[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци
It is currently 22 Jun 2021, 18:34Reply to topic  [ 546 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next
M-comics Нови стрип изданија на македонските киосци 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


07 Mar 2016, 14:39
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
‎Загор‬ бр. 15
Наслов: „Пештерата на пиратите“
Текст: Moreno Burattini
Илустрација: Marco Verni
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер11 Mar 2016, 10:16
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Ke bidi nabaven asap...aj zubo 2016 :)

_________________
ејм фор д бушес!


11 Mar 2016, 10:57
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote
За жал, оваа констатација на Neo, во однос на дуплирањето на епизодите со Дилан Дог, важи во мојот случај. Немам пракса да купувам ист стрип по два пати (иако е на два различни јазици). Ќе ги купувам останатите изданија, се надевам барем на тој начин ќе дадам скромен придонес за овој наш единствен издавач на странски стрипови.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


12 Mar 2016, 03:11
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Хм...
Мене лично не ми смета суплирањето на броеви.
Едино нешо што ми смета е тоа што горе доле епизодите се со релативно слаба да не решам ужасна прича.
Како и да е, и онака купувам све тоа, така да лично немам проблем со дуплирањето.
130 денара за стрип у месец, ми е неполни две пива у кафана, така да не гледам проблем.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


12 Mar 2016, 12:16
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
А? Ова за #11 потврдено е? На фејс читам дека уште не се знае.


14 Mar 2016, 22:42
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Barker, ја се информирав од твитер: https://twitter.com/Mac_comics/status/6 ... 8339030017

..меѓутоа, муабетот е од Јануари, па се надевам дека во меѓувреме нешто може и ќе се промени ;)


15 Mar 2016, 05:41
Profile
Џуниор Џедај
User avatar

Joined: 15 Aug 2014, 13:14
Posts: 21
Reply with quote
Јас нема да ги дуплирам секако. Се крева цена и плус се дуплира така да нема шанси.


16 Mar 2016, 18:16
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Макси Дилан Дог бр. 1
„Колибата во шумата“
Текст: Giancarlo Marzano
„Параноја“
Текст: Pasquale Ruju
„Излет надвор од градот“
Текст: Luigi Mignacco

Илустрација: Corrado Roi

Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер :D22 Apr 2016, 09:00
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Загор‬ бр. 16
Наслов: „Црните крилја на ноќта“
Текст: Jacopo Rauch
Илустрација: Raffaele Della Monica
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер :D27 May 2016, 09:31
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
bravo

_________________
ејм фор д бушес!


27 May 2016, 09:42
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
via FB
☆ Најново од М-комикс! ☆
Драги пријатели,
Со огромно задоволство сакаме да ве информираме дека после Дилан Дог бр. 10, редовната серија ќе продолжи со оригиналниот број 325, односно со т.н. "reboot" или "рестарт" на оригиналната серија во Италија, кога на кормилото како главен уредник застанува Роберто Рекијони. Се работи за комплетно нови броеви, "освежени" во секој поглед: сценаристички, цртачки, визуелно, па и концептуално, кои во голема мера го зголемија интересот и повторно ги освоија италијанските фанови. Секако, уште многу може да се зборува за овој огромен чекор на уредништвото во позитивна насока, пред сѐ, за позитивните реакции и приемот кај публиката во Италија, и во месеците што следуваат среќни сме што сите заедно ќе имаме можност да уживаме во најновите епизоди и ќе се запознеме со сите новитети кои ни ги нуди долгоочекуваниот "рестарт"! Првата епизода која ќе имаме можност да ја проследиме е насловена "Нов живот" и симболично го означува новиот почеток на серијалот.
Следете нѐ во стрип авантурата која следува! :D15 Jun 2016, 10:46
Profile
Ултимејт Резервист

Joined: 23 Mar 2011, 13:10
Posts: 622
Reply with quote
Лајк :)


15 Jun 2016, 11:30
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Lajk 2

_________________
ејм фор д бушес!


15 Jun 2016, 13:18
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Braos

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


15 Jun 2016, 14:44
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Јудо танчеру :!: :)


15 Jun 2016, 14:52
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Одлично! Нашите напињања вродија со плод :)
Нека искочи број 11 па после ќе почнеме да запињаме за месечно издание :)


16 Jun 2016, 11:54
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
#ДиланДог‬ бр. 10
Наслов: „Ѕвер“
Текст: Michele Medda
Илустрација: Giampiero Casertano
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер :D


01 Jul 2016, 09:35
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Браво М комикс за првата десетка и уште повеќе браво што баш од таа десетка ми фалеа 7-8 комада за конечно да ја пополнам дупката у редовната серија. така да сега сите дилани од 1 до триста и некој се на полица. Ајде нека доаѓа август па да отвориме уште една нова дупка у континуитетот :)
Ми се свиѓа што преводот е све бољи, поопуштен и поприроден некако, само уште фонтот за упис на текстот да го оправите - овака имам впечаток дека е тоа само благо дотеран макцсвис :)


07 Jul 2016, 11:03
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
И јас да додадам: преведувачите и лекторите нека не се плашат да користат и разговорен јазик кој многу поприродно им одговара на ликовите во стриповите, отколку да се води сметка за не знам какви норми на литературно изразување - нешто што во стрип е непотребно. :)


07 Jul 2016, 14:33
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Загор‬ бр. 17
Наслов: „Вампирката Иленија“
Текст: Jacopo Rauch
Илустрација: Raffaele Della Monica
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер :D :D :D


22 Jul 2016, 09:36
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
КУпено нормално :)

_________________
ејм фор д бушес!


22 Jul 2016, 23:18
Profile WWW
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Да се пофалиме и тука... од овој број сите стрипови ќе одат во оригиналниот Бонели формат 160 мм X 210 мм :D


01 Sep 2016, 12:18
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Баш фино :) можеби заради тој формат СД едицијата ми е омилена за читање. Нијанса е во прашање, 1 цм во ширина, но сепак, ко подобро да дише цртежот помеѓу кориците.


02 Sep 2016, 02:51
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 13 Mar 2014, 16:06
Posts: 117
Reply with quote
Size matters! :D
ДиланДог бр. 11 во нов „Бонели“ формат!!!
Наслов: „Нов живот“
Текст: Carlo Ambrosini
Илустрација: Carlo Ambrosini
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер :D :D :D02 Sep 2016, 09:24
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 546 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron