[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Belgium balloon parade celebrates comics
It is currently 05 Jun 2023, 00:17Reply to topic  [ 5 posts ] 
Belgium balloon parade celebrates comics 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
Comic books are at the heart of Belgian culture and history and the capital of Brussels celebrated the art with a parade of huge balloons for the second year running.

Image

The weather was very Belgian too, threatening a severe downpour, as a small team of Americans, specially flown in from sunnier San Diego, inflated the balloons.

The huge floating creatures were comic book characters known worldwide ranging from Ninja Turtle to the Smurfs and Betty Boop.

Brussels wants to promote its proud comic heritage which gave us Tintin, Spirou and the Smurfs, amongst many others.
Image

The parade was part of a series of events celebrating what they called "the 9th art" - coming down the list after poetry, cinema and television respectively.

Aficionados were treated to a special exhibition of 60 comic strip authors and on Saturday the city distributed free comic books from a giant bookshelf with people invited to draw comics alongside professionals.

The Belgian Centre of Comic Strips (CBBD) gave free tours.

Image

Although there were few at the start of the parade, the centre of town was packed with onlookers and children as the balloon figures entered the narrow streets of the centre of Brussels.

On Saturday night there was a spectacular light and sound show on the Place Royale where organisers projected comic strip images and 3D animation on the old buildings around the square.

________________________
Видео
http://www.3news.co.nz/Belgium-balloon- ... fault.aspx

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


13 Sep 2010, 12:08
Profile YIM WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
....epa barem baloni mozat kaj nas da naduvaat..........ti ..bam ....


13 Sep 2010, 19:52
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
aj kje pustam naskoro edna reportaza za brisel,
pred da odam valencia pominav eden den tamu, cel grad e so stripski motivi, ima duri i muzej na stripot, koj za zal ne raboti vo ponedelnik... i edvaj se naogja po toa ulicite, ama go najdov nekako...
coming soon ;)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


13 Sep 2010, 20:19
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 05 Jul 2010, 19:04
Posts: 3551
Location: Скопје
Reply with quote
Штрумфчето е супер. :D

_________________
"There is a power beyond good and evil.The power to create,and the power to destroy!"-Dark Phoenix
The X-Men are dead.Long live the X-Men.
X-Men isn't a comic book. It's a drug.


13 Sep 2010, 20:34
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Мислам дека ова е соодветна тема за текстов:

Белгија- земја со најмногу стрип-уметници по квадратен метар

http://www.plusinfo.mk/vest/20659/GALER ... aten-metar

Музејот на стрип во Брисел е сигурно една од наjинтересните културни институции во главниот град на Белгија, која е очигледно многу горда на својата богата традиција во создавањето на деветтата уметност, пишува хрватски „Т портал“.
Во зградата со површина од 4.200 квадратни метри, изградена во 1906 година во стилот „art novea“ се чуваат 40.000 примероци од стрипови, а целиот музејски комлекс годишно е посетен од над 200.000 посетители.
Затоа Белгиците сакаат да се пофалат дека се држава со најмногу стрип уметници по метар квадратен метар, а во овој музеј се чуваат дела на 700 различни домашни автори.
Еден дел од постојаните постановки во музејот се посветени на објаснувањето на практичната страна на цртањето на стрипот, како тоа изгледа од првата линија до конечниот производ.

Една од постојаните музејски поставки претставува приказ на практичната страна на создавањето
стрипови, односно нуди слики за тоа како се создава еден цртеж, од првата линија, па се до комлетната обоена слика.
Посебна изложба е посветена на делото на белгискот стрип-цртач Боб де Мур и неговиот однос кон морето каде се лоцирани некои од неговите најинтересни дела.
Де Мур еден период соработувал и со Ерже со кој во 1966-тата година патувал на бродот Раине Астрид и тоа во мисија на трагање по инспирација за создавање на еден од стриповите за Тинтин, поконкретно на епизодата „Морските кучиња на Црвеното море“.
Оттогаш во делата на Де Мур доминира морското синило, затегнатите едра, ветерот и бродовите, а се појавува и еден од неговите најпознати ликови, бродскиот собар Кори.
Во овој музеј се наоѓа и најбогатата библиотека на стрипови која на посетителите им нуди околу 3.000 он-лајн стрипови на 36 различни јазици.

Минатите две недели Брисел е во знакот на Тинтин.
Огромни постери ја најавуваа светската премиера на филмот „Авантурите на Тинтин: тајната на еднорогот“ во режија на Стивен Спилберг и ја доживеа својата светска премиера токму во татковината на Ерже, автор на стрипот „Тинтин“.

Во Музејот за стрип една цела поставка е посветена на Тинтин, а во сефовите на музејот има уште 7.000 оригинални цртежи од овој јунак во авторство на Ерже.
Од поставките на овој музеј може да се заклучи дека покрај Тинтин во Белгија се создадени и штрумфовите, хумористичниот каубоец Лаку Лук, како и чудното животно Марсупилами.

Восхитеноста на Белгијците од својот придонес во развојот на деветтата уметност може да се види буквално во секој дел од градот каде сцени од познати белгиски стрипови се насликани на големи мурали.
Постојат и туристички тури за разгледување на сегмените посветени на деветтата уметност.
Во книжарниците секогаш има слободни места за стрип изданијата, има и огромен број книготеки специјализирани само за стрип, додека белгиските весници се преполни со текстови посветени на оваа уметност.
Белгија исто така е еден од најголемите извозници на стрипови. Секоја година во оваа земја се објавуваат дури 40 милиони примероци, од кои 75 проценти се извезуваат.


Image Image Image


04 Nov 2011, 22:57
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: