[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - "Momi" изложба
It is currently 26 Sep 2022, 19:37Reply to topic  [ 4 posts ] 
"Momi" изложба 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 16:02
Posts: 2649
Location: Skopje, Makedonija
::
Reply with quote
Interesna izlozba koja ke se otvori denes (petok) od 20 h vo Kinotekata... pa aj da vidime sto napravile nasive "Momi" ... ;)

Image

Отварање: петок, 25.05.2012, 20h/ Opening: Friday, 25.05.2012, 20:00

Учесници:/ Participants:
Христина Зафировска / Hristina Zafirovska
Кристина Хаџиева / Kristina Hadzieva
Зорица Зафировска / Zorica Zafirovska
Маја Кировска / Maja Kirovska
Марија Сотировска / Marija Sotirovska
Татјана Ристовска / Tatjana Ristovska
Ана Ивановска / Ana Ivanovska


Локација: Кинотека на Македонија, Скопје / Location: Film Archive of Macedonia, Skopje


Да, тука сме.

Можеби по малку вообразени но не претенциозни, Моми, со голема буква М, 7 млади жени кои несомнено споделуваат слични интереси во животот.
Која е потребата денес во ова време да се здружиме заедно... повторно, кога нештата се стават позади некаква етикета, или пак се вградуваат во некаква рамка на општествено-културно или политичко движење, и притоа се завзема една или друга страна.
Моми произлегува од потребата да се претстават седум различни перспективи, седум различни сензибилитети, очигледно нетрадиционални, но страствени, помалку воздржани... нели жени сме... со силен потенцијал ослободен од комерцијалните, популарните и естетските притисоци, спротиставени на стереотипите и вообичаеното врамување на нештата.
Секоја на свој начин, преку својот објектив, користејќи различни медиуми ја претставуваат визијата која ја достига преку сопствениот контемплативен процес, преку создавањето на дела претставени токму на оваа изложба.
Дела оптимистички по својата природа, вистинско славење на животот, но во никој случај поглед преку розови очила, туку дела кои својата енергија ја црпат од задоволството на потрагата на смисолот на нашето постоење. Женствени по својот карактер тие се настојување на овие уметници да направат од овој свет поприфатливо место за живеење и да го олеснат нашиот престој тука исто како што мајката го прави тоа за своето семејство и дом.

„Со гласот да се преиначат атмосферата, притисокот
да се одбегне
да се израсте високо над пустинските предели
само со духот и без ничија помош
изгубен во слободата да се биде квасец за промени
и на се да му се одземе тежината – овозможи олеснување”

Oд песната „Артисти” на Радован Павловски


Yes, we are here.

Perhaps a little presumptuous but not pretentious, ladies (Momi), with a capital L, 7 young women who share similar interests.
Why is it necessary for us to work together today and at this time... again, when things are either ethical or are placed in socio-cultural or political frameworks, and everyone picks one of these two sides.
Momi (Ladies) is a consequence of the necessity to represent seven different perspectives, seven different sensibilities, obviously untraditional, passionate, a little bit reserved, with big potential liberated of commercial, popular and aesthetic pressures, against stereotypes and traditional frameworks.
Every one of us in her own way, through her own lenses, using different media is portraying her vision, derived through her personal thought process, through the creation of the artworks displayed in this exhibition.
Optimistic artworks by nature, true celebration of life, definitely not a rosy view, but artworks which are fueled by satisfaction and the pursuit of the meaning of our existence. With their feminine character they represent the artists’ intention to transform this world into a more acceptable residence and to make our stay here easier just like a mother would do for her family and home.

Image

_________________
http://temnik.blogspot.com/
http://nikotem.deviantart.com
--------------------------------
A man who uses his hands is a laborer. One who uses his hands and mind is a craftsman. He who uses his hands, his mind, and his heart is an artist.
St. Francis


24 May 2012, 23:37
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2010, 16:27
Posts: 985
Location: Скопје
Reply with quote
Ne nasle dobar graficki dizajner for sure :) a za izlozbata ke vidime :)

_________________
Life is the art of drawing without an eraser.

http://thesacredmushroom.deviantart.com/


25 May 2012, 02:36
Profile WWW
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
^ i mene toa odma mi padna vo oci. :)
inaku fotkite interesno izgledaat povekjeto

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


25 May 2012, 12:49
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Ribite me interesira kako se praveni?
Dali ima link so fotografii od izlobata nekade na net?Interesni nesta vo sekoj slucaj.


25 Jun 2012, 17:24
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron