[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Стрип магазин СИНДРОМ #1
It is currently 29 Sep 2021, 03:38Reply to topic  [ 275 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Next
Стрип магазин СИНДРОМ #1 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Дечки честитам.....!!!
Фантастично!
Го добив пред сат време магазинот и ОДЛИЧНО изгледа....
КОнечно нешто што не е на тоалетна хартија,што не е во чврст повез,што не е фотокопирано и што не е на ниска резолуција(т.е чорнато)
Исто сакам да им честитам на дечките кои првпат објавуваат и најискрено се надевам дека ова им е само почеток...
Уште еднаш браво!!!!
И мал куриозитет....женами нејки стрипој а го бендиса магазинов...детс а гуд сајн :)
ПАтриотите нека се радуваат-магазинов е 100% македонски...

БРАВО!

_________________
ејм фор д бушес!


04 Mar 2010, 20:27
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 23 Jun 2010, 01:50, edited 1 time in total.04 Mar 2010, 21:38
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
Честитки за СИНДРОМ, честитки за промоцијата се е на врвно ниво, некој и да сака да каже нешто дека не чини-неможе :)

Само мала забелешка за промоцијата, требаше Фуере да го викнете, он и онака сегде иде и тука ќе дојдеше :D :D

_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


04 Mar 2010, 22:05
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Кратко и јасно: С(в)е беше/е/ќе биде СУПЕР! 8-)

Одлична промоција, малку ми е криво што Ласко малку задоцни на промоцијата, и тој е еден од стожерите на овој производ, а најмногу ми е криво што Тетоецот не беше- па ти си технички уредник или не, мајку му?!? Па ти треба у први редови „да се насладуваш“!

Исто така, мило ми е што дружбата ни ја разубавија „лепшите половини на челниците“. :lol:

Слушнав убава вест кај Фичот, уште еднаш чеситики и по форум!

Мило ми е што ја видов „тхе некс џенерејшн“ екипата - Мики, Бруно...

Генерално, многу пријатна атмосфера и прекрасно беше дружењето!

Aјт сеа на читање и разгледување на Синдром#1, па коментари на следната собиранка!

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Mar 2010, 22:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Супер промоција. Супер производ. Ко што пишав погоре неколку поста, така и излезе - апсолутно професионален производ! Браво до сите.

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


05 Mar 2010, 00:18
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
eve i ja samo sto se pribrav
prodolzivme na pivo do sega
odvaj ne sobra vo soul pub :D

ni snema primeroci, nosev se sto imam doma (duri i primerocite planirani za arhiva)
za zal, nekoi ostanaa bez primerok
od druga strana, toa e dobar znak za stripot

imam 10tina so stiker, za prethodno naracanite, da ne se sekiraat, ke si dojdat do svojot primerok :D

najgolem merak mi bese sto dojde podmladokot, ama AMA se pojavi i edno cice, koe si kupi megju prvite, dodeka uste imase
i se oseti deka e nekoj star kolekcioner. vo taa guzva, novinari, organiziranje, ne uspeav da si pomuabetam so nego
posle mi spomnaa deka se vika Mile, ili nesto sl. pa ke se potrudam da go najdeme i da go sobereme na nekoe od druzenjata vo LB

znaci,
promocijata pomina mnogu podobro od sto zamisluvav
imase mnogu narod
imase mnogu ubava energija, nasmeani faci, druzenje, strip-muabeti...
nastanov go pokrija nekolku mediumi, plus i vcera so presot bese super
znam deka za utre vo dnevnik nesto moze da ima
vecerva bea prisutni nova makedonija, globus, alfa, ab kanal, vreme... i plus vesnicite deneska sto objavija

imavme i malo koktelce, za zal bez alkohol (mi zatvorija posle 19h.)
plus povejketo od forumov si prodolzivme da se druzime

daj boze da ima sto povejke vakvi povodi, sto pocesto da se sobirame i da se raduvame na zaednickite uspesi (bez razlika dali ke bidat za album, magazin, fanzin ili sto i da e)
sega ke gledam da potsredam malku sliki, pa ke zakacam nesto

Pozdrav
i da znaete deka vtoriot broj na Sindrom e najaven za maj, ponatamu i drugi daj boze da ima
pa zatoa samo pravete go ona vo sto uzivate: crtajte i uzivajte

so ljubov i stripovski nasmevki
Davor :)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:20
Profile YIM WWW
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Skopje
Reply with quote
Cestitki za odlicno zavrshenata rabota!
Zal mi e shto ne uspeav da pominam i da go isposhtuvam nastanot.
Se nadevam Zdrave stavi eden primerok vo ranceto za mene :)
Cestitki ushte ednash i posakuvam zurka za 100-to izdanie na Sindrom!

_________________
There is no chin behind Chuck Norris’ beard. There is only another fist.


05 Mar 2010, 00:20
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Odlicna promocijata a i da se ima СИНДРОМ vo race bese prilicno ubo cuvstvo

uste ednas Cestiki za site

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


05 Mar 2010, 00:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
prashanje sto go slushnav minimum tri pati bese
dali planirame da go ima na net vo pdf format
:D
toa samo znaci deka ima interes za stripot vo makedonija

epten ubava energija, ubavo druzenje, ne znam kako da go opisam cuvstvoto
osven deka sum presrejken sto napravivme nesto so mnogu ljubov

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:31
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
a fotki be shabani?

_________________
ејм фор д бушес!


05 Mar 2010, 00:33
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:36
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Eve fotki od promocijata

zagrevanje
Image
Image

novinarski muabeti
Image

nadezni talenti
Image

kratko zborenje, bez nepotrebno tupenje
Image
Image
Image

poznata faca
Image

ova ko vo fudbal, reprezentacijata na makstrip U21 :D
nasiot podmladok
Image

stara garda
Image
Image
Image
Image
Image

guzvata se prefrli pred ikona, za cigarce posle ubavo zavrsenata druzba
Image

da se znae kade ni bese promocijata
Image
Image

na relaksirano pivce
Image
Image

sega primetiv, nemam mnogu od lujgeto sto bea na mojov aparat (krale, laf, fich, smile, toni, morgana, mile, xiperius se pojavi na kratko, i sigurno uste nekoj mi fali)
se nadevam naskoro ke se spodelat sliki i od drugite

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:55
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Се' беше супер: одлична промоција (убав простор, стрипаџии, медиуми, говор(и) :D, грицки и сок, аплауз...), запознавме уште членови на форумот, меѓу кои и, деновиве актуелната со своите одлични дела, Тања, a и чичето што Раста го спомна делува супер (подоле за него). Ласко ни задоцни, но се извади на крај и се појави, а жал ми е што поради други обврски не ве дружев потоа, каде и да заминавте. Чекам да закажете повторна средба во Маленката Британија, а во меѓувреме ајде фотоси... :)

За чичето - мислам дека зборуваме за истиот човек - со него се среќавам кога земам роба од Боце... и тој му е редовен муштерија. Си правиме муабет, а помуабетивме и на промоцијата и човекот е дефинитивно ем начитан, ем колекционер. Остава впечаток дека нема што нема во својата колекција и чудно ми е што никој не го знае. Гледам следи и нови работи и одлично ја познаваше моменталната стрип-понуда во Икона, изгледа и нив им е редовен муштерија. Една од интересните работи што ми ги кажа е дека си направил стрип-книга за Сребрениот Летач од John Buscema, фотокопирајќи ги сите епизоди од Стрипотека и др., заедно со многу текстови, и се' тоа вкоричено "тежи" 800 страници. Вистински љубител на стрипот.

/ОК, фотките стигнале додека го пишував ова...

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


Last edited by Laf on 05 Mar 2010, 01:00, edited 1 time in total.05 Mar 2010, 00:56
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
sto ubav muabet se slusha za ciceto, definitivno e zakon
bas sakam da dojde na nekoja sredba do little britain

i pecurkata mi napravi golem merak sto ne poseti na promocijava
za zal, vo taa guzva, mediumi, organziiranje,
nema vreme da se vidam so mnogu lujge
se nadevam deka i novive clenovi ke ni se priklucat na sobirankite

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 00:59
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 01:03
Profile YIM WWW
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
There is no chin behind Chuck Norris’ beard. There is only another fist.


05 Mar 2010, 01:10
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Одлично!
Супер атмосфера
Епа ај аирлија и за многу вакви дешавки :D

_________________
ејм фор д бушес!


05 Mar 2010, 01:11
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Promocijata bese super, odlicno bese toa sto se odbra knizarnica (i toa edna od retkite so stripovi na policite) za ovakov nastan. Sindrom-ot e top. A i druzbata potoa vo Soulpab dobro dojde. Sliki ima, ke sledat najkasno utre ova vreme. Mnou sum izmoren sea da postiram.. Pozdrav i nek se mnozat. :beer:


05 Mar 2010, 02:15
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
@Laf фала на убавите зборови
@rastaman па морав да дојдам, морав да си соберам еден примерок за мене стварно супер изгледа, а поготово насловната ми прави мерак. Иако бев на кратко (по пат бутнав некоја книга две) се надевам ќе има уште многу промоции и собиранки :D

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


05 Mar 2010, 02:32
Profile WWW
Магус Регуларус

Joined: 17 Nov 2009, 19:17
Posts: 1220
Location: Skopje
Reply with quote
Извинете дечки, јас малку задоцнив на промоцијата, ама затоа имав достојна замена, мојот Џуниор
беше таму токму на врема. Сепак, еве некои кадри што ги фатив на пост промоцијата,
и сами гледате колку сум љут на сликава, криво ми е за доцнењето па морам да
пијам пивце за да заборавам ... Хе, хе, хе, сѐ беше СУПЕР. Жал ми е што Тхе Мичо не беше
тука, фалеше малку неговиот хумор ама ајде, има оправдана причина ...

Image

_________________
___________________________________________________________________________________
Those who do not want to imitate ANYTHING, produce NOTHING. (Salvador Dali)


05 Mar 2010, 07:54
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
kako be da ne se ubijam od smeenje na glas
kolegive odsabajle gi zbunuvam :D
poshtuem muabet :)

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 08:28
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Denesen dnevnik (petok)
ima skoro cela strana odvoena za magazinov :D
jaka propagandna mashinerija :)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9C8D5CEEA ... E66E4378C9

ova e eden od najubavo prenesenite tekstovi, nema masakriranje na recenicite, menuvanje na smislata i sl.

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 08:31
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Дневник (Култура)

Стрип-синдром ја зафаќа Македонија

Во книжарницата „Икона“ во Скопје вчера беше промовиран новиот македонски магазин „Синдром“, целосно посветен на ширење на стрип-културата и јакнење на оваа уметност во земјава. Зад изданието стои тимот што една година го води интернет-порталот „Макстрип“ (www.makstrip.com.mk). Момците велат дека за роденденот решиле да излезат од виртуелниот простор и да покажат мал дел од македонската стрип-сцена преку печатен медиум. Тие велат дека стрипот самиот наметнува потреба да биде виден во печатено издание. Стрип-сценаристот Давор Драмиќанин, уредник на „Синдром“, вели дека желбата за вакво издание постои одамна.

- Идејата и желбата беа подолг период присутни и ние, како стрип-автори, одамна сакавме да направиме нешто. Од почетокот знаевме дека сакаме тоа да биде претставително издание, да личи на светски магазин, а да е со домашни автори. Затоа издадовме списание во боја, на квалитетна хартија, кое по форматот и по дизајнот е најблиску до американските изданија - вели Драмиќанин и додава дека не почнуваат со голем тираж и ги таргетираат стрип-читателите за кои знаат дека ја следат домашната сцена, а една од нивните идеи е во иднина да привлечат и многу нови следбеници на стрип-културата.

ПРИРОДНО ИЗБРАНО ИМЕ

Здравко Гиров, стрип-автор и член на редакцијата на магазинот, вели дека името не е случајно избрано.

- Името „Синдром“ си дојде природно, бидејќи сите луѓе што учествуваа во подготовката и сите што би го купиле нашето списание со сигурност боледуваат од болеста наречена стрип - објаснува Гиров.

Магазинот е самофинансиран и тоа претставува пречка за поголем тираж, за да се продава по книжарници и трафики. Момците веќе прават план за следните броеви и планирано е следниот да се појави во мај, а третиот во септември. Во тој период се надеваат дека ќе најдат повеќе пари за зголемување на отпечатените примероци.

Концептот на магазинот е замислен така што половината отпаѓа на стрип, потоа следуваат илустрациите со помал удел и текстовите поврзани со стрипот. Во првиот број се застапени само домашни автори, а планот е „Синдром“ да се појавува на три месеци или 3-4 изданија во текот на годината.

- Првичниот план е промоција на повеќе македонски автори во секој број. Со повеќето од авторите сум и другар и со години заедно твориме, па знам колку материјали има за да се покажат. Но, секогаш постојат и млади автори - кои добија свое место во магазинов. Од друга страна, темпото на издавање остава простор да се реализираат нови кратки стрипови и илустрации за наредните броеви - истакнува Драмиќанин.

ПЛАСМАН НА ПРИКАЗНИТЕ

Гиров вели дека членовите на „Макстрип“ ја знаат важноста од постоењето на вакво издание, особено кога се прават напори да се создаде нешто современо. Тој смета дека постоењето на стрип-магазин е добар чекор во градењето на стрип-култура и навиката за купување вакви изданија.

- Целта на „Синдром“ е со посвеж пристап, и нормално, со квалитетен производ да се промовираат млади стрип-цртачи, со што би се мотивирале да креираат оригинални стрип-јунаци и да пласираат оригинални стрип-приказни. Нам целта ни е да направиме чад, а каде што има дим има и оган - објаснува Гиров.

Тој вели дека ќе се потрудат во иднина „Синдром“, според квалитетот, бројот на страници и тиражот колку што е можно повеќе да им се доближи на светските списанија.

- Тиражот е мал бидејќи магазинот е самофинансиран, но затоа квалитетот на изданието, и од аспект на содржина и од аспект на печат, може да се носи рамо до рамо со повеќето стрип-магазини од Балканот, па и светот. Инаку, како урнек беше земен американскиот стрип-магазин „Визард“, кој е направен од стрипохолици за стрипохолици. Исто е и со нашиот „Синдром“ - завршува Гиров.

Димитар Петровски

Четири стрипа во еден број

Првото издание на „Синдром“ носи четири кратки стрипа: „Летот на пурпурниот змеј“ (од Тхе Мичо), „Ајвармен: Епизода 3“ (Игор Јовчевски/Давор Драмиќанин), „Ултра Хајпермен“ (Здравко Гиров) и „Карпе дием“ (Дарко Богданов/Јордан Коцевски). Освен тоа, дел од изданието се и десетина оригинални илустрации и текстови за „Оригиналноста на мангата“, профил „Кој е Капетан Америка“ и интервју со познатиот колорист Мет Холингсворт.

Од вториот број ќе има и текстови за домашната сцена, а во план се и интервјуа со македонски стрип-автори. Првиот број беше достапен само на промоцијата, а другата половина од малиот тираж ќе биде за промоција на стрип-фестивали низ Балканов, каде што членовите на екипата често гостуваат.

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 08:32
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
za site sto ostanaa bez primerok
KE IMA MAL REPRINT
pa koj saka, neka mi javi
za povejketo sto ne dobija vcera, vejke gi imam vo plan

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


05 Mar 2010, 09:28
Profile YIM WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Mar 2010, 09:30
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 275 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron