[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Препорачај книга
It is currently 29 Mar 2024, 00:05



Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Препорачај книга 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 10:10
Posts: 4689
Location: Skopje, R.Macedonia
::
Reply with quote
Vo nedostatok na vreme za chitanje hard copy knigi, se prebaciv na audio knigi. Za sladokuscite na Sci Fi knigi (dokolku ne gi imate chitano/slushano) bi izdvoil nekolku:

1. Hyperion- Dan Simmons:
Image
Prvata kniga od takanareceniot Hyperion Opus. Prikazna na grupa lugje koi se na adzilak kon Hyperion-Misteriozna planeta, del od Mrezata (site planeti koi gi kolonizirala coveckata rasa vo nashata galaksija), sedishte na tn Vremenski grobnici, dom na mitoloshkoto sushtestvo Sriek (Shrajk) koe spored legendata ostvaruva edna zelba (kolku i da e taa nevozmozna). Sekoj od protagonistite ja raskazuva svojata prikazna zoshto e del od adzilakot. Knigava ima sceni koi se vrezuvaat u glava, odlichen stil na naracija, dijalozi i razrabotka na karakteri. Prikaznite se unikatni.

2. The Fall of Hyperion- Dan Simmons:
Image
Prodolzenie na Hyperion- mnogu povekje akcija, politichki igri i zaokruzuvanje na individualnite prikazni na protagonistite od prvata kniga. Mislam deka ovaa kniga duri povekje me bendisa od prvata.

3. Heretics of Dune- Frank Herbert:
Image
Pretposlednata kniga od Dune sagata. Se sluchuva nekolku stotici godini po smrtta na tiraninot Leto II Artreides. Prikaznata e orientirana okolu sestrinstvoto na Bene Geserit i nivnite politichki igri za opstanok na istoto. Zeni voini (fazon na Sci Fi Amazonki) koi se vrakjaat posle nekolku stotici godini od neistrazenite prostranstva na univerzumot da gi porobat site planeti vkluchuvajki ja i Arrakis. Pravo uzivanje.

4. Chapterhouse Dune- Frank Herbert:
Image
Poslednata kniga od Dune sagata (napishana od F.Herbert) doagja kako sequel na Heretics of Dune. Odlichna kniga. Malku me razocara na krajot, ali toa e moe mislenje. Vredi da se chitne/slushne.

5. EnderVerse- Orson Scott Card:
- Ender's Game - srdechna preporaka. Filmot e dobar, ali ne se sporeduva so knigata.
- Speaker for the Dead - Ocekuvav sci fi drama/akcija, dobiv poishe semejna drama na planeta koja ja kolonizirale Portugalski katolici koi stapile vo kontakt so zitelite na planetata Pigies (taka oni gi vikaat). Ne e losho. Mnogu filozofiranje dodushe...
- Xenocide - Prodolzetok na semejnata drama i filozofiranjeto, samo ovoj pat ima i igrach od planeta populirana so opsesivno -kompulsivno poremetuvanje. Dosta podobra od Speaker for the dead.
- Children of the Mind- krajot na prichata za Ender i negovoto semejstvo. Pak ima filozofiranje, ali generalno dobro shtivo.
- Ender's Shadow- E sea so ovaa kniga treba da se prodolzi ako ve bendisala prvata kniga. Se bavi so pochetocite i shkoluvanjeto na Bean- najsitniot i najmlad kadet vo voenata akademija, a voedno i najpotcenetiot chlen od eskadronot na Ender. Knigava ja stavam ramo do ramo so Ender's Game. Srdechna preporaka.
- Shadow of the Hegemon- Politichki i voeni igri, posle xenocide-ot na insektoidite, na Zemjata kade kadetite posle vojnata shkola si gi sobiraat zemjite od kade bile regrutirani, za da ja eksploatiraat nivnata ekspertiza kon krajnata cel - totalna dominacija na Zemjata. Prodolzenie na prikaznata za chlenovite na eskadronot na Ender.
- Shadow Puppets - kako i prethodnata. Zabavna i brza. Prodolzenie na prikaznata za chlenovite na eskadronot na Ender.
- Shadow of the Giant- kulminacija na situaciite vo svetot koja e napravena od voenite kadeti. Kraj na prikaznata na Bean. Preporaka.

_________________
Креирајте македонски стрипови.
Читајте македонски стрипови.
Купувајте (по воља) македонски стрипови.


09 Jul 2015, 11:33
Profile WWW
Суперхерој Под Стечај
User avatar

Joined: 08 Mar 2010, 22:10
Posts: 281
Reply with quote
Искрен да бидам не сум фан нити ги имам гледано филмовите со тоа се подразбира дека и книгата ја немам купено но сигурен сум тука има фанови на ова.

Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know- СО ПОПУСТ ОД 1349 НА 944 мкд
Image

Нарачај онлајн на http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=76002


21 Jan 2017, 23:39
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron