[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Disney
It is currently 04 Mar 2024, 14:52Reply to topic  [ 7 posts ] 
Disney 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Мислам дека Дизни заслужува посебна тема каде може да се споделат информации, новости, клипови од нашите омилени цртани, стрипови, зезалици, линкови, а и дискусиите околу нив се секако неминовни.

Еве нека прво нешто овде биде долгометражниот цртан Мики и Волшебниот Грав (со македонски превод, МТВ1 рип :) )

http://www.imdb.com/title/tt0168071/11 Jan 2012, 07:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
ja gi citam redovno dizni stripcinjata, (pretezno donald duck), do 300 i kusur sum stignat :D

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


11 Jan 2012, 15:12
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Неколкуте Микијеви Алманаси, Забавници, Дизниленд, кои ги имам од детството, ги чувам ко да се од злато :)

А по светот фрчат еден куп реизданија и компилации од класичните дизниеви стрипови , ретроспективи на одредени автори како Карл Баркс, Готфредсон... :)

Image

Image

Image


11 Jan 2012, 22:36
Profile
Reply with quote
Изданијата од Фантаграфикс се одлични. Се надевам дека финансиската состојба ќе дозволи купување на овие изданија, некогаш.


08 Jun 2012, 23:14
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Na okno.mk prevele cela epizoda na makedonski so Pajo i Bajo :D

Celiot strip za citanje, ovde: http://okno.mk/node/28890

Download na pdf fajl, ovde: http://okno.mk/sites/default/files/Tlev ... 0vojna.pdf

Preview:

Image Image


14 Jun 2013, 18:55
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Интересна анализа на Венко Андоновски :)

Зошто јунаците на Дизни носат бели ракавици?

http://reper.net.mk/zosto-junacite-na-d ... i-rakavici

Image


16 Jul 2013, 22:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
dobra e....vcera ja citav....

_________________
ејм фор д бушес!


18 Jul 2013, 00:37
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 7 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron