[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 696: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
МАКЕДОНСКИ СТРИП ФОРУМ - View topic - Dylan Dog
It is currently 01 Dec 2023, 19:44Reply to topic  [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next
Dylan Dog 
Author Message
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Поздрав до сите диландогџии од с'рико Склави и Рекиони :)18 Jan 2016, 22:35
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Рекиони сабајлево објавил на радио емисија дека дедо Склави се враќа ПАК!!! со епизода по повод 30 годишнината, на цртеж - Касертано :)

http://www.fumettologica.it/2016/02/scl ... dylan-dog/


17 Feb 2016, 01:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Интересе блог пост околу “Планета Мртвих“

http://cultofghoul.blogspot.mk/2015/09/ ... rtvih.html

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Mar 2016, 13:43
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
^ Мешков, ме интересира максито што си го зел од Бункер како ќе те бендиса. Само од таа едиција од ДД немам ништо читано, а коментарите по балканскиве форуми се дека било најслаба едиција, повеќето критикуваат поради цртежот од М&G кој не им се допаѓал (мене ми биле така-така, некогаш баш нивниот цртеж ми одговарал за некои епизоди, има некој ретро шмек), но и поради епизодите, демек чим не им биле доволно добри во бонели за да одат во редовната серија, за да не одат во канта ги издаваат во Макси, што некако ми.. , не верувам да е баш така, може селектирањето на што ќе оди во редовна има и некои други критериуми. Прочитај па ќе кажеш мислење.


06 Mar 2016, 20:27
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Mar 2016, 20:37
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Фала на брзиот одговор ;) Ќе гледам да набавам бар некое ДД макси во скоро време.


06 Mar 2016, 20:58
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Mar 2016, 21:06
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
И мене ме интересира ова Нео што праша. Сакам да земам некое ДД Макси, а знам дека оваа едиција ја бие лош глас. Се обидов на Stripovi.com да видам кое од Максијата (што ги има во Бункер) е нешто подобро оценето, но за сега истрагата тапка во место. M&G инаку ми се супер, со цртежот немам проблем.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


06 Mar 2016, 21:11
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


06 Mar 2016, 21:34
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote
ДД Макси.

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


07 Mar 2016, 00:10
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
^ Лаф, ја од тоа што прокопав по форумиве, дојдов до заклучок дека треба да си видиш листа на автори на тие три епизоди од примерокот, ќе си одбереш према тоа (на пример број каде има епизода од Склави, или од Барбато, или од некои од релативно поновиве сценаристи) и ќе се надеваш дека ќе ти се погодат, бидејќи читав доста поларизирачки коментари за исти епизоди. Крај-краева, многу скоро ќе провериме дали гласините за едицијата биле само шпекулација :) viewtopic.php?p=186101#p186101


07 Mar 2016, 04:51
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Apr 2010, 21:09
Posts: 8417
Location: Skopje
Reply with quote
Па у суштина полоши од редовната серија не можат да бидат. така да пробајте со некое.
Јас секако деновиве ќе пазарам уште некое, па ќе споделам искуство.

_________________
"To be brave in battle proves nothing. Bravery itself proves nothing. A Jedi should be prepared to put aside fear, regret and uncertainty and either fight, run, surrender or die."


07 Mar 2016, 17:43
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
Image

DD& MM: Smak Sveta оцена 8/10
Мора да е бомбастичен насловот,во најмала рака, за да привлече внимание.
Бев убеден дека сум ја читал оваа епизода, ама сум се лажел - што бече супер искуство: ганц нов стрип! :)
Повеќе удира накај Дилна Дог, го прави стрипов одличен кросовер за вакви два лика. (поврзано е со „Алфа и Омега“ приказната, така што Ви предлагам прво неа да ја прочитате па после овој стрип)

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


04 Aug 2016, 00:35
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Со секој нареден број на М-Комикс се поокеј ми е преводот и адаптацијата.

Храмот на вториот живот

Дилан се инфилтрира во секта за да реши случај, а епизодата ја црта Рои - доволeн предуслов за солидна епизода за мене, но, не испадна баш према очекувањата. Де Нардо знае да изненади позитивно, но во овој случај не успеал до крај да искористи една интересна тема и да поентира појако. Гручо добро ме насмеа неколку пати. 7/10

Непознат свет

Фарачи и Косу не се авторски тим кој ветува, бар за кај ДД и така и испадна. Досадна епизода со една куќа во која има портал до пеколот и цртеж кој не може да те внесе дур читаш ма колку и да е добра/сериозна некоја сцена. Косу едноставно има некоја недопадлива стилизација - неговиве епизоди ги читам најбрзо, нема во што да се загледуваш :mrgreen: 4/10

Ѕвер

Микеле Меда секогаш знае да одбере интересна тема, така е и овде, би рекол нетипична Дилан Дог епизода, со еден холивудски глумец во успон кој визуелно потсеќа на Траволта и неговата убава девојка која ќе ја запознае Дилан и настануваат одредени фрки :) Касертано кога црта, се' е некако поубаво :) иако разврската не ме бендиса баш, сепак ова е најзабавна епизода од овие три по ред од М-Комикс. 7/10


07 Aug 2016, 21:54
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Како Дилан Дог ги учеше балканските деца за смртта

http://365.com.mk/236970/kako-dilan-dog ... -za-smrtta

".. За љубителите на Дивиот Запад тука беа Текс и Загор, младите политиколози го читаа Алан Форд, револуционерно настроените деца уживаа во Блек и Командант Марк, Нејтан Невер за тие кои гледаат во иднината. Конан за тие кои не сакаат многу да зборуваат. Но, меѓу сите нив трансцендетално се надвиваше нашата прва средба со смртта – Дилан Дог."

Image


18 Aug 2016, 02:27
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
На стрип фестивалот во Ниш пред еден месец гостин беше Луиџи Пикато, ова е дел од промо брошурата.

Image

Image

Image


31 Aug 2016, 21:27
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote


06 Sep 2016, 03:39
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 02 Feb 2009, 01:58
Posts: 8775
Location: The Realm of Kapištec
::
Reply with quote
Го прочитав новиот Дилан од М Комикс.
Ок епизода. Просечна. Ама не гледам каде е редизајнот. До мене е?

_________________
We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody.


06 Sep 2016, 08:38
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


06 Sep 2016, 12:46
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 09:57
Posts: 16762
Reply with quote
...можеби затоа воопшто не се сеќавам на оваа епизода, а ја читав scanlation пред многу време...

_________________
3 работи за успех во животот:
1. Биди позитивен.
2. Никогаш не кажувај се што знаеш.


06 Sep 2016, 13:47
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Брајан, не е до тебе :) ко вчера да го пишував коментаров, летнале 3 години :shock: : viewtopic.php?p=163003#p163003

Работата е следна: кога Рекиони го превзел уредничкото столче, 325 до 336 биле веќе напишани и во поголем дел најверојатно и нацртани (пораните), па имал задача да ги препровери и да ги врати на корекции, за ко ќе дојде на ред "рибутот" (кој повеќе е ребрендирање), а тоа е (прва од-нула креирана епизода после одлуката за промени), транзицијата да делува поприродно (не оти очекувам спектакуларни промени и од 337 во америка ко што прават, но сепак :) ). Значи, да, "на хартија", од 325 почнува "новиот живот" (превземањето на Рекиони и новиот пристап), но реално, малце подоцна ќе се осети тоа :)

Инаку епизодата не е воопшто хорористична илити нешто посебна и претпоставував дека ќе има доста незадоволни :D Мене Амбросини ми прави ќеф, неговите епизоди се најчесто поразлични, така да океј ми беше и оваа (читав сканлација пред некое време), но не е некоја впечатлива што ќе се памети.


06 Sep 2016, 14:41
Profile
Зен Мастер Форумџија
User avatar

Joined: 25 Jan 2009, 23:29
Posts: 7506
Location: Скопје, Македонија
Reply with quote

_________________
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul :twisted:
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the Darkness bind them :D


06 Sep 2016, 22:12
Profile
Пензиониран Мрчатор
User avatar

Joined: 12 Aug 2011, 00:35
Posts: 4022
Reply with quote
Есеј во Novosadski časopis za književnost i teoriju „Polja”:

HOROR I MELANHOLIJA (Marginalije uz čitanje Dilana Doga) ~ Boris Lazić

http://polja.rs/wp-content/uploads/2015/12/468-16.pdf


08 Sep 2016, 02:08
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
Нов живот е класичен Амбросини “опседнат“ со дуалитети. Прекрасно е што повторно е во ДД тимот, иако ова е сосема просечна приказна (а и таква е стопати боља од генериките што моравме да ги изголтаме до променава.) Ја нема онаа вознемирувачка надреалност на “Чувар успомена“ , ниту пак ладната емотивност на “Иза завесе“ и стварно не ми е јасно зошто стоела со години во фиока (сценариото, мислам дека рекоа оти е релативно скоро цртана). И сите следни до официјалниот рестарт се од типот- извадени од бункер поради ова или она.

Туку, Дилан слави триеска деновиве, кој би рекол дека остарев(ме) со него :О Склави се враќа пак следниот месец, видовте со каква насловна?!? генијално луда или лудо генијална,(дај некој нека ја закачи), сепак Рекиони максимално се труди да го врати серијалот на старите патеки, иако досегашните коментари се... млаки, благо речено.
За утеха е тоа што цела оваа година (ама па и втора по ред) е еден вид на филер, вистинските работи се очекуваат од следната година (барем така викаат, останува да видиме, а уште и М-комикс кога би се прешалтале на месечен ритам, тоа би било сан снова :) )

Го гледам горе клипот како Пикато го црта Дилан мајсторски и не можам од глава да ги извада загоровциве кои се у шок од тоа што он им го “унаказил“ Загорели како капак на тоа што имаат и нов насловничар на серијалот :ѓаволсмајли:


20 Sep 2016, 13:52
Profile
Суперхерој Под Стечај

Joined: 30 Jan 2009, 09:11
Posts: 397
Reply with quote
@neo, добар есејот , добар!


20 Sep 2016, 14:00
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 734 posts ]  Go to page Previous  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron