[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Dylan Dog
It is currently 05 Dec 2022, 02:18Reply to topic  [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Next
Dylan Dog 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


30 Mar 2015, 20:43
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Крале, овие последниве 2 не ти беа читани во издание на ВЧ?

Image Image


30 Mar 2015, 23:32
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Nemam sekavanje deka sum gi cital - pa sega mi dojdoa ko "ganc" novi. :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


30 Mar 2015, 23:38
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
И да си ги читал - се забораваат, знам. Ги гледам некогаш насловните од постари броеви и знам дека ми се читани ама да ме утепаш нема да ми текне што била приказната (добро со пиштол на чело може и ќе ми текне :mrgreen: ). Секако, исклучок се најдобрите и пооригиналните епизоди, кои потешко се бришат од меморија, ама такви се околу 25%.


31 Mar 2015, 09:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Процентот кај мене е многу помал.
Еве, си ги гледам ВЧЕРАШНИТЕ оценки за погорниве епизоди, и во моментов би им ставил пониска оценка на сите. (затоа, додека сум во еуфорија ги оценувам, затоа што после или ќе ги заборам или ќе ги „заколам“ со оцената... :) )

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


31 Mar 2015, 09:52
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
^ Крале, мислам дека 25% е реален процент, не дека 25% се 10ки од овие 90тина епизоди од ВЧ, ама сигурно има 1/4-тина, кои ми се со оценка од 8 па нагоре - 8 ја земам како оценка за многу добра накај одлична епизода.. оти ако е помал процентот, на пример 10-15%, не верувам дека ќе не држеше да продолжиме да читаме, а како гледаш уште тераме, ја, ти и многумина други ;)
-------------------------------

Vradžbina - VC 88 (Marzano / Roi )

Дилан, вуду магија и љубовен триаголник. Солидно напишано од Марцано ко за една ваква рутинска приказна. Рои овде ко да не се замарал премногу и не е на ниво како во други случаеви, иако имаше и неколку интересни решенија кај некои сцени. Епизода која е нешто над просек. 6.5/10

Image


05 Apr 2015, 14:24
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
мислам дека сте премногу благи со оценкиве :)
ова враџбинава ни со пиштол на глава не би извлекла појше од двојка кај мене :geek:


07 Apr 2015, 10:50
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
ете ти сега, мислев дури и на тројка, ама подсвеста не се дава толку лесно :)


07 Apr 2015, 10:51
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Barker, да имам исчитано колку тебе, може би бил построг :) Лично ќе кажам за себе, да ми беа до и испод 5-ка повеќето епизоди (5-ка како оценка за просечност, која не би ја препорачал), логично ќе беше да баталев читање Дилан Дог, но чим сеуште имам желба да ја прочитам секоја наредна епизода, ми значи дека сум релативно задоволен, не од сите, но од повеќето епизоди (од 6-ка па нагоре). Башка, има повеќе едиции, се чита и стари и нови материјали паралелно, сеуште ми е интересно да го истражувам серијалот.

Ќе додадам и дека не се согласувам со оние кои викаат дека старите епизоди биле злато a новите гној, таква генерализација ми е несериозна и црно-бела. Ја сум од поновите фанови кои читале паралелно и нови и стари епизоди и не сум носталгично врзан за старите приказни, па можеби малку пообјективно гледам на тоа дека поизбалансирана е разликата во квалитетот, иако да, процентуално почетниот период има поголем број одлични епизоди и повеќе хорор.


07 Apr 2015, 20:31
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
ма само истражувај и уживај нео ;)
ја го пратам серијалот од самиот почеток, и со тоа си давам за право да се “иживљавам“ врз секоја епизода за која мислам дека е ужас над ужасите :) (чекај да ми текнат неколку: Симфонија смрти, Шума убојица, Преживети у рају, Писма из пакла, Екстраосетилни осечаји, У сенци вулкана, Враџбина, Верна клијентела,Балзаматор, У глави убице, Да умреш од лепоте, Побуна аутомобила, све што е стрпано у макси изданијата... -ко шо гледаш углавном комбинацијата Рују/Косу ме убива у појам) и секоја година сум на мисла да направам селекција и да се ослободам од кршовите, ама тоа не значи дека ќе задржам се од 1-100 а другото у канта :)


09 Apr 2015, 09:41
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Рују/Косу е тандем снова, a конкретно за првиот, еве го овде моето мислење :)

ЛЕ-ЛЕ во овие што ги спомна како најубитачни, 3-4 имам набавени на хартија последниве месеци, фала за најавата што да очекувам :mrgreen: се надевам да бидат ужасни, што знае да биде забавно :)

А во однос на отарасување од тоа што е испод просек, ми паднала таа идеја повеќе пати на памет, еднаш ја пробав во пракса со овие од ВЧ, но на крај пак се враќав на тоа дека сепак Дилан ми е омилен па и просечните и лоши епизоди нека си седат по дома - ако ништо друго, каверите од Стано и предговорите од уредниците се добри :mrgreen:


09 Apr 2015, 17:45
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Магла (бр.7) / Барбато - Бриндиси

Сите надежи дека ќе биде ова одлична епизода поради авторскиот тандем, се распрснаа како меур од сапуница некаде при крај. Во еден парк за време на густа магла снемува луѓе, па по некој ден се појавуваат на тоа место, но во чудна состојба. Барбато ретко ме разочарува, но овде го направи тоа. Просечна мистерија, со предвидливи моменти и безмалку безвезен финиш кој не ми легна. Среќа Бриндиси ја црта епизодава, малку да поправи краен впечаток. 5/10

Image


18 Apr 2015, 03:05
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
успеав да си ја држам устата затворена додека паднаа првите коментари за маглава, да не ви кршам филм.
затоа сега неможам да уживам у моментот: хејт ту сеј ај толд ју соу :)))))))))))))))))))
:ветеримаглаодепизода:
на слична тема дури многу боље се снаоѓа Кјави у “Зверски брлог“


22 Apr 2015, 12:20
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Звијерски Брлог ја немам читано.. но се сеќавам на маглата во Misterij Temze (LUD), тоа е доста добра епизода на Кјави и Рои :)


22 Apr 2015, 14:58
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Паоло Мартинело

Image


26 Apr 2015, 22:19
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Новиот број од Обојени Програм, број 3, само што бил дистрибуиран во трафиките на Весели Четвртак :)
Се работи за оригиналниот Дилан Дог Колорфест бр.12, кој има 4 кросовер приказни со Нејтан, Марти, Мистер Но и Наполеоне!

Повеќе инфо, овде: http://www.sergiobonelli.it/scheda/3699 ... st-12.html

Image

Еве како тоа изгледа:

Image

Image

Image

Image


12 May 2015, 19:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
Убаво. Ќе ја чекаме следната тура во Бункер за ова.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


12 May 2015, 21:42
Profile
Надежен Луд Научник
User avatar

Joined: 25 Jan 2014, 23:55
Posts: 131
Reply with quote
Image

Ananga.

_________________
"My name is Ozymandias, king of kings: Look on my works, ye Mighty, and despair!"


17 May 2015, 02:32
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Драги диландогофили, убави новости за нас денеска :)
Летово ќе читаме два понови ДД Специјали, блaгодарение на

Се работи за следниве два оригинални броеви:

Speciale Dylan Dog N° 25

La piramide capovolta ("Превртената пирамида" , излегува во Јуни)

Release: 20/09/2011
Plot and script: Giuseppe De Nardo
Artwork: Corrado Roi ( 8-) :ugeek: )
Cover: Angelo Stano

This time the challenge for the Old Boy is to lead a group of fearless warriors through the mazes of an underground city built by a crazed architect under London; in the middle of it, there’s a temple designed as an unpside-down pyramid. It’s a race against the clock, chock full of dangers and threatening creatures, to avoid that the world is plunged into darkness by a bloody rite.

Image

---------------------------

"Sometimes death is not the worst thing that can happen!"

Speciale Dylan Dog N° 26

Release: 20/09/2012
Viaggio senza speranza ("Патување без надеж" , излегува во Август)

Plot and script: Giovanni Gualdoni
Artwork: Luigi Piccatto
Cover: Angelo Stano

In a strange and gloomy forest, somebody is hunting Dylan Dog just like an animale to be ruthlessly hounded. It's only the beginning of a long escape from a nightmare with eyes open, full of strange characters and unbelievable creatures. The only hope for salvation is to keep on going on, never turning back, even if you need to cross unnameable and frightening places.

Image


02 Jun 2015, 17:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Јас веќе за првиот специјалец, кој навистина многу ми се допадна, и сеуште ми е во сеќавање. А гледам дека и вториот специјалец, кој излага во август, е навистина примамлив... 8-) (можно е дури и пари да дадам за вториов :mrgreen: :twisted: )

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


02 Jun 2015, 17:34
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
@Krale: ете од кај ми била позната насловната, ти си пишал :) а пребарав и кај специјалите од Луденс и гледам дека го немаат издадено. Ти си читал скенлејшн, фино. 8-ца значи дека баѓи ти се допаднал, така да, добар знак за нас што чекаме да го прочитаме специјалот!

Одлична денешнава информација, во секој случај, за да ни биде денов убав (ако досега не ни беше).

Првиот специјал, ако не толку во приказната (мада знаел и Де Нардо да изненади позитивно) знам дека сигурно ќе уживам во цртежот на меастро Корадо Рои.

Вториот специјал едвај чекам да го читам - за Гвалдони немам претстава каков автор е бидејќи му имам читано само една од кратките приказни во Колорфестот на ВЧ (последната од 4-те), но тука е Пикато кој ми е убав за мое око во скоро секоја од неговите цртачки фази. Најмногу ме "попали" синопсисот за приказната, ми има шмек на нешто склавиевско, фантазморгично, што нормално е плус од сам старт, но ќе видиме во август дали очекувањата ќе бидат исполнети.


02 Jun 2015, 17:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Можеби поттикнат од новиве најави, периодов прочитав се што ми стоеше по хард дискот од овој јунак.
Различни приказни, со различни оцени - кои се добиени од моменталното расположение по прочитување на епизодата. :mrgreen:Сега за сега, толку. ;)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Jun 2015, 09:28
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
:o Машинерија си, свака част! Image

Ова се 1200 страни стрип, немој да кажеш дека се во еден ден прочита? :D


04 Jun 2015, 23:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Не, не, читав и други стрипови... :)
Просек ми е 2-3 стрипа дневно (вклучувајки и не-Дилан Дози). :)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


05 Jun 2015, 07:58
Profile
Магус Регуларус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 22:17
Posts: 1134
Reply with quote
Krale, sFaka chaS! Bravos!


05 Jun 2015, 13:53
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron