It is currently 28 Mar 2024, 17:49



Reply to topic  [ 1 post ] 
SONDER! 
Author Message
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
Sonder е игра без главни ликови, без негативци. Само избори. Научно-фантастичната авантура на битолското студио Kamai Media е малку поразлична игра во која играчот е слободен и охрабрен да преземе контрола врз други ликови за да ја креира приказната од нова гледна точка. Идејата зад ваквиот наратив е да се покаже дека еднa индивидуа, или во овој случај, еден карактер од играта, суди според неговата перцепција и неговата перспектива.

„Кога играте како некој лик во приказната, вие ги правите изборите наместо него – и тие избори имаат влијание врз состојбата на светот во играта, врз другите ликови и дури врз самиот лик кој го контролирате. Вашите избори во приказната ќе одлучат кој, ако некој воопшто, ќе ја преживее авантурата раскажана во играта.“, вели Петар Котевски, основач на Kamai Media.


Image



Ако некоја одлука изгледа ирационална, ако се ставите во улогата на тој карактер тогаш таа ќе добие смисла. Конечното прашање е дали постои лоша или добра одлука, или се зависи од околностите под кои е направена. Името Sonder доаѓа од Џон Коениг кој во The Dictionary of Obscure Sorrows го опишува моментот кога станувате свесни дека и на случајните минувачи животот им е доволно искомплициран од изборите кои ги имаат направено.

Превземено од тука http://it.com.mk/bitolskoto-gejming-stu ... ra-sonder/


Ги знам дечкиве-алал им вера....

_________________
ејм фор д бушес!


11 Nov 2013, 22:17
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 1 post ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron