[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Desire to Inspire
It is currently 29 Sep 2021, 03:48Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Desire to Inspire 
Author Message
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
:D ...Нестандардни арт материјали собрани од интернет.

Откако во 2010 Бен Хајне за првпат ја презентира својата серија Молив спрема Камера,доби огромен број ан фанови кои ја следат неговата работа.Серијата е комбинација од илустрација и фотографија,интересен медиум каде ограничувањата не постојат,зошто секоја илузија може да биде создадена преку него...Ова се неколку примери,за повеќе на неговата страна.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Сликите се од страната на Бен
http://www.benheine.com/projects.php?do ... 3723956821
Текстот си е мој :)


19 Jul 2012, 22:51
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Интересна комбинација меѓу фотографот Dominik Smialowski и уметникот Monika Prus...чиј резултат е овој продукт,наречен “Missing Garden”.Тој има цел да ја долови носталгијата за детството,осетот за светлина,детскиот поглед на светот,нивното сознание...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Повеќе за проектот и уште некоја слика +....
http://www.behance.net/gallery/Missing-Garden/763697

Темата ќе се надополнува со оригинални материјали со тек на време ;)


19 Jul 2012, 22:59
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Нестандардна уметност со сенки...создадени од предмети што ги среќаваме секојдневно,а наместени така да нивните сенки создаваат знаци и симболи со оригинална смисла.Дело се на Rashad Alakbarov
Image
Image
Image

Слика и повеќе
http://www.thisiscolossal.com/2012/01/r ... nd-lights/


19 Jul 2012, 23:10
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 08:13
Posts: 15550
Location: Skopje, Macedonia
::
Reply with quote
супер топик
уште посупер работи

_________________
Ова погоре напишаното е мое мислење и јас стојам позади него!


19 Jul 2012, 23:13
Profile YIM WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Ќе го искористам времето додека ги завршам домаќинските работи да постирам вака нешто...приметено е,па е букмаркирано...и ќе биде споделено :)


19 Jul 2012, 23:25
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Etsy е онлајн продавница за винтеџ и хендмејд предмети...има многу корисници и може да се најдат убави уникатни арт предемети за декорација.Ова се најмалите плетени играчки на светот...креаторката е од Виетнам и има направено над 700 продажби досега...
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Линк со повеќе играчки и цени
http://www.etsy.com/shop/suami?page=1


20 Jul 2012, 11:32
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Скулптури на Крис Гилмор (Chris Gilmour) од картон

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Слики и повеќе
http://www.chrisgilmour.com/en.opere.html


20 Jul 2012, 12:11
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
odlepeno skroz, posebno prvoto i poslednoto... :)

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


20 Jul 2012, 15:07
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Мерси боку...секој може да реплицира ако има нешто интересно у тај стил ;)

Ова е обична масичка која многу потсеќа на мебелот што го имале нашите баби и дедовци,многу е типична за нашата традиција и мислам дека токму идејата за ваков мебел е украдена од овие простори :) ... :roll:
Image
http://www.sisishop.si/house-doctor-nizka-miza-pure


20 Jul 2012, 18:21
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Незнам дали постои таков израз кај нас..."Хламографија“...шкртање по тетратки,пликови,корици и сл. од досада.Го правиме сите,за време на часови,додека разговараме на тел,додека патуваме во кола и сл...но шкртаниците на Андреа Джозеф ( Andrea Joseph)се вистинско ремек дело.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Сликите се од тука
http://barminova.livejournal.com/50518.html
Доволно е да и го напишете името на гугл ќе ви излезат многу информации и слики....

Фликр
http://www.flickr.com/photos/andreajoseph/
Блог
http://andreajoseph24.blogspot.com/


21 Jul 2012, 11:34
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Квилинг(Quilling)

Квилингот(Quilling) се нарекува и хартиено филигранство.
Произлегува од Анг.„quill” што значи перо од птица.
Оваа уметноста се појавува во Европа некаде кон крајот на XIV и почетокот на XV век.Во тој период Монасите изработувале многу необични за тоа време медаљони од пердувите на птиците.Квилингот бил многу популарен во Европа,но поради високата цена на хартијата не бил широко распространет на почетокот.Само богатите слоеви имале можност да се занимаваат со него...Денес е популарен во сите земји,а особено Германија,Англија,Русија,Франција па се до истокот.
Image
Image
Ова техника се користи за изработка на картички,слики,фигури,портрети,украси и др.Целата филозофија на квилингот се состои во виткање на ленти од хартија со различна должина,кои се лепат и на тој начин се формираат декоративни елементи.Хартијата се витка(намотува) околу алатки како тенки игли,стапчиња,чепкалки за заби и сл...за да се добие кружна форма,која се оформува дополнително во зависност од изработката и дизајнот .
Image
Квилингот наоѓа широка примена во модната индустрија,за изработка на аксесоари,слики,рамки,украсни кутии...а во поново време дури и мебел.Поради огромниот интерес за изработка на предмети од хартија,денес квилингот се распространува се повеќе,техниките и стиловите се усповршуваат а материјалите стануваат се пософтицирани.Денес постои и 3D квилинг.
Image
Се што е потребно за да се занимавате со квилинг е:
хартија во боја,ножици,лепак и “игла“ за виткање.Освен ножици може да користите и скалпел или машина за уништување на документи.Дебелината на лентите зависи од вашата идеја.Ако сакаме композицијата да ни биде понежна кориситиме потесни ленти,oбично од 3 до 7 мм.Во зависност од изработката можат да бидат и подебели...Должината зависи од тоа колку голем треба да биде кругот,кој треба да го навиткате.Обично е до 30 см.Лепакот може да биде обичен за хартија или сув.
Image
Image

Ова е работата на талентираната дизајнерка Јулија Бродскаја.Иако е суште млада,Јулија е добро позната во дизајнерските средини.Таа го има усовршено квилингот до перфекција и е една од најпознатите квилинг мајстори денес.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Слики
http://beasy.com.my/wp/yulia-brodskaya-paper-designs/
Веќе неколку години соработува и реализира рекламен дизајн за брендови како Nokia, Starbucks,The New York Times, Hermes,Spar Nord Bank и многу други компании,со помош на оваа хартиена техника.Родена е во Москва,но неколку години студира и учи графичка комуникација во Англија.Она што најдобро го знае е да „црта„ со хартија.
Нејзната работа може да се сретне на билдобри,книги,списанија.
Квилингувани портрети
Image
Image
Слики извор http://www.awwwards.com/the-beautiful-c ... skaya.html
Во процесот на изработка користи стари весници,хартија во боја,списанија и секаков вид на стара употребена хатија која на готовите проекти им придава еко димензија.Работи на сложени квилинг-портрети со безброј делчиња во нив.Работата и одзема доста време,но може да се уверите и сами дека вреди.

За себе вели,дека втора страст и е типографијата.
http://www.artyulia.com/index.php/Illustration/#

Текстот и цело истражување е од мене...копирање може само со линк!!!


21 Jul 2012, 11:58
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Магда Сајег (Magda Sayeg) знае да плете...но не алишта за луѓе..туку за градови :D
Мала галерија тука... http://www.magdasayeg.com/home.php
Повеќе на гугл...сликите што ги стаив се собрани од гугл имаџес...впишајте и го само името,има облечено навистина интересни градови и места;) :oops:
Смарт облечен во плетиво од Магда...Рим
Image
Image
Париз
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


22 Jul 2012, 18:56
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Недај боже само груевци да дознаат за неа...Овај дел од форумот е јавен...ќе фрчат плетки по споменици...јма колку сакаш ги имаме ;)


22 Jul 2012, 19:03
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Скулптури од хартија на Џејн Старк
Image
Image
Image
Image
Image
Image
http://jenstark.com/


24 Jul 2012, 15:14
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Музеј на песочни фигури во областа Тотори,Јапонија.Скулптурите се оформуваат 4 пати годишно...Тематика на оваа излозба е Африка...а скулптурите се менуваат постојано.Оваа на пример е со Британска симболика...http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/ja ... ate-779476
Пишајте на гугл Japanese Museum Of Sand Sculptures за повеќе инфо ;)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


24 Jul 2012, 15:23
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 28 Jan 2009, 11:11
Posts: 7989
Location: Paris
Reply with quote
jakoooo!

_________________
Komic Brew - Your freshly brewed comics
http://www.komicbrew.com
http://www.facebook.com/komicbrew
http://twitter.com/KomicBrew

Lynx Animation Studios
http://www.lynxanimation.com
http://www.facebook.com/LynxAnimation


24 Jul 2012, 15:27
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Andres Amador е од Сан Фрнациско и тој ги користи плажите како платно за да создаде уметност.Таа уметност се вика ‘Earthscape Painting‘...се разбира не е трајна но пак е оригинална...
http://www.andresamadorarts.com/
Image
Image
Image
Image
Извор
http://www.topdesignmag.com/incredible- ... es-amador/


24 Jul 2012, 15:34
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Веќе видовме како Магда Сајег плете алишта за градови прогоре...а денес налетав на нешто слично и исто толку интересно.

Дупките на улиците се грозна слика во секој град,пречка се за нормално возење а понекогаш едноставно градските управи не делуваат навреме за да се поправат...двајца артисти ни даваат пример како да ги пополниме и направиме попријатни и естетски го подобриме пејсажот :oops: ;)

Хулијана Сантакруз Херера Juliana Santacruz Herrera ги пополнува дупките на ПАРИЗ со шарени парчиња текстил,во проект кој сама си го нарекла „Улични дупки”. Благодарение на Херера,дупките во Париз стануваат попријатни,помеки за возачите,поартистични за туристите...
Image
Image
Повеќе слики http://www.flickr.com/photos/39380641@N03/

Во Британија еден артист Пит Даунгеј (Pete Dungey),решава да се справи со овој проблем на друг начин...наместо платно,тој ги пополнува грозните дупки кои локалните власти не ги санираат со нешто посвежо и живо...со цвеќе :)
Да возачите секако пак треба да ги заобиколат,но барем ќе видат нешто убаво и во боја,отколку само празна дупка...
http://www.petedungey.com/projects/pothole_gardens.php
Image
Image


Изворот е од тука...Едитирано од мене :oops: :P
http://weburbanist.com/2011/05/05/color ... -projects/


26 Jul 2012, 20:38
Profile
Магус Регуларус

Joined: 20 May 2009, 00:57
Posts: 1405
Location: Skopje
Reply with quote
Ogromen + za temava :)

_________________
There is no chin behind Chuck Norris’ beard. There is only another fist.


26 Jul 2012, 20:55
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Eva Funderburgh е артиста која роаботи со керамика во Seattle,Washington.
Таа се фокусира на изработка на чудни,нестандардни но многу слатки скулптури-чудовишта.
Фликр
http://www.flickr.com/photos/genkigecko ... 257525140/
Блог
http://evafunderburgh.com/blog/
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Слики
https://www.google.com/search?hl=en&q=E ... Q&tbm=isch


26 Jul 2012, 21:09
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 14:37
Posts: 9468
Location: Градо на крушите.
::
Reply with quote

_________________
Don't Damn Me When I Speak A Piece Of My Mind,
Cause Silence Isn't Golden When I'm Holding It Inside...


27 Jul 2012, 15:33
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 02:23
Posts: 21535
Location: Битола!
Reply with quote
џам.

_________________
ејм фор д бушес!


27 Jul 2012, 17:42
Profile WWW
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 26 Jan 2009, 00:31
Posts: 3222
Location: Skopje, 1712AD
Reply with quote
Темава е фантазија! Браво Артиста.


28 Jul 2012, 09:40
Profile WWW
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Скулптури што патуваат- на прв поглед изгледаат така како да “пливаат„ во воздухот.Но одблизу се забележува дека се целосно поврзани ...овие скулптури имаат моќ да го привлечат вниманието на сите и преку нив авторот Bruno Catalono од Франција го демонстрира своето сваќање за уметноста...
Image
Image
Image
Image

Слики и повеќе скулптури
http://brunocatalano.com/index.php


28 Jul 2012, 20:19
Profile
Ултимејт Резервист
User avatar

Joined: 02 Mar 2012, 17:32
Posts: 507
Location: Somewhere
Reply with quote
Image
Livio De Marchi е познат во цел свет по неговите скулптури од дрво.Неговото мајсторство е ненадминато а тој прави скоро се од тој материјал.Од мали предмети до коли и куќи....Поседува и сопствен музеј...Необичен но многу убав.
Интернет е преполн со информации за него...Имајте во предвид дека ова не го копирам од наши страни,сам истражувам...во продолжение само неколку слики од негови ракотоворби...за повеќе доста е да му го внесете името во гугл... :oops: ;)
http://www.liviodemarchi.com/
http://www.craftsmanshipmuseum.com/demarchi.htm
Ауто изработено од него :P
Image

Дрвено палто
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


28 Jul 2012, 21:45
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 76 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron