[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Dylan Dog
It is currently 07 Dec 2023, 13:24Reply to topic  [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Next
Dylan Dog 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
:)

Rob Zombie To Direct, Co-Write + Co-Produce Film About Groucho Marx

http://loudwire.com/rob-zombie-groucho-marx-movie/


19 Jun 2015, 18:51
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
13 одлични илустрации - Dylan Dog Monsters:

http://www.fumettologica.it/galleria/dy ... nonaarte01


04 Jul 2015, 04:14
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Повеќе за Topolino бр. 3094, овде: http://bonellis2.blogspot.com/2015/03/m ... n-dog.html

:)

Image


05 Jul 2015, 01:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Браво! :D

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


05 Jul 2015, 07:59
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
^ Абе како не им е сТрам, го Микинизираат Дилан Дог!!! Кај си бе Ацика, да им се нае&e$ мајката на овие што мајтап прават со ваков вонсериски јунак, познат на Балканов и пошироко...уф, се занесов, мислев за Загор беше муабетов...

Енивеј, прочитано:

Image

Ubica je medju nama VC#34 Оцена 9иполнакајдесет/10

Стариот Добар Чичко Склави. Знае да изненади позитивно. Приказната е нормално некаков омаж (по насловницата нели, потсеќа на Норман Бејтс и неговата драга мајка :D ) ама има нешто и во цртежот на Стано :geek: ...Neo, приказна ко за тебе. ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Jul 2015, 13:15
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


06 Jul 2015, 00:21
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Јас не сакав тоа да го потенцирам (за која филм станува збор, иако - исто/слично сиже има и Психо, нели? ;) ) , затоа што можеби некој ќе го чита овој број, па да не му откривам (пре)многу. Мене што најмногу ме плени беше моментот на

п.с. Прашање:Дали знаете KOJ( или ШТО) е -от на Психо филмот? ;)
Одговор:

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Jul 2015, 20:33
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Мислам дека веќе во предговорот беше кажано за кој филм се работи дека е омажиран :) не е некој спојлер, ама ете, кај оваа епизода такво искуство имав... некогаш баш напротив, уште на сам старт ко ќе ми текне од каде е зајмена идејата не ми засметувало воопшто, но овде малку ми го намали впечатокот :)


06 Jul 2015, 20:52
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Кавер за ДД едиција во Чиле :)

http://el-andyjack.deviantart.com/art/D ... deviations

Image


16 Jul 2015, 04:42
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


17 Jul 2015, 23:07
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Image

Дечки, само што го видов ова на фб страната на Весели Четвртак :)
Еве за што се работи, само ова дознав:

Meke korice, ipak se radi o izdanju za kioske.
Nulti broj ima isto strana kao i svaka redovna epizoda.
Nije boja.

..ovo je nulti broj nove edicije. Niste videli najavu u DD #97?

----------------------------------------------------
Uvodnik, Dilan br. 97: Kovčeg čuda, uglavnom piše da će biti u nultom broju u septembru objavljene ako sam dobro razumeo epizode koje nisu deo Kolor edicije, a pripadaju Bilottinoj liniji, edicija će se zvati planeta mrtvih, zamišljena je kao godišnjak, tako bi valjda trebalo da izlaze Bilottine priče u Italiji, biće kiosk izdanje, i to je otprilike ukratko to.
----------------------------------------------

Можно е да се работи за следново издание, ќе видиме:

http://www.ilbardelfumetto.com/index.ph ... ow&id=2062

http://www.fumettologica.it/2014/07/cro ... ntervista/

------------------------------------

Убаво време е да си фан на Дилан Дог, едиции има колку сакаш :geek:


28 Jul 2015, 15:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Богами да!
Ги читам овие од М комикс кој се од бр.200 па нагоре и ептен ми праат мерак, па дури и Барбато ми напраи мерак у две епизоди мислам. Дефинитивно ќе се набави нешто од новиве едиции, ДД како да се враќа на прав пат (паралела правам со првите дваесетина броја од Весели кои ми беа гној)

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


28 Jul 2015, 15:17
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image

Užas u visinama DD VEC 95 оцена 7/10
Ова ќе беше совршена прказна ако завршеше како психолошки хорор, отколку со нешто вонземно.
Ставот од летањето е доволен хорор кај некои луѓе...

Image

Dylan Dog Predstavlja - Almanah Straha 14 оцена 9/10
Дилан Дог, под влијание на чуден звук, се онесвестува.
Штом се враќа при свест, има убиен леш до него.
Сите докази упатуваат на него...и тоа неколку пати се повторува.
Дали Дилан е убица?
Добра приказна.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Aug 2015, 13:54
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Novi varvari - DD VC 78 (Рекиони / Бриндиси)

Рекиони овде нафрлил интересни идеи, има одлични сцени во една постапокалиптична ситуација, има дилановска атмосфера, сето тоа потпомогнато од стариот и добар Бриндиси, на хартија делува дека сите состојки се тука за да ова биде супер епизода, но за жал, целината не ми е некако најдобро склопена. Добра епизода секако, ми направи мерак, но ми остави впечаток дека имаше потенцијал да биде уште подобра и помоќна. 7/10

Image


10 Aug 2015, 13:59
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Превртената Пирамида ДД СП 1 / ( Де Нардо / Рои )

Генерално занимлива архео-хорор приказна: Дилан треба да ги разоткрие тајните околу наводно изградената превртена пирамида во лондонското подземје. Де Нардо овде ја погодил динамиката и покрај линеарното раскажување, вниманието ми беше фокусирано, а мистеријата на убав начин постепено се разоткрива. Крајот содржи малку климава кулминација, но тоа не е ништо ново, често им се случува на повеќето сценаристи. Рои го црта за мене омилениот алтернативен Диланов свет и тоа секако дека ми го зголемува уживањето, но и објективно сметам дека, ќе се согласите, неговите чудовишта и суштества "од другата страна" се најморничави, што секогаш дава една димензија плус на стрипот и го збогатува хорор моментот. Солиден специјал кој вреди да се прочита и да се има - технички, изданито на М-Комикс е супер. 7/10

Image


15 Aug 2015, 22:37
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image

Ковчег чуда VC 097 оцена: 1/10
Лошо е кога имаш идеја...па немаш идеја...па баш и не си сигурен...ама женска да има...и нешто убиство ...и овај...а...што уствари сакав да кажам??? Е ТАКВА е оваа епизода. Папазјанија без почеток, средина или крај. Важно е „нешо да се дешава“.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


18 Aug 2015, 10:46
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


25 Aug 2015, 19:57
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Наскоро, број 350 во Италија. Амбросиниеви прекраснотии (во боја) :)

Image

Image


DYLAN DOG 350
Frequency: monthly
LACRIME DI PIETRA (TEARS OF STONE)
Release: 29/10/2015
Plot, script and artwork: Carlo Ambrosini
Colors: Giovanna Niro
Cover: Angelo Stano

"Dylan visits a convalescent Bloch, who's hospitalized after a difficult surgery… To his surprise, the Nightmare Investigator finds the former Scotland Yard inspector utterly in love with Crispille, a beautiful blind girl from Portugal that he have just met… Why are the girl's tracks crossing paths with a criminal’s, who has been released just a few days ago? What’s the mystery hidden in her past? And what’s her relationship with the Blessed Crispille, a Portuguese saint whose statue stands in front of the hospital’s chapel?"

-------------------------------------------------------------------------

Насловна за новото Макси издание во Италија:

Image

------------------------------------------------------------------------

Конечно деновиве излегува и новонајавеното издание од ВЧ за кое прокоментиравме неколку постови погоре.

Image


17 Sep 2015, 02:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


17 Sep 2015, 22:26
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Да дообјаснам за едицијава, од тоа што се доинформирав:

- едицијава си е црно-бела, а не колор како што потајно се надевав (ме залажаа 2-те кратки приказни од Колорфест)
- ќе ги покрива приказните од Билота од овој алтернативен свет во блиска иднина каде Лондон е зомбифициран.
- засега во Италија има само три такви приказни. 2 кратки, кои биле издадени во Колорфест во Италија ќе си бидат издадени во Обојени Програм (едната веќе бидна), а третата која била дел од е оваа сега што излегува како нулти број од новава едиција.
- Понатаму како ќе излегува специјал во Италија, така хронолошки ќе излегуваат наредни броеви во едицијава бидејќи паднала одлука во Бонели сите наредни броеви од Специјал изданието да бидат работени од Билота во тој алернативен свет.
- Единствена дилема ми е дали овие 2 кратки приказни кои се дел од Колорфест, ќе бидат репринтани и додадени во некој број од самава едиција, за да биде комплетна сама за себе, или ќе бидат оставени да си бидат дел само од ОП. Не е ни толку битно.

Дополнително инфо за наредниот во Италија, Специјал бр.29 (кој ќе биде уствари број 1 од едиција Планета Мртвих од ВЧ),

овде: http://www.sergiobonelli.it/gallery/391 ... orti-.html

Image


18 Sep 2015, 00:57
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Ѕе! :) (сликава ја дрпнав од твитер)

Image


20 Sep 2015, 00:26
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Dilan Dog: PLANETA MRTVIH

http://cultofghoul.blogspot.rs/2015/09/ ... rtvih.html

Супер осврт за новото издание и нултата еизода :)


27 Sep 2015, 17:00
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
^ Одлично. Чекаме на Бункер сега.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


27 Sep 2015, 17:04
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image

Dylan Dog Ludens Almanah Straha XV оцена 5/10

Ништо посебно.
Повеќе се сеќавам на предговорот ((Силните) жени во хорор жанрот) отколку на самата приказна...

Image

Dylan Dog & Marty Mistere - Posledna stanica: Uzas! оцена 10/10

Десеткава е од носталгични причини: никогаш ја немав прочитано оваа (па, да ја наречеме прва средба - иако и двајцата раскажуваат за претходна дружба) и среќавањето на двајцата помошници меѓусебе. Додека пак втората нивна дружба („Крај Света“) ми е читана неколку пати, а се повикуваат на - оваа епизода (зашто не се дружат често). Линк - ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


08 Oct 2015, 21:43
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
:geek:

Image


26 Oct 2015, 21:33
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron