[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Фибра
It is currently 25 Mar 2023, 16:06Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Фибра 
Author Message
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote


19 Dec 2012, 13:21
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Ок, не те сватив дека збориш за техничкиот аспект на самите стрипови.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


19 Dec 2012, 15:38
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 15 Jan 2011, 08:16
Posts: 197
Location: наваму-натаму
Reply with quote


20 Dec 2012, 08:31
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Image
Image

12.11.2013 година.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


27 Oct 2013, 12:20
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
...a nie ocekuvame nekoj so ke ni go objavi zagor i shuma na zamki....pak....e more.....

_________________
ејм фор д бушес!


28 Oct 2013, 10:08
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
:shock: The big guns!

Од не толку голем колекционер на стрипови со српски превод - Фибра се најдобри издавачи на Балканов моментално или грешам?

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


28 Oct 2013, 10:33
Profile
Reply with quote
Со хрватски превод - можат да ти се налутат. :-P Најдобри, во регионот, а за некои изданија и пошироко. Први кои споија содржина со естетика, без конкуренција им се изданијата. Моментално имаат најголема и најубава понуда, од светски најдобрите стрип дела. Остваруваат, на својот јазик преведоа многу прекрасни стрипови. Се наметнаа како водечка издавачка куќа од оваа област. Секако, и цените се на ниво на претходно искажаното. Во однос на делата од американската стрип продукција, или од англиското говорно подрачје, јас сум за купување на оригиналните дела, колку и да се овие преведени изданија екстра, делукс, совршени. Сепак, со цената на оригиналите не можат да се натпреваруваат. За останатите стрип школи - прв избор. Заедно со уште неколку издавачи од Хрватска, кои дополнуваат во понудата, мислам дека се апсолутно најдобрите издавачи во последниве сто години (целокупно уредување на изданието, пристап, превод и адаптација, дизајн, припрема на изданието и печат).


29 Oct 2013, 03:54
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Jul 2010, 09:08
Posts: 8298
Location: Skopje
Reply with quote
Excellent answer :mrgreen:

_________________
The only thin line for a man to be on, is the one between motivation and inspiration.
Во сон се родив, во сон живеам, во сон ќе умрам.
Thieves get rich and saints get shot and God don't answer prayers a lot.


29 Oct 2013, 13:11
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Се е релативно, зависи како гледаме на работите. Технички - да, најдобри се. Кому тоа му е најбитно - најдобри ќе му се. Но затоа цените се прилично солени за балкански услови. Но ок е да има и таков издавач, со суперлуксузни изданија.

За мене лично, во моментов најдобар издавач е Дарквуд - овозможува стрип задоволство по многу ок цени, од сите стрип школи, попристапни се за поголем број на читатели, со што влијаат значително повеќе за развој и ширење на стрип култура на цел балкан.


29 Oct 2013, 17:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote

_________________
ејм фор д бушес!


29 Oct 2013, 17:51
Profile WWW
Reply with quote


30 Oct 2013, 15:09
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Брајан го сподели на фб, еве ја овде на форум - интервју со газдата на Фибра:

http://www.jutarnji.hr/marko-sunjic-kak ... a/1139746/


15 Nov 2013, 23:59
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
plan za 2015/2016 :o

Aya 1
Batman: Absolute Dark Knight
Batman: Absolute Dark Victory
Batman: Absolute Long Halloween
Batman: Absolute Year One
Bosonogi Gen 3
Bosonogi Gen 4
Buda 1
Buda 2
Buda 3
Buda 4
Čudovište iz močvare 3
Čudovište iz močvare 4
Čudovište iz močvare 5
Čudovište iz močvare 6
Družina sumraka
Fables Deluxe 1
Fables Deluxe 2
Fables Deluxe 3
Fables Deluxe 4
Fables Deluxe 5
Gluhe laste 3
Gluhe laste 4
Hitman 3
Hitman 4
Hitman 5
Inkal reprint
Jonathan Integral 3
Jonathan Integral 4
Ken Parker 80
KOLORKA 40 Jednog proljeća u Černobilu
KOLORKA 41 Kabaret Folies Bergere
KOLORKA 42 Atentat
KOLORKA 43 Treći zavjet
KOLORKA 44 Sami
KOLORKA 45 Medvjeđa koža
KOLORKA 46 Sedam života kopca
KOLORKA 47 Kililana song
KOLORKA 48 Quai d'Orsay
KOLORKA 49 Nao of Brown
KOLORKA 50 Fins de siecle
KOLORKA 51 Juan Solo
KOLORKA 52 Eppes de verre
KOLORKA 53 Antares
KOLORKA 54 Plume aux vents
KOLORKA 55 La mort de Staline
KOLORKA 56 Jonas Fink
KOLORKA 57 Les derniers jours de Stefan Zweig
KOLORKA 58 Saigon-Hanoi
KOLORKA 59 Les gens honnêtes
KOLORKA 60 Le cahier bleu
KOLORKA SPECIJAL 10 Američki kinez
KOLORKA SPECIJAL 11 The property
KOLORKA SPECIJAL 12 Fun home
KOLORKA SPECIJAL 13 Mi, mrtvi integral
KOLORKA SPECIJAL 14 Moj loše nacrtan život
KOLORKA SPECIJAL 15 Enigma
KOLORKA SPECIJAL 16 Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth
Kriminal 5
Kriminal 6
Matteo 3
Matteo 4
Negro Blanco 3
Negro Blanco 4
Negro Blanco 5
Nošeni vjetrom Integral 1
Nošeni vjetrom Integral 2
Oda Kirihitu 1
Oda Kirihitu 2
Opskurni gradovi 8
Opskurni gradovi 9
ORKA 31 Hombre
ORKA 33 Sergio Toppi Omnibus
ORKA 34 Epileptičar
ORKA 35 Frank Cappa
ORKA 36 Magnus omnibus
ORKA SP 01 Eternaut reprint
ORKA SP 21 Piletina sa šljivama
ORKA SPECIJAL 22 Zoo in Winter
ORKA SPECIJAL 23 Alvar Mayor integral
ORKA SPECIJAL 24 Blankets
ORKA SPECIJAL 25 Heute ist der letzte tag vom rest deines lebens
ORKA SPECIJAL 26 Les Anees douces
ORKA SPECIJAL 27 Embroideries
ORKA SPECIJAL 28 Le rapport de Brodeck
Paul 2 Paul goes fishing
Poslije Inkala Integral
Punisher Max 1
Punisher Max 2
Rip Kirby 13
Rip Kirby 14
Rip Kirby 15
Rip Kirby 16
Sandman 3
Sandman 4
Silas Corey 2
Transmetropolitan 3
Transmetropolitan 4
Transmetropolitan 5
Trgovina 2
Tvrđa parada
Tvrđa Zenit 3
Tvrđa Zenit 4
Živi mrtvaci Omnibus 2
Živi mrtvaci Omnibus 3


28 Dec 2014, 14:47
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Auuu tretina da izdadat od ova em braos em ojdovme bankrot :mrgreen:

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


28 Dec 2014, 14:53
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Pekolna najava na Fibra, plan za 2016/17 ufff


_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


01 Mar 2016, 23:16
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
ќе издржиме пак. :D


03 Mar 2016, 21:56
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Tesko Fich, ako ovaa prethodnata ne me ubi ovaa ke me otepa. Strasni naslovi

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


03 Mar 2016, 22:36
Profile
Џуниор Џедај

Joined: 11 Sep 2014, 10:34
Posts: 16
Location: Битола
Reply with quote
Знајш како велат: то шо нема да те убие, само ќе те напрај посилен ...
Некој и ги вртат стрипојте (купи-прочитај-продај), ама шо да речат тие шо ги чуват :)

Интересно е шо на линкот шернат од Фибра на ФБ:имаше еден подолг коментар во кој еден тип го обвинваше Маркос дека статијата е нарачана реклама за Фибра (шо до негде можи е и точно, btw), дека е капиталист кој пробва да ќари на стрипофилите, дека од stripovi.com ги избркал сите шо му пречеле, дека неколку месеци нема ништо издаено, и нагаѓаше дека Фибра можи да е пред колапс. Арно ама, следниот ден коментарот мистериозно го снема (говор на омраза :) ?), а по неколку дена Фибра излезе со нуклеарниоф арсенал.


03 Mar 2016, 23:28
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Pa dosta od stripovite so sum gi kupil od Fibra stojat (mada i dosta sum prodal ili smenil), a dosta od niv gi imam i vo angliska verzija, da gi cuvam site bi sakal, ama ne e izvodlivo. Moe mislenje e deka Fibra e najdobar strip izdavac na ovie prostori, kako sodrzinski taka i od tehnicka gledna tocka (pak ke recam od Fibra sum imal edvam pettina od naslovite a procital 90% pa kolku tolku imam uvid vo nivnata produkcija). Za Markos nisto cudno po pisuvanja na forumi sum steknal takov vpecatok kako so pisuvase toj izbrisan komentar na fb ama deka si ja tera coeko rabotata alal mu vera a taka i treba, za stripovi.com imam milion komentari (gi pratam od start a clen sum od 2003) ama toa nekoja druga prilika. (Momentalno go rendaa Marko na darkwood forumot) ama i toa e del od rabotata, koga si direktno vrzan so izdavastvo ke bidis na javen tapet celo vreme, dali za falenje dali za plukanje, toa si odi so rabotata, a nemoj da mislis deka i tie "raspravii" ne se negovo delo, bilo kakva reklama e dobra reklama, a i ne mu e prvpat, bitno duri drugite se macat deckoto si cepi bez zastoj i alal neka mu e. :)

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


04 Mar 2016, 00:29
Profile
Џуниор Џедај

Joined: 11 Sep 2014, 10:34
Posts: 16
Location: Битола
Reply with quote
Апсолутно, секој публицитет, па и лошиот, на крајот испаѓа добар :), зато шо сепак нешто се збора за издавачот. А то дека бркал луѓе од форуми, имам слушано дека ги бркал пиративе и дека успеал да издејствува сканирани изданија да бидат тргнати, шо е и нормално, зато шо и самиот е издавач. Се сложвам дека одлично си ја брка работата и најмногу благодарение на него на екс-ју просториве видофме дека на подолг рок можи да успеј нешто шо не е Бонели боранија :) (не дека е првиот, ама изгледа е најдолговечниот). Ете и Дарквуд почна да се занимава со издаваштво и последно време тргна поамбициозно, дури издаде и срски изданија на некои изданија о претходно ги издаде Фибра. А според негови изјави во интервјуа (шо сигурно можи да се проверат), има постигнато барем два забележителни успеси, шо се стварно за почит: прво, лиценцата за Астериос Полип не се добивала така лесно, зато шо сопственикот на правата барал изданието да биди печатено на рециклирана хартија која ја произведувале многу ограничен број на фабрики во Кина. Фторо, за некое издание од скенот на оригиналот напрајл фонт и со него го издал хрватскиот превод. На афторот то толку му се бендисало, шо после барал да му го откупи фонтот и сите следни изданија било каде во светот да бидат со тој фонт. Маркос вели дека фонтот му го отстапил бесплатно, бидејќи сметал дека нема поголемо признание за него дека напрајл добра работа.

Нејсе, кучињата си лајат, караванот со изданија си врви, и нека продолжи да си врви...


04 Mar 2016, 07:02
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
како кај нас не се најде некој таков зол капиталист да не искористи нас стрипофилите...


04 Mar 2016, 18:10
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
Bullseye Fich toa i mi bese vo subkontekst na pogore napisanoto. :roll:

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


04 Mar 2016, 21:50
Profile
Џуниор Џедај

Joined: 11 Sep 2014, 10:34
Posts: 16
Location: Битола
Reply with quote
Кај нас обично акцентот појќе е на „зол“ отколку на “капиталист“ ...
Башка, фкупните тиражи шо Фибра ги продава низ екс-ју просториве се поголеми отколку шо се продавале Бонели изданија на бутки во времето на Дневник, така да се’ е кажано ... не сме исплатливи како пазар.


05 Mar 2016, 17:18
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Ве читам и ме фати смеа!
Дали тоа некој напиша дека некој издејствувал да бидат тргнати скенирани изданија од форумиве :lol:
Луѓе, тоа не е за почит бе, тоа ерес, па да не беа скенирани стрипови пола од нас ќе останевме со прстот у уста, ПРАВДА ЗА СЕКНИРАНИТЕ СТРИПОВИ

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


05 Mar 2016, 19:23
Profile
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 18 Nov 2014, 01:07
Posts: 375
Reply with quote
@ Meskov: Da. Markos izdejstvuva da se trgnat skenirani stripovi od stripovi.com (a i ne samo Markos poddzan i od drugi izdavaci) so i e normalna rabota imajki vo predvid deka e izdavac, a na denesno vreme da si izdavac e za pocit barem za mene. Kaj vide deka nekoj go fali i pocituva zaradi trganje na skenovi jas stvarno neznam, se bese pisuvano kako fakti sto gi znaeme za Markos od stripovi.com i od drugi forumi a ne slavenje na skenobrisacite, gresno si procital (razbral). Temata skenovi i hartija e druga, digitalni originali i hartija treta itd. :D

_________________
"You gonna do some prayin' for me, boy. And you better pray good."


05 Mar 2016, 20:07
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 79 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron