) и Супермајк одма бара р'чка! Е сега мене ми падна у очи противникот, а се потрудив и вие да ги приметите:

Image
...марамава ми е само за шетање у град!

Нормално, Типот со Љубавни Тепих беше претепан, а Мајки веќе седнува карти да игра у оближња кафана!

Image

Иако имаше одлична најава за локалниот коцкар, сценариото налагаше и тоа да го зезнат:

Image

Знаете кој победи нели? Е сега, мора да се „исцрни“ овој одличен лик, пошто Загорчек моеж да биде многу љубоморен! Уфрлуваат небитен лик, демек револераш, (Мајки не успева да го предизивика), прави беља у слонот (го ранува локалниот шериф) и почнува да се повлекува, арно ама:

Image

Овдека ја има пак глупата финта - Кога лошиот Револвераш го праша Заги зашто се меша таму кај што не му е место, Заги одговара дека не трпи кога некој вака се понаша со шерифот, особено ако шерифот му е негов добар пријател. WTF??? Ако е така, зашто не реагираш ПРЕД да биде упуцан шерифот, а не мирно си кркаше со Дебелио???? Еате другарот Еате... Во тој момент Супермајк се заитересирува за Загор (Кој е овој лепи дечко, а богами снажаи и много лепо се дотерава??? и решава да ги следи со испорачување на криминалецот.

Тука ја има најбитната реплика во целиот стрип врз која се базира и епизодата:

Image

Значи се работи за СУЕТА нели? Е самиот Заги понатака неколку пати ќе го прегази кажаниот збор, за - Суета! Имено, носејки го Лошкото Револвераш во затвор, Супермајк ќе исценира (непотребна) сцена само за да го предизвика на двобој, и тоа ќе му успее, но ќе го лаже наш Загица и шерифот, при што Загор ни два ни три ќе се степа:

Image

...повторно мојата лутина - кој е бе па тој Загор да дели правда на кого стигне? Само затоа што некој го иритира? Или има „правдинско око“ супермоќ? Е ова го прилепувам на Суета. точка. Не e Judge Dredd law. Zagi is the Law! Заради глупавотто сценарио, реакцијата на Супермајк е:

Image
Алоооооооо доволен предизвик не ли е што ти се з’гна??? За помалку од тоа- човек се убива во тоа време...

Поминува некое време, и додека Двоцефката и неговата љубов се шеткаа низ природата и по тоа рачно изработеното мовче, кога - ОП!(а Гангам стајл...)

Image
„Мјаууууу, мјауууу....“

Коа тоа нов Дечко у маало, кој целосно го копира оној лепи дечко кој е снажан и много лепо се облекува...

Image
Супермајк е облечен во новата Лето-Есен креација од Розе Трајковска!

...и од тука го мафтосува Загор како сака! YES! овие кога паднаа во водата, се случи следното:

Image
Е сега, моето прашање е следното: ОД КАДЕ ГИ ИЗВАДИ КОБАСИЦИТЕ? ....не требаше да прашам, веќе имам лоша имагинација....

од сега па натаму ќе прерипувам делови (ако сакате - читајте си го стрипов) но битно е дека кога и да јаде ќотек Загор од Супермајк, овој Фториво го жигосува на лице со печат М, во сит концепт како кај Фантом. Мое мислење е дека Фери ова намерно го има ставено за да ја покаже вистинската љубовна врска помеѓу двете наши голупчиња:

Image
ЉуБавна прича бр.1 „Пусти нек руке говоре...“

Загор ќе биде посрамотен пред индијанските племиња, ќе биде истепан на карпа пред сите, ќе биде напикан во дупка, и ќе има неуспешноспасување на ќерката на индијанскиот поглавица но , Заги не се дава (сеуште):

Image
Ве чека на-ШТО идење? :)

Ви кажав дека Загор пак го жигосуваа, попатно?

Image
ЉуБавна прича бр.2: Време е за веридба

Е сега стигаат пред ТВРДЏава, каде што лепите војници градат мост

Image
„Наравоучение: ЗАбрането е за Загор да го покажува во јавност!“
ОК. Што е фетишов кај Фери на цртање на Маљави (по можност Ќељави) полуголи мажи со Марама???? И после јас сум бил лош во коментарите....

Спомнав дека Загор пак си го доби? :twisted:

Image
ЉуБавна прича бр. 3: „Не плачи Душо, веЧе сме во брак....“

Како и да е, Загор “одлепува“, се дере низ шума ИЗЛЕЗИ БЕ АКО СИ МУШКО,нели по плочки си трнал кај си бе Мамката твој еве во кафиќ сум те чекам....забегав. Кога тоа Мајки на дрво сиседи и го слуша:

Image

Според мене- тука треба да заврши стрипот. There is new Kid in the Town, се вика Супермајк, и - чича мича готова прича. Нема потреба од двобој/предизвик, бидејки го сотре Загор на секој можен начин. Најдбро е да го игнориа и ќе стане само едно убаво сеќавање....амаа - НЕ! Така не пишувало во сценариото. Ќе имаат двобој, ќе биде нерешено 3:3 (Супермајк ќе изгуби на 1. Трчање - бидејки Загор се навежба од бегање од овој првиов, 2. Страв од Пума и 3. Страв од Ѕвечарка - работи со кои никогаш не сретнал во дивна, па има мала предност Заги и тука) и на крја Двобој до смрт.....и доаѓа најдобрата Љубавна сцена:

Image
Финална ЉуБавна прича бр.4: „Разделбата е тешка, ама МУшка Суза је најтежа!“

Заради „убивање“ на ликот на Супермајк, има сценаристички глупости како буткање зад грб пред сите и дека е баран за криминал во неколку држави - ама за мене СУПЕРМАЈК секогаш ќе биде најдобриот фраер у маало и околното мочуриште! И особено ќе ја освежеше околината со дреч жута боја btw...

За другите детаљи, ќе си се информирате сами, т.е ако го прочитате стрипов :)

за цртежот на Фери нема што да коментирам, го знете моето мислење.
Еве уште еден доказ:
Image

Здраве кажуваше дека ако црташ анатомијА, првин направи некаков скеч па после цртај. Кај Фери очигледно тоа не важи, почнува со главата , па кај ќе завршат нозете, ќе видиеме после...Што? Многу голем БУт? Е добро де, ќе скратам од листот на ногата, НИКОЈ нема да примети...

До следното Драпање, останете ми во добро здравје!!!!


п.с. ОГРОМНА БЛАГОДАРНОСТ ДО ’ША, ЛАФ И МЕШКОВ ЗА ОВОЈ ПОКЛОН ЗА ДА ГО ДИСЕЦИРАМ КАКО ЈАС ЗНАМ И УМЕАМ. На последната стрАница пишуваше „Среќен Роденден Загоре“ ама јас сакав да го малку Фотошопирам, ама заради тоа 2 дена не го постував ова така да - че се вадам на Мрза и Мрзење на ликот и делото на ДвоцеФкава... :mrgreen:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


11 Jan 2013, 18:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
По вчерашниот инспиративен муабет со ЛаФче, набрзо нова рецензија за ново ремек дело на Фери!
Класика! Ново! поново! Најново!......реиздание на реиздание.

Ако некого треба да кривите за мојот следен Осврт, слободно почнете да го тормозите Лаф за тоа! :twisted:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


24 Feb 2013, 20:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
...и јас сум станал ко Величествениот - ќе се испофалам за ново (ре)издание на колумна, и после - никаде ме нема...

Бидејки заборавив на целата инспирација што ја имав за овој број, ќе бидам многу многу пократок:
Станува збор за бројот Мојот пријател Џими Гитара од севишниот Св. Фери и возвишениот Св. Нолита, и ко што читав од , двајцата во својот Зенит, во златно доба на Дотичниов...оф, мори мајко.

Image

...и веднаш се заљубувам у насловнава!
Поука, моја драга младеж - твој пријател е оној што му учукуваш по една!
Едукација на право место!
.
во кратки црти: Заги и Дебелиот се шетаат по Мексичкиот Залив, бидејки мочуриштето им ја влажни премногу.........кожата, па влегуваат во кафана (а каде на друго место? ) и тука од стр 9 до стр 12 се преви непотребна тензија за ликот кој е во темнина и кој пее во секој кадар, а ние уствари не го препознаваме бидејки не ни текнува на насловот на овој стрип, кога тоа ....замисли Џими Гитара. Но најбитен е моментот КАКО тоа го раскадрира Фери! Значи, сликиве се последователно ставени:

Image - Image - Image :shock:

(морам да признаам дека и Лаф тука ептен се насмеа! Фала богу, му проработе нешто од Архитектура посебно - Ентериер... :lol: )во првиот кадар срамежливо се покажа, па после на цела страна ја нема за да на крај - Од никаде се појави - Ламба бе!

Генерално, без некоја причина некој богаташ собира екипа од пробисвети за да ида некаде и да бараат некој (небитно, генерално освен на крај), се приклучува и Џим Гитара со нив, ради пари, и пробисветиве нештосе р’чнуваат со Заги наш, и таман кога тој решава да се тепа, Џим му ја учукува една од позади.........мислам, по глава.
Значи повторно поука моја драга младеж - секогаш е добро да му ја учукаш на пријателот.

Image
...откога се освестува Загорчо, лут и гневен тргнува по Џим и тоа пробисветите да им „пресуди“....гиследи и нормалбно, ги наоѓа во обрач од индијанци и повторно, застанува од страната на лошите, со тоа што го заробува поглавицата на Апачиве. Тука делот на „пријателско“ поздравување

Image

Драга младино, време е за репетиција: Другарчето најдобро се поздравува откога ќе му ја учукаш една!

Понатака, поглавицата бега и како во СИТЕ стрипови со Заги, индијанците се „потрошна“ роба:

Image

Почнува бркање од страна на индијанциве до кај куќата на Оној што го бараа, и таму - почнува стариот добар фетиш на Фери:

Image
(тука сите имате едно секси прашање: Што прават останатите три лика (осве типот што збори) со рацете? :lol: :twisted: )

Уште не ви текнува? Жалам , ама веќе беше избоен стрипов, инаку ќе доминираше розева марама, која добро ќе му ја оцртуваше таа прекрасна ќељаица...

Како и да е, еве ви го уште еднаш, за последен пат:

Image

Интересно е и дека и последен пат се појавува и тука, во епизодава, бидејки после, откако ќе има покољ од страна на индијанците, овој лик НИКАДЕ ќе го нема, ни во мртви нит во живите. Моја претпоставка е - Фери го чува за следно цртање.

При крај (т.е. мислам дека тоа било планирано да биде крај, ама го терале Фери уште да црта, гарант) има оној глуп Рилиф Гег од Дебелото , во момент кога некој умира, а кога сите слатко се насмеаја....

Image

Значи, да повториме и да заклучиме.....Добар Другар е Учукан Другар! Крај. :? :lol:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


19 Mar 2013, 20:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Само да најавам дека овој Јужен Сосед необично ЛОшо делува на мене. Од недостаток на Гејлада, сонце, плажа, Лафчич, реминдента веќе трета година (со најлонче!).....добив желба да прочитам од Дотичниов нешто! И гледај чудо, повтоно бисер! Не откривам, премногу, пак само мал тизер....

Image

Наскоро........муахахахахаАХАХАХАХАХ!

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


23 Jul 2013, 23:45
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Во вакви жешки денови, со , портокалова (па на крај црвена со жолта мрља ;) ) фаза, единствен начин за културно навлегување во лудилово кое претстои е - да читаш Заги! Мене ептен ми се погоди со „златниот период“ на Нолита/Фери, па продолжив со исто темпо...

Image

Специјалец бр.12, издаден во 2007 од Луденс (репринт, нормално) и во боја на околу 100 страни -Проклето Благо. Стрипов моел да биде дачеку, далеку пократок бидејки е без врска нафрлен и полно со „филери“, ама тоа е тоа.... Накратко: Откога Заги се шеташе по тоа лијаните (првите 4 страни) дојде дома и Дебелото не беше како воообичаено, во домашниот пењоар и зготевен топол ручек за дечко му, туку Заги го дочека празна маса и писмо на неа „Драги, јас ти раскинувам....“, не, туку „Драги јас отидов да шетам у авантура, пошто тука во мочирштево е досадно....“ И Заги, како и што сео чекуваше, веднаш отиде да го бара.

Image
„Is it A Jesus...................................................................or Supermen? No, i's a Two-barrel Zagi!“

Се префрламе на Дебелото и типот со најпорно име Дигинг Бил, кои се шетаат заедно по мочуришта и тогаш типот со хеланки раскажува дека нашаол мапа за скриено богатство и дека....дрн, дрн, дрн....знаете како се класичните прказни за скриени богатства, ма проколнати бродови. Оваа е иста ко Гуниси, ама ептен, ептен скратена верзија.
Мене ме нервираше деталот дека Чико постојано беше исплашен и ИСПОТЕН....

Image

....а постојано, во секој кадар оделото е чисто, зелено и беспрекорно, со бела кошула и црна лептир машна? Аман....
Само фали уштет ип со ќељавица и розева марама, за целосен впечаток....

Image
„...и не треба да се секирам - Фери, одма ми набавува таков (стр.34)“

Демек, овие се лошковци, како и обчно, кои се појавија од никаде, со некој Профа кој исто така ја барал мапата, но, се појавува Величествениот со Камен на Стапче, и почнуваат оргиите....

Image
„-Digging, помози ми!!!
- Dig Harder, Чико!“


го имаше и овој момент:

Image
И јас останав со прашалници, Колку Зглоба на една нога бе има Загор???

Еве како изгледа предигра на Дотичниов:

Image
Обрнете внимание на последен кадар - типот е ЗАГЊУРЕН во кал, бидејки во следниот кадар (и сите после него) е ГАНЦ чист, ко да не се случило ова...


Двајцата Лошковци УМИРААТ, а Со Профава ке станат пријатели, и после глупиот гег ма Дебелото „Абе има ли нешто за Јадење“ „Ауууууу , извини не те понудив ништо“ “Хахахаххаахаха“ , Загор прашува што е целава работа:

Image
„Ај што убив двајца, убив, ама Дебели - до кога бе ќе те вадам од Каша?“Репликиве се фантастични.

Профата уствари не е добар, ги дрогира Дебелото и Хеланкатасо прашок за заспивање во Вискито, ама ЗАги тоа не пие (треба да следи тука реклама: КАжете НЕ на Алкохолот! Спонозорирано од Владата на Дарквуд.“)

Image
„А каде се сега стрелките???? Кадар еден до друг, а типот не личи на себе? Дури и косата друга боја е! Ај тоа - ама на лево сликата има копчиња на кошулата, а на другата - нема! “

Се појавува бродот (како, зашто, ке си читате, а ако не читате - поминува комета, се прави осека, иронува Бродот, кој е полн со микробактерии кои светкааат како злато и се ептен (ваљда?...) интелегентни, и сите од бродот што биле станале - Зомби???? Ви реков, сценариото е ужасно банално...) влегуваат Профа и Заги, Профа загинува (нормално, лош е) и Загор бега:

Image
Знаев дека до -от е!!! Фала Заги што ме просветли...“

...овие двајцаваја преспале цела нок, и го наоѓаат Двоцефкава покрај брегот, кој почнува да филозофира:

Image
„...и сонцето сјае, и излези момче право на тераса и Кока-Кола споделена со пријателите Е вистинското Богатство“

Бај д веј, абе не беа цело време во Дарквуд, ама у делот на мочуриштетео во кое досега не биле? :D

КРАЈ. Конечно.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


25 Jul 2013, 13:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Секогаш после дружбиве , добивам желба да рецензирам некој Загорчек....јбг, лошо делувате на мене! :)
Овојпат нема да го драпам Фери, туку имам друго изненадување... ;) Деновиве следи разврска! :lol:

Image

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


16 Aug 2013, 20:07
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Image

Кларк Сити

„“ и не е само Фери цртач на Загорчек....можеме комотно да фаќаме сеир и на други цртачи и сценаристии....особено на цртачи. :mrgreen:

Сосема случајно, налетав на екстремен „бисер“ од оваа колекција, или попрецизно: Кларк Сити! Како што видов од една од , ова е всушност е издание во тогашна ЈУгославија, на ден 20.12.1968 год, кога за втор пат се појавува ДвоцеФката во Златна серија (#17). Моја претпоставка е дека стрипот е многу порано излезен во Италија (не најдов податок). Цртеж: Franco Bignotti (ваљда се изговара Бињоти?) и сценарио: Cesare Melloncelli (Мелончели? Лубеницочели? :) ) Крш е. Ај, сценариото, можеме да бидеме малку благонаклони, бидејки е класичен вестерн па и нема некое тупење и задлабочување, ама има многу киксови, но затоа пак цртежот...мајко моја!!! После ова што го видов, ми е криво што не го натерав Лаф и неговиоте шкрабаници од 4- 5то одделение да ги испрати во Бонели, гарант ќе го вработеа Загор да црта!!! :lol:
Јас ја читав (електронската) верзија од Стрип Разонода бр.12 од 1994 год.

Сиже на приказната: Еден Лошко, кој тероризира еден град, прави пљачка ...демек има марам па не го препозваат кога тоа - марамата му паЏа и ....
Image

„Пази Кларк!“ Од што бе да пази??? Ова староседелците ко да почнаа да навиваат за него...Како што бива, излезе дека фраеров се вика Кларк (не е Кент) и си направил сопствен град каде он е закон, а ите други го слушаат.
После ужасно лошо интро „Два изузетно добра и позната господина посетише шерифа два дана касније...“ (стр.7) дознаваме дека Двоцефката е решен да стави крај на ова самоволие ама сеуште не знае како. Дебелото решава да прошета по градот...
Image
...и налетува на циркузантска двојка која изведува трикови.
Тука морам да ставам забелешка на цртањето - Досега не сум видел толку лошо раскадрирање на сцена и позиционирање на ликови. значи, имаме воведна сцена, која е релативно богата со детали во позадина, па фокусирањесамо на ликовите и БЕЛА позадина во десетина кадри по ред, за на крај заврши со целосна погрешна поставеност од почетната поставена сцена!?! (види слика подолу!)
Image

Сега следи најсескси сцена досега! Бидејки Чико сака да види штое штосот со маѓионичарските трикови, се пикнува во кочијата, но го начекувааат....и доаѓа најСАдо&Мазо реченица што сум ја сретнал кај Заги досега!

Image
„И Белчо Стрелчо a.k.a. ЕЛКабонг чекаше на ред за Тројка...“ :twisted:
Image
„Ова беше реклама за новите Ушмукувачи.....овај, усисивачи Циклон“

Заги добива идеја да им се придружи на патувачката двојка и да се пикнат во Кларк Сити; тој маскиран во Борач (рвач?) А Дебелото....

Image
„И немојте да ми речете дека ова не е петинг и предигра???? Го соблече и облече дечко му!“ :o :shock: :? (Тука добра забелешка даде ЛаФ: „Види како заљубено го гледа!!!...“ )

Како и да е, се упикуваат во градот, се прави јак фраер Загор, дознава плус - минус што треба да дознае за Лошиот Кларк, и тогаш ја покажува својата снага -т.е. како дел од претставате е да се тепа со некој друг (нели, Борач, рвач ....) Во тој момент сФаќам од каде се јавува познатиот фетиш.....
Image
...Човекот со Розевата Марама: The Origins. С(в)е си доаѓа на свое место, Дури и .....

Image
...од каде The Micho ги крадел ономатопеите цело време!!!!!!! 8-) „ТРЕС“!

Еден детал ми направи таков јак филм, кој е на исто равниште (море и повеќе!) на на Морисон,Боланд и Мур:

Image
Чико, маскиран како хиромант, си замислува како би бил облечен како лик од Хамлет!!! INCEPTION!!! MIND-BLOWING!!! :)

Еден од циркузантите, го фача „прпа“ и го предава Загита. Има тука тепачка, дрн, мрн, но Заги „ќе им ја искрши кичмата“ итн, а беше интересен моментот кога ДЕбелото уствари дознава дека другар му е заробен:
Image
дУр го читав, ја визуелизирав рекламата за (некој од македонскиве) мајонези од К-15: „Ќе го јадеме? Ќе го Мачкаме? Неее, че го смрвиме....“Јооој, лошо.

Генерална Забелешка: Во периодов кога е пишуван стрипов, во полн ек била ВЕСТЕРН манијата. И во тогашните (одлични) вестерни, имаме протагонист, антагонист, Или по нашки (добар дечко - лош дечко) но, ОБАВЕЗНО имало и ЖЕНСКИ ЛИК (вереница која го чека фраерот, или згодна млада вдовица, или пак проститутка ама со добро срце, итн....) Овдека бе нема женско ни за лек! Во факинг Циркусот, можеше барем да стави и Брадосана жена - во најлош случај. Ни тоа немаше е&аго....

.......пошто се ближи крајот (бидејки оваа приказна е се на се 72 страни), ви обрнувам внимание како ликот на Загор доживува цел спектар на трансформации (ако сте по детали, редоследно - стр.21, стр.38, стр.56, стр.65 - Една од ретките каде што цртачот се „замарал“ со сенки и сенчење-АХА!!! Ете од Каде нашиот Игорче Јовчевски крадел во својот стил! 8-) (прим.прев.), стр.71 (горен лев агол) Загор како Мате Парлов, стр. 71 (долен десен агол) Заги како Жан-Пол Белмондо, стр.72 - Загор како Леонардо Ди Каприо, стр.81 - Загор како Кевин Спејси, ама со коса...). Можностите се неограничени....

Image

И дојде крајот...
Image

(да, тука Загор личи ко Рон Перлман...) КРАЈ? Како бе крај? Абе ништо не се случи ееееј....„ќе се врати еден ден да се среди таа криминална банда“????????? Абе ајде - барем некој глупст да треснеше Дебелото, ако не за друго - ради реда? А? Плиз? Ениуан...?

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


19 Aug 2013, 21:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
ЕКСКЛУЗИВНО!!! НАЈЕКСКЛУЗИВНО!!!! ПОЕКСКЛУЗИВНО дури и ако Топол Црв издаде нов стрип!!!! :mrgreen: :twisted:

Бидејки падна муабет како и што се работи на една моја колумна, Лаф ја имаше таа чест да види работна верзија на погорната колумна, и даде супер идеја - истите „шкртки“ да се објават како Тхе Мејкинг Оф... во Сабрана дела на Двоцефката и Дебелио.....откако слатко се изнасмејавме на оваа идеја, сепак, решив да ги споделам тие три листа, за да видите колкu е макотрпен и долг процесот на креирање.....како не бе! :lol: За драпање на Загор, во секое време, на секое место - без припрема!!!! 8-)

Значи, следат најексклузивните слики досега:


Ете, Тоа е тајната на мојот успех.... ;) :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


20 Aug 2013, 16:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


23 Nov 2013, 21:14
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Уште пред да почнам, морам да изјавам: Луѓе, ова е Агонија!!!
Едноставно - не иде. Заглавен сум моментално до 40 страна, и од премногу забелешки што ги имам, едноставно решив - да Ве тормозам и ВАС!!! :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: Ќе го правам Фељтон оваа епизода, илити помодерно - турска серија бе!!! И сега можеме да почнеме:

Повратак Супермајка - Дел Прв!

Image
(Јас го читам VEC Odabrane price br.22 - и огромна благодарност до Лаф уште еднаш за овој поклон!)

Сценарио:Alfredo Castelli/Marcello Toninelli
Цртеж:Franco Donatelli/Gallieno Ferri .......и се ви е јасно.

Зошто ооооо зошто мора да има СЕКОГАШ ГЛУП поглуп вовед во (скоро) секоја епиода, во која Чико се вовлекува во глупава (и сценаристички трапаво изведена) ситуација за да се извлече уште поглупава констатација?!? Овојпат, во Градот Силвервил (каде - замисли? откопуваат сребро) има многу кафани, па заради конкуренција започнуваат со реклами, односни т.н. „луѓе-сендвичи“ кои шетаат нз градот со закачена реклама. Дебелото се подлажнува, влегува во едната кафана, добива никаква храна за премногу пари (бидејки - сите пари и храната идат на „маркетинг“), авлегува во другаа кафана и истата приказна (во друга варијанта. Нешто што многу ме нервираше, а го повторувам континуирано, е дека Ферин НИКОГАШ не се замарал со позадини, што ја убива целата атмосфера:

Image

Типичен пример: (можеби) во првиот кадар при влез во кафана има 2-3 луѓе нацртано, за да после , нит ги црта нит ги мисли како ПРАВИЛНО биле распоредени во првиот, влезен кадар. Затоа пак - мораат сите да бидат свртени со грб, и капа на глава и, - БАМ! покриена позадина.

Image
Е која де? Цане сигурно не е, не дошол до таа лекција...он по базени е.

И сега, почнува надградба за комик-рилиф гег:

Image

GULP! бе! GULP? И што треба ова да значи? Изненадување? Засркнување? Страв? Пролив? Од фацата на Дебелото не можам да сконтам ама баш ниедна емоција....па оставам читателот сам да интерпретира.

Сценариотот вели, дека Дебелото, полакомено од концептот од „маркетиншки агент“, решава и тоја да шета една табла околу вратот, но при договорто - не сконтува ни кој е клиентот, ни што ќе пишува на таблата, но битно е дека ќе добие 7 оброци за завршената работа (иако плаќањето е минимално, лапачка си е лапашка...) Набргу сконтува дека пораката што ја влечка на таблата е (стр.19) . „Покајте се! Крајот на светот е близу“ од некоја забегана секта „Покајници од Судниот Ден“. Нормално граѓаните се неблагонаклони на вакви тркатанци, па сакаат да го избркаат, но тука следува (веќе вообичаеното) прашање:

Image

Што е заедничко за овие „Лепотани“?


Доаѓа делот за „најглуп Чарли Чаплин Филмски Момент“! Почнува од страна 22 и трае, трае, трае,....до страна 28 - Значи, Дебелото храбро изјавува: „Тууу ама сте суеверни бе! Се каладам дека овој типов што е качен на скала и фарба, ако падне ќе ме окривите мене! Типот што се појави од никаде, сосе скала, и фарба на најфекфентната (и единствена!) улица, свирка некоја глупа музика: Буквално: Fiii....Fii... Fi Fi Fi (така е напишано во облачето) му се крши скалило, во тој момент (ОД НИКАДЕ) се поајвува кочија со (Замисли!) жената на градоначалникот, при што кофата со боја се истура над главата на коњот кој збеснува и трча без контрола налетува на човек (ОД НИКАДЕ) кој носи бик (ОД НИКАДЕ) и бикот се ослободува и..........пауза. Многу информации Ви дојдоа. Еве, малку релаксација со фацата на бикот и неговата ономатопеја:

Image
СнортСнорт! ХМФФФФфффффф.... за%&и, Мичо, има бољи звуци во цртежот!

Продолжуваме. Ако приметивте, под Бикот, пишува: „У оближној стакларској радњи...“ КОЈА БЕ СТАКЛАРСКА Продавница???? свртив сите претходни 25 страни, и каде што беше нацртана улицава (ЕДИНСТВЕНА), ниту еднаш не е покажан - барем назив! - ваква продавница. И нормално, бикот испокршува се во стакларската работилница, и газдата изјавува: „МОјот живот веќе нема смисла...отидов да се обесам! “(стр.26 ЦЕЛОСЕН цитат!) И сега - кој е Крив? Па Дебелото, разбира се...

Image
Дебелото ги повикува граѓаните на Силвервил сите заедно да го следат него и да правта Синхроно Трчање: „Ајде сега сите лева нога, десна - два...трчаме ти и ја...или можеби Фери само така ги црта, по обичај.

Чико им киднува, и сега е решен да си „наплати“ за муките, т.е. да јаде...и ја бара куќава на ова Секташиве, и оп! Пак ист цртеж:

Image

GULP! Што е сега???? Воодушевување од архитектура? Звучен ефект на прд...глад? Страв? Пролив?

Како и да е, влегува внатре, го пречекува еден што личи на Абрахам Ликолн (тука има еден фантастично интересен момент: на стр.30 човекот е Без Брада, за да две сликички подоцна, на стр.31 има козја Брадичка, за да веќе од стр.33 е целиот забрадосан и тоа културно!!! Абе - КОГА?????????) Ветено сторено, за вечера му припремаат 7 оброци и тоа: Сварена Репка, за потоа да донесуваат Чорба од Репка, па следат Пржени Репки со Пире од Репки, а како освежување, салата од Репка и на крај Торта од Репка...и Дебелото сконтува дека се зезнал пак, и сето тоа - низ прозор! Арно ама:

Image

Која Будала? Ќе ти повторам пак: Не е ЦАНЕ!

...за да, два кадри подоцна:

Image

„Дојдов да прашам“... „ Нема потреба да прашам“...
Колку Многу го сакам овој пасив-агресив, садо-мазо однос помегу Виножитово Дуо....
Сега има еден дел, каде Аграхам Линколн Секташов им кажува приказна, ама така е напишана што секаде се се потенцира зборот СУпер:

Image

ДА, ова треба да биде суптилен „хинт’ на ова Љубавно Дуо, ама, како и обично, не трзаат...

...и веќе се заморив од читање, толкување, пишување....а стигнавме САМО до 40 страна! Затоа Ве оставам во прегратка на Најзаљубениот Пар...

Image

кои ви порачуваат:

Image

Мислам на Јас на (сите) Вас, и Продолжетокот ќе биде набргу, само да соберам сили да продолжам да читам.... ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


27 Nov 2013, 19:22
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Повратак Супермајка - Дел Фтор: Симболизам и Ренесанса!

Image

...продолжуваме таму каде што и ги оставивме двете гулапчиња - на спиење!
Овој кадар е битен, заради тоа што се покажува дека ИМААТ КОЊИ за јавање....кои, неколку страни понатака, маѓично ќе исчезнат. :cry: Абе ги утепа Фери од пешачење!!!
После неколку глупи реплики („као да су сумрачне мисли реметиле његов окрепљујучи сан...“ Контрадикторно скроз! Сега, се одморил човекот или не?) доаѓаат во градот каде што веднаш, без многу муабет, Дебелото го предизвикува локалниот Тепач (...кој има фантастично име, ама за тоа подоцна...), и тоа по грешка - праша човекот за Градилиштето на железницата, и веднаш почнува тепачка! Заги попива прво шамарчина, и...

Image
Леле, колку убава Марама!

Тука Заги добива желба да покаже колку научил од балетот Лебедово Езеро, па се фали со научената...

Image
...ШПааААГаААА! (Ах, Таа Марама!)

...вертикална шпага, и баш ќе му се придружеа и другите, ако не се појави еден поп. ОК. Можеби не беше баш така приказната, ама во секој случај се појави поп, а кога тоа - да ти бил СуперМајк!!! Арно ама сега бил Супер покајник, и ми ти бил мирољубиво расположен кон сите....тогаш нашето Динамично Дуо, имаа Шерлок Холмс Момент:

Image
Приметивте, коњи нема веќе, нели?

Тука Супермајк им раскажува неговото патешествие, но, генерално не е важно бидејки, во самото читање, почнува постојано, да има нешто потствесно симболично, или скриена порака до читателот - во секое негово раскажување! На пример, со што Супермајк најпрво се фалел дека бил добар?

Image

Со Фрула бе! Што? Дека сака „да свири на свирче“? Дека „добро дува на фрула“??? Аман...Ај, малку понатака се исправа (најбрз револвераш, или тепач) ама сега Фери тука тој потсвесно делува!

Image
Ах, Таа Марама, бЕ!

И таман реков, се оправи работаа, кога муабетов пак се наврти на...

Image

...пак скриена порака: Игла и КОнец? Што е сега работава, сака Чико да го замени и да биде добра домачинка? Нема шанси...

Image

Добро бе, која БУДАЛА ќе излезе од Затвор со Дреч жолта облека, и ќе се покајува...???

Супермајк ги испрача гостите, а тие, ИЧ! нељубезни...

Image

Што ми значи она на Дебелото: „У спротивном, Карамба и Карамбита!“ ???? Као нешто во стилот „Петре и Петреица“? Или нешто повеќе и Садо-мазо стил „Че те прам мој Бич, мори“? Без разлика на исходот, изгледа дека Супермајк сепак ги сака како (топол?) брат!!!! Image

Пешки идат до Градилиштето, каде се случуваат чудни работи, и првиот кадар е - Пустелија! Жив човек нема, па почнуваат да мисли Дебелото дека има духови...но, од некаде се слуша глас, од една од бараките....

Image

...кога таму 15 (и со букви: петнаесет) луѓе (стр.75)! Каj им се бе коњитe, стварите, и најлош случај - светло да имаше во бараката.......чеееек! СТОП! И во оваа слика имаше скриен Симболизам! Го приметивте? Не зезајте, навистина ништо не приметивте???? НемогуЧе! Еве, помош...


Сега се појавува локалниот Тепач кој ги тера другите да напушта работата, и му се згнува на Газдата, старо човече со јака реплика:

Image

Рок Ботом! (I have hit Rock Bottom reading this...) Новото Порно Име во Загоровата одисеја! Тоо.... Јак сум и Тврд сум ко КаменДоле!!! Фантастична Pick-up line! Оф лелелелелеле......
Овде може да се забележи дека има скроз погрешно кадрирање бидејки, после ова горе (на стр.78) следи веднаш ова:

Image

Значи, ако претходно го опна Старчето и тоа падна доле, зашто се потребни уште 2 кадри, каде што КаменДоле замавнува напразно,а Стариов е веќе станат? (Кога бе?) Фери пак пополнувал страни...
Загор го Дразне КаменДоле....и ...

Image

„...остај, не прашувај! Ни од него ни од оделото не можеме да се отарасиме, со децении...“

Па се степуваат, и Чико на опклада ги зезнува другите и им ги собира парите...

Image

....а баш ги собираа да си купат нови марами!!!! Не е ФЕР!

До 86 страна сме. Далеку е крајот............. stay tuned! :twisted:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


09 Dec 2013, 21:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
...едно (мало и непотребно) интермецо... :evil:

Ок, се започна од помеѓу поборниците на Ликов и Мојата маленкост, за овој стрип:


(ако кликнета на сликата, можете и да си го симнете)

И да не вртиме од околу, ќе бидам краток и јасен: ДА, ЗА МАЈКА МУ НА ЗАГОР СЕ РАБОТИ!

Image

Не го читав воопшто, само го прелистав и тоа Онака, летечи, ама забележав дека секогаш кога женско (а богамии машко, како на претходната слика) ќе сака да го прегрне, Заги е целиот со .....Извичници!

Image

Image

А дебелото?

Image

За дебелото Удар од коњ У ГЗ е СЕКОГАШ подобро од .....е&ате стрипот, е&ате.

Толку. На овој стрип не се (на)враќам повторно.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


26 Jan 2014, 18:47
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762


:lol: Знам, знам, Ве лажев и Ви ветував долгочекуван фељтон :lol: , и долго време си ја избегнував својата граѓанска должност кон овој форум, ама од кога ми се сје&а лаптопот, и од немукает и од чувс6тво на вина (и ова упорно 6т намес6то т, скроз се сје*&а 6тас6та6турава :) ), продолжив да го читам Загита до таму каде што застанав. Засега, има припремено 3 нови дела (значи вкупно 6 се ), на кои треба да се „прилепат“ слики и да се искуца текстот, ама - ќе биде, и тоа набргу....и ќе останат уште 100тина страни непрочитани, за уште 2 дела од фељтонот. :D

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


02 May 2014, 18:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Повратак Супермајка - Дел ‘Трет: ФилоСофија!

Тука почнуваат хвалоспевите на дечкото со флекава жолта маичка, и неговата желба да остане и да припомогне во наоѓањето на неговото другарче инжиЊер....
Image
...АМАН!!! Толку упикување немало...од претходниот дел кога Чико му се пушташе на Лепиот коа беа сами во преријата. (Гарант, чичево или ќе умре до крај, или главен негативец е - пазете ми го зборот...). И тогаш
Заги храбро одговори:
Image
Абе ова ти е Филозофија у Поезија: „Во други прилики ќе одбиев, ама ПОШТО одлучив да останам, тогаш останувам...WTF???
Нормално, Дебелото е секогаш поприбрано во вакви деликатни ситуации, па им вели : Кој Ве шиша, јас си отидов... Ееее - НЕ! ‘Тука старчево улетува, со коментар на 91 страна:
Image
БАШ, КАРАМБА И КАРАМБИТА!!!! АБЕ КОГО ПРАВИТЕ БУДАЛИ???
(еве, јас ќе бидам „лошиот“, па ќе прашам:) КАКО БЕ ДОЈДОА ДО ‘ТУКА??? Па нели, пред неполни 50 страни, Загор и Чико имаа окрепљујучи сан, и се шеткаа по таа пустелијата, се „муваа“ под ќебиња, и сега, некој дедо рекол - не може да се вратите - и, „нема мрдање, Карамба и Карамбита“....

Понатака следи приказна како се градела пругата, како ја снемало локомотивата, итн...дрн, дрн....(ако се сконцентрирате подобро, ќе се увиди дека Рок Ботом (најдоброто име досега, пак ќе кажам) има огромен удел во криминалот и некој кој работи во позадина, ама искрено, воопшто не е битно, бидејки: под а) ќе го повторат уште најмалку 5 пати, или под б) ќе го видизменат у сред раскажување, што ќе биде скроз ирелевантен податок...)

Image
Дебел, што личи на Чико а не е Чико....ХММ...
ај ќе му стаам МАРАМА на лице, па на читателите нема да им текне кој е?
(facepalm)

Како и да е, Камен Доле носел звечарка (или што би рекле културно и литературно, Змија Отровница) и им ја пикнал во собата на нашите двајца авантуристи...овие успеаваат да се спасат,и откога ДвоцеФката со ЕдноцеФка го спасува Дебелото...
Image
(стр.107)Е сега, погодете КАКО ЗАГОР ПРОВЕРУВА дали е мртов ЧИКО?


Сега следи анализа, глуп разговор и дедукција - и мојот омилен збор денеска - ФилоСофија:
Image
Змијата спротивно на својата волја стана „нарачан“ убијца?
Што реченица беше ова?
Мешков, змијава може ли да даде приговор, или прво на нотар треба да иде?
Мислам, не прашувам за мене, за змијава (која веќе е мртва) прашувам....

Генерално, во овие страници не им цветаат Љубичици у врскава на нашите двајца јунаци.
Морам да признаам дека во неколку наврати Дебелото сочно* (*по стандарди на Фери) го опцу овој Флекавиот. На страна 91 и страна 113, ама не сакам да бидам издајца....
Image
за последнава слика иде муабетот:

Се читаме ептен брзо.... ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


02 May 2014, 20:14
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 36 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron