[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Графички дизајн и слични субверзивни дејанија
It is currently 27 Nov 2021, 15:44Reply to topic  [ 110 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Графички дизајн и слични субверзивни дејанија 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Може добро е и за ова да има едно ќоше. Темава е овторена, кој дизајнишел за „префинета“ клиентела, или за замислен (не)пријател, слободно нек постира.

Дизајни за хартиени чаши.

Image
Image

Флаер за насилство т.е. против.

Image
Image


01 May 2010, 08:11
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
чашите џам
насилството тро многу елементи за мој вкус(знам дека такви барат :))

_________________
ејм фор д бушес!


01 May 2010, 14:21
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Image

Trebase da bidi za plakat za pijano koncert, ama se otkaza i si ostana ova :)

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


01 May 2010, 17:51
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 24 Jan 2009, 16:35
Posts: 5116
Reply with quote
Image

Od fakultet nesto, korica za kniga, tema: Somnitelno lice(ocigledno :D)

_________________
http://darkoristevski.blogspot.com/


01 May 2010, 18:05
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
да чепнам низ компјутер, може нешто останало од маркетинг времето...
то броз кафе и сл....

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


01 May 2010, 19:15
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Image

Плакат за македонски филм. Еве кратка содржина бидејќи тешко некој да го има гледано ;)

Еден ден спроти земјотресот во Скопје, се запознаваат Вили Милер, германски диригент на пропатување низ Македонија, и Јана, млада девојка, студентка. Нивната повторна средба е после неколку години кога Вили Милер диригира еден концерт на Средбата на солидарноста во Скопје. Тие неколку дена минати заедно се исполнети со своевидна реминисценција на Јана за доживеаната семејна трагедија, за нејзините лутања и барање начин повторно да се започне животот, запрен во денот на замјотресот. Можноста да замине со Милер е привлечна, но Јана останува во Скопје. Нејзиното место е покрај момчето за кое ја врзува вистинска љубов.

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


01 May 2010, 19:46
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...So Kriger od otpishani...se zezam ..odlicen film...josh bolji plakat...


01 May 2010, 20:01
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Си го гледал :?:

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


01 May 2010, 20:19
Profile WWW
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
...da ...go imam gledano...


01 May 2010, 20:56
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..Zafir Hadzimanov,bracata Angelovski,mislam i Dime Iliev go glumi momcheto..Kriger-Miler(to mu doadja isto)....e jana da me ubies ne mi teknue koj ja glumeshe...


01 May 2010, 21:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Renata Freiskorn.

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


01 May 2010, 21:14
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..tachno krale...dime iliev otpadja...


01 May 2010, 21:37
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Може да се најде негде филмов, баш би сакала да го гледам :)

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


01 May 2010, 23:51
Profile WWW
Манга Падаван
User avatar

Joined: 05 Jun 2009, 22:39
Posts: 1815
Reply with quote
Постеров ти е...уффф! :D Одлично, одлично!

_________________
Thor: "Give your orders and ultimatums to those who choose to obey, or are too cowardly to fight, not to me. Or learn again the difference between a God of Thunder and a mortal man in a metal suit"


02 May 2010, 01:04
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Фала многу, баш ми е мило што ти се свиѓа :D

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


02 May 2010, 02:24
Profile WWW
Магус Регуларус

Joined: 17 Nov 2009, 19:17
Posts: 1220
Location: Skopje
Reply with quote
Одличен плакат! Незнам како сум успеал да го пропуштам филмов. Не сум го гледал.

_________________
___________________________________________________________________________________
Those who do not want to imitate ANYTHING, produce NOTHING. (Salvador Dali)


02 May 2010, 06:23
Profile
Сеирџикус Максимус
User avatar

Joined: 29 Mar 2010, 20:01
Posts: 6531
Location: Skopje
Reply with quote
..nema shansi da ne si go gledal...a i kaj i da e za 26 juli ce go dadat na nekoja od televiziite...
...ne menjaj kanal ako vidish crno bel film...


02 May 2010, 09:07
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 05 Apr 2009, 01:27
Posts: 922
Reply with quote
Просто прашање, како наоѓате "клиенти" за овие дизајни?


02 May 2010, 12:19
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote
Клиентите ги наоѓаат нив :D

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


02 May 2010, 12:57
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
@LASKO Фала многу

@aquafortune не знам кого го прашуваш, јас за мене ќе ти кажам постеров е правен за колоквиум на факултет, а и повеќето работи што ќе ги ставам понатаму се од факс. Тоа може да ти каже некој со подолго работно искуство ;) или како што Tet0eC кажа :lol:

Сега доста работа може да се најде и на интернет, си правиш портфолио, клиентот ќе те најде ќе види што, каде, колку си работел и ако му се допаѓаш ќе ти даде работа. Малку зезнато е работа преку нет во делот за плаќање.

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


02 May 2010, 13:04
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
ke rabotite ko konji
ke rabotite dobro
ke bidite ok lugje
i ke ve viknat
1 od ova ako ne isposhtovata-ne terate daleku
i rabotata preku net e i super i isplatliva.....

_________________
ејм фор д бушес!


02 May 2010, 14:58
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Супер е постеров за Мементо и тој минималистичкиот со дирките е закон. штета што се откажал концертот..

Моиве работи ми се од времето кога работев во , фриленс неам нешто многу многу.
Тоа што го пиша Мичо важи, а еве ќе предложам и неколку чекори: 1. биди креативен. 2. следи ги дизајнерските трендови у светот. 3. научи ги програмите што се користат (Фотошоп, Илустратор, Индизајн, Флеш, ватевер) и у сон да те станат да ги знаеш. :) 4. напрај солидно портфолио од најразновидни проекти (за фиктивни клиенти). 5. пласирај го. (отвори Златна книга, ги имаш сите фирми у државава)


02 May 2010, 20:25
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


02 May 2010, 20:33
Profile
Манга Падаван
User avatar

Joined: 11 Mar 2009, 14:10
Posts: 1734
Location: Скопје
Reply with quote
А за странски фирми (најмногу амерички) имаш сајтови кај што си кажуваат самите клиенти, фирми или ватевр што им треба па ти им покажуваш скеч или сл.

Ја на овие најчесто правам:


_________________Живот... динамичен колоиден систем во кој реверзибилно со состојбата ти поминува во гел! :D


02 May 2010, 20:52
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Ова се предлози за корица за годишен извештај. Еден од првите ангажмани шо ги добив на претходно наведеното место.
Прво оди избраната варијанта која само претрпе промени во бојата. Сивокафената ојде во зелена и супер беше. Понатаму следат малмиљон варијации.

Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

(двете хоризонтални се уствари комплет предна/грб/задна варијанта, не е различен формат во прашање; ако го интересира некој де. :))


02 May 2010, 21:20
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 110 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron